„Bude to najťažšia séria zo všetkých,“ varuje pred štartom finále Lukáš

12.4.2018
Štvrté finále po sebe štartujú hokejisti HC ´05 iClinic Banská Bystrica na ľade Dukly Trenčín. Séria sľubuje vyrovnaný hokej dvoch mužstiev, ktoré hrajú podobným štýlom a veľmi dobre sa poznajú, avšak my veríme, že oslavovať sa bude znova pod Urpínom.

Cestou do finálového merania síl sme v play-off prehrali iba jediný duel a to na ľade Košíc, nakoľko Nitru sme porazili jednoznačne 4:0 na zápasy. Brankár Jan Lukáš však teraz očakáva ešte náročnejšiu bitku: „Bude to najťažšia séria zo všetkých troch. Čakáme tuhý boj. Obe mužstvá hrajú podobný štýl hokeja. Rozhodovať bude to, kto bude v daných momentoch silnejší,“ hovorí banskobystrická opora: „Bude to vyrovnaný hokej. Sú to mužstvá, ktoré hrajú podobným štýlom a aj zápasy, ktoré sme spolu odohrali v základnej časti, boli veľmi vyrovnané. Hrali sme spolu šesťkrát počas sezóny. Oni poznajú naše silné stránky, my zas tie ich, takže sa poznáme navzájom a obe mužstvá vedia, na čo sa majú pripraviť. Vyhrá ten, kto bude lepšie pripravený. Rozhodovať budú detaily. Či sú to brankári, presilovky, oslabenia, momentálna forma... Môže to byť dlhá séria,“ varuje kormidelník Vladimír Országh: „Podľa očakávania sme radi, že sa nám to o chvíľu začína. Čaká nás veľmi ťažký súper, takže sa musíme pripraviť už na prvý zápas. Je to kompaktné mužstvo, ktoré má silných lídrov, s čím sa musíme vysporiadať a prelomiť jeho odpor,“ tvrdí kapitán Tomáš Surový.

Dôležitým faktorom bude pozícia brankára. Jan Lukáš si z toho však nič nerobí: „Je to proste ďalší zápas play-off, takže nejaký tlak na svoju osobu si nepripúšťam. V podstate si to ani neuvedomujem. Snažím sa len robiť svoju robotu a pomáhať tímu,“ stroho poznamenal muž, ktorý si zároveň uvedomuje silné stránky protivníka: „Je to kvalitné mužstvo, majú kvalitných hráčov. Musím si dávať pozor na ich útočné formácie a celkovo na naše obranné pásmo. Taktiež presilovky majú veľmi silné. Môžu v nich byť pre nás nebezpeční,“ upozorňuje. Pomáhať mu určite budú, ako i v predošlých sériách, jeho spoluhráči. Defenzívna hra mužstva bola totiž na vysokej úrovni, no to isté platí aj pre Duklu: „Majú silné individuality, takže potrebujeme ustrážiť hlavne ich strelcov. Taktiež sú silní v defenzívne, majú výborného brankára. Je to celkovo silný tím,“ hovorí Branislav Kubka.

Banskobystričania mali dispozícii veľmi dlhý oddych, nakoľko Nitru vyradili už 3. apríla, finále začína v „piatok trinásteho“, čo je desaťdňový rozdiel: „Ťažko povedať, či to bude výhoda alebo nevýhoda, ale osobne preferujem keď sa hrá a nestojí sa, no na druhej strane sme mali čas na doliečenie nejakých zranení. Či to bolo prospešné ukáže už prvý zápas,“ predpokladá Országh: „Možno, že to bude aj výhoda, pretože Trenčín bude doma a bude pod niečo väčším tlakom. Verím, že tam vyhráme aspoň jeden zápas, od ktorého sa odrazíme a pôjdeme ďalej. Nie je to úplne ideálne, no myslím si, že sa s tým nejako popasujeme a v piatok budeme pripravení,“ verí Kubka.

Vážne „hrozilo“ aj finále so Zvolenom, to teda nepríde: „So Zvolenom by to určite bolo veľké iskrenie, ale toto bude tiež niečo podobné. Nebude to síce typické derby, no rozhodne to bude ťažké,“ očakáva Kubka: „Pre celý región by to bolo veľmi zaujímavé, no my sme si súpera nevyberali. Ten, kto mal prísť, ten aj prišiel. Vyšiel Trenčín, pretože bol kompaktnejší, preto hráme s ním,“ doplnil Országh.

Ak by sme začali špekulovať, tak sa môžeme pozrieť na dátumy stretnutí. Šiesty duel sa bude hrať v Banskej Bystrici 22.4.2018. Pred dvomi rokmi sa pod Urpínom tešili Nitrania, pred rokom my. Že by táto paralela niečo predpovedala?: „Ja som strašný na dátumy. Navyše do minulosti sa nepozerám, ja sa dívam stále dopredu. Už keď sme postúpili do finále, tak iné ambície, ako vyhrať nemáme. Každý, kto je vo finále, nič iné ako zvíťaziť nechce. My sme na tom rovnako. Pre nás je dôležité, aby sme posledný zápas sezóny mali víťazný a aký to bude dátum je úplne jedno,“ uzatvoril tréner Országh.

Matej Kubove

„Bude to najťažšia séria zo všetkých,“ varuje pred štartom finále Lukáš