Asselin si pochvaľuje klub aj mesto, páči sa mu vtipná prezývka

18.1.2018
25-ročný kanadský krídelník Guillaume Asselin sa rýchlo udomácnil v tíme HC ´05 iClinic Banská Bystrica, ktorý je jeho prvým európskym pôsobiskom. Po príchode z Wichity Thunder odohral doposiaľ devätnásť stretnutí. V nich získal dvadsaťjeden kanadských bodov, čo tvorí priemer viac ako bod na zápas.

Aj on bol dôležitou postavou pri fantastickej desaťzápasovej šnúre víťazstiev, počas ktorej sa mu podarilo streliť štyri presné zásahy a na šesť asistovať. Podľa slov rodáka z Québecu boli ingrediencie receptu na úspech prosté: „Proste sme si užívali hru a tým pádom sme hrali veľmi dobre ako celok,“ tvrdí. Všetko sa ale raz musí skončiť a táto pozitívna šnúra sa pretrhla v Liptovskom Mikulášu. Výhra neprišla ani v domácom stretnutí proti Popradu: „Nezačali sme ten zápas správne. Predviedli sme síce dobrý comeback, ale potom sme sa, vrátane mňa, nechali zbytočne vylučovať a to tímu ublížilo,“ myslí si Asselin, ktorý si však so spoluhráčmi chuť napravil v poslednom ligovom vystúpení s Nitrou: „Vrátili sme sa k našej hre z predošlých zápasov a hrali sme veľmi dobre.“

„Barani“ sa nachádzajú na prvom mieste tabuľky s jednobodovým náskokom pred druhým Zvolenom, takže zo strany Kanaďana vládne spokojnosť. Zároveň si však uvedomuje, že do konca je ešte veľmi ďaleko: „Vyhrali sme desať zápasov za sebou, čo je vždy veľmi dobré, ale musíme pokračovať v zbieraní bodov, pretože všetci naši súperi nás chcú obrať o body, aby si mohli povedať, že porazili prvý tím súťaže. My chceme skončiť prví po základnej časti, čiže sa na to musíme sústrediť,“ hovorí nevysoký, ale za to veľmi šikovný útočník.

Spokojný je aj zo svojho osobného pohľadu: „Veľmi sa mi tu, v Banskej Bystrici, páči, užívam si to. Hrá sa tu dobrý hokej. Máme dobrý tím a som nadšený možnosťou byť jeho súčasťou. Snažíme sa pokračovať čo najlepšie smerom k play-off. Z môjho osobného hľadiska je teda všetko úplne super,“ chváli si Guillaume: „Som veľmi spokojný so svojou pozíciou v tíme. Mám prinášať do tímu čo najviac ofenzívy, to odo mňa žiada tréner a ja sa to snažím plniť.“

Veľmi rýchlo si zvykol i na podmienky v centre stredného Slovenska, k čomu výraznou mierou pomohli ľudia žijúci hokejom: „Je to veľmi pekné mesto s milými ľuďmi. Páči sa mi, že je postavené smerom do kopca. Často chodíme do reštaurácií a ľudia nás v meste radi vidia. Fanúšikovia, nielen na štadióne, sú neuveriteľní. Nikdy vo svojom živote som nič podobné nezažil. Na každom zápase povzbudzujú, kričia, spievajú. Milujem to, celý tím to miluje,“ zložil poklonu priaznivcom banskobystrického hokeja.

Napriek tomu, že už pochodil prakticky celé okolie, dopustiť nedá hlavne na svoje „pracovisko“, kde sa cíti najlepšie: „Pravdepodobne sa mi najviac páči na štadióne,“ usmieval sa Asselin: „Celé mesto je však veľmi pekné. Ako som už povedal, užívam si to tu.“

K spokojnosti mu pomáhajú aj spoluhráči, práve oni sú jeho najbližšími, keďže celá rodina ostala doma v Kanade: „Najčastejšie som s tromi francúzskymi Kanaďanmi Stevenom Delislem, Ericom Faillem a Guillaumeom Gelinasom, ale taktiež je často s nami Cason Hohmann alebo Miloš Bubela, no v podstate je to o všetkých spoluhráčoch. My nemáme deti alebo manželky, takže máme toho času tu na Slovensku viac. Niekedy sa k nám pripoja ďalší, ako Marek Bartánus. Stále robíme niečo spolu,“ prezradil.

Práve prítomnosť amerického útočníka Casona Hohmann mu pomáha pri zlepšovaní úrovne jeho angličtiny. Ako sám priznal, za „veľkou mlákou“ používal hlavne francúzštinu, a tak má ešte nejaké maličké resty: „Keď sme všetci spolu, tak sa snažíme hovoriť anglicky, pretože Cason nevie francúzsky a nerozumel by nám. Hovoríme síce niekedy aj po francúzsky, ale snažíme sa čo najviac po anglicky. Pre mňa je to dobré, pretože stále nemám angličtinu úplne najlepšiu, takže sa ju takto učím,“ zveril sa držiteľ bronzovej medaile z Univerziády a hráč, ktorý si v sezóne 2015/16 ako najlepší hráč, líder kanadského bodovania a strelec podmanil kanadskú univerzitnú súťaž USports.

Práve s jazykom sa spájajú vtipné momenty počas voľného času. V jednom takom bol ale úplne nevinne: „Raz, keď som sa chcel ísť ostrihať, tak tá pani nehovorila vôbec po anglicky. Musel som jej ukázať na obrázku, ako chcem, aby ma ostrihala. Vtedy to pochopila a dopadlo to dobre,“ smial sa na svojom zážitku. Ešte viac vtipná mu ale bola „podpásová“ otázka ohľadom jeho zaujímavej prezývky „Assassin“, ktorá sa v šatni uchytila: „Naozaj neviem, ako to vlastne vzniklo, ale páči sa mi to, je to vtipné. Raz som na Instagrame videl nejakú fotku seba a pod tým bol hashtag „Assassin“. Vtedy to celé začalo a nejako mi to prischlo,“ s veľkým úsmevom dodal Guillaume Asselin.

Matej Kubove

Asselin si pochvaľuje klub aj mesto, páči sa mu vtipná prezývka