„Ďakujeme, pán tréner!“

1.6.2018
Vladimír Országh odchádza z HC ´05 iClinic Banská Bystrica do Slovana Bratislava. Smútok fanúšikov sa mieša s hrdosťou na muža, ktorý priviedol „baranov“ k najväčším úspechom v histórii klubu. Ten sa teraz posúva vyššie, do KHL.

Banskobystrický rodák ukončil hráčsku kariéru v našom drese počas ročníka 2009/10, v tom ďalšom už stál na lavičke ako asistent Milana Staša, kde vydržal dve sezóny, aby sa potom ujal funkcie hlavného trénera. Hneď vo svojom prvom ročníku na pozícii šéfa lavičky dostal mužstvo do play-off, postupovalo sa z ôsmeho miesta, v štvrťfinálovej derby sérii však triumfoval HKM Zvolen 4:1, nám sa podarilo uchmatnúť len prvý duel. O sezónu neskôr sme zaznamenali dovtedy najúspešnejší ročník v histórii, keďže Banskobystričania získali rovných sto magických bodov, základnú časť ukončili na treťom mieste. Vo štvrťfinále vyradili Skalicu (4:2), semifinále s Nitrou už podľa „baraních“ predstáv nedopadlo (1:4).

Sezónu 2014/15 strávil Vladimír Országh ako asistent v Slovane Bratislava, nebol teda pri prvom historickom postupe HC ´05 iClinic Banská Bystrica do finále, kde sme nestačili na HC Košice, ale keď sa vrátil, všetko si vykompenzoval. Najskôr síce iba striebornou medailou, pretože ani druhé finále hokejisti spod Urpína bohužiaľ nevyhrali, podľahli Nitre. Druhýkrát po sebe sa na našom ľade tešil súper. Sezóna 2016/17 však bola konečne prelomová a historická. Prvýkrát „barani“ vyhrali základnú časť. Dôležitú métu, ktorú si stanovili, splnili. Aj preto sme vo štvrťfinále čelili papierovo „ľahkým“ Novým Zámkom, ktoré sme rovnako, ako v semifinále prekvapenie z Martina, porazili 4:1 na zápasy. Po roku finálová odveta s Nitrou preto mohla začať. Vstúpili sme dobre, vyhrali sme úvodný zápas, v druhom prišla prehra, čo nakoniec vôbec nevadilo, pretože pod Zoborom Vladimír Országh odkoučoval ďalšie dve výhry, tretiu pridal v piatom dueli a história sa menila, hráči HC ´05 iClinic Banská Bystrica pod vedením ambiciózneho trénera oslavovali prvý titul v histórii klubu. Druhý pridali hneď o rok. Nebolo to už také jednoznačné, po základnej časti sme v nesmierne nadupanom vrchu tabuľky skončili štvrtí, avšak v play-off sa ukázala sila mužstva, ktoré bolo znova výborne poskladané a namotivované. Po pomerne jednoznačných postupoch cez HC Košice a Nitru to bolo vo finále s Trenčínom dráma, o to lepšie potom chutil druhý titul po sebe.

Vladimír Országh v pozícii hlavného trénera na lavičke HC ´05 iClinic Banská Bystrica pôsobil päť sezón, v ktorých odkoučoval 276 stretnutí základnej časti (141v, 24vp, 26pp, 85p) a 64 v play-off (34v, 6vp, 6pp, 18p). Okrem toho stál aj pri národnom mužstve. Ako asistent sa zúčastnil ZOH 2014 aj 2018 a MS 2014, 2015 a 2018.

Útočiť na „zlatý hattrick“ teda budeme už žiaľ bez muža, ktorý sa nezmazateľne zapísal do histórie nielen banskobystrického, ale slovenského športu a jeho meno bude rokmi určite stúpať nahor. Vladimír Országh je momentálne jedným z najkvalitnejších a najerudovanejších trénerov. Jeho vedomosti, každodenné učenie sa nových vecí, teoretické vzdelávanie, zbieranie skúseností a mnohé ďalšie faktory ovplyvňujú jeho kariéru výrazne pozitívnym smerom. Kto vie, kde až to tento charizmatický kouč dotiahne, ale jedno je isté. Banská Bystrica ne neho nikdy nezabudne. V budúcnosti sa možno vráti späť na našu lavičku, no nateraz nám ostáva iba popriať mu len to najlepšie v Slovane a nakoniec to najdôležitejšie: „Ďakujeme za všetko, pán tréner!“

Matej Kubove

„Ďakujeme, pán tréner!“