Banská Bystrica je späť na čele! Bartánus: Najlepšie, čo sa nám mohlo stať

2.2.2020
Banská Bystrica sa vracia na čelo Tipsport ligy! V nedeľnom stretnutí na domácom ľade si „barani“ poradili s Budapešťou 4:2 a pred reprezentačnou prestávku preskočili o dva body v tabuľke bratislavský Slovan.

Víťazstvo proti húževnatým Maďarom sa však nerodilo ľahko a najmä v prvej tretine boli hráči Budapešti veľmi nepríjemní a v tretej časti hry sa im podarilo znížiť dvojgólové manko a mali dokonca aj obrovské šance na vyrovnanie. „Prvá tretina bola z našej strany zlá, nehrali sme to, čo sme mali. Od druhej tretiny sme náš výkon už zlepšili, no, bohužiaľ, sme si to v poslednej časti skomplikovali, lebo sme hrali príliš zložito a nedokázali sme dostať puk z našej tretiny,“ povedal po stretnutí jeden zo štyroch bystrických strelcov Patrik Lamper.

Jeho gólu predchádzal presný zásah Mareka Bartánusa, ktorý v 28. minúte otváral skóre duelu. Budapešť hrá v ostatných zápasoch veľmi aktívne a dnes to v tej prvej tretine opäť ukázali. Nám v prvej tretine niečo chýbalo, v druhom dejstve sme už zapli naplno všetky útoky. Podarilo sa nám streliť góly a upokojili sme sa. V tretej tretine sme to kontrolovali až do momentu, keď sme začali vymýšľať, mali sme tam príliš dlhé striedanie v našom pásme, Budapešť znížila na 3:2 a razom sme sa obávali o výsledok. Našťastie sme to v závere zvládli, sme veľmi šťastní a tešíme sa hlavne z toho, že sme prví v tabuľke,“ vyjadril sa spokojný Bartánus.

„Barani“ sa pohybovali na čele tabuľky už od začiatku sezóny, no prvé miesto im dlho unikalo, za čo mohol aj nevyrovnaný počet odohraných zápasov. Slovan aj Košice však pauzovali, čo mohli banskobystrickí hokejisti využiť. Aktuálne sú Bystričania na prvej priečke o dva body pred Slovanom a stále majú jeden zápas k dobru. To je to najlepšie, čo sa nám pred prestávkou mohlo stať, takže je skvelé, že sme na čele. Liga je však veľmi vyrovnaná, prvých šesť mužstiev je rovnocenných a bude to ešte otvorené. Čaká nás ešte dlhá cesta, ale budeme tam chcieť zostať čo najdlhšie," dodal skromne Marek Bartánus.

Trénera Dana Cemana potešil návrat na prvé miesto tabuľky, no svojich zverencov za výkon v prvej tretine určite nepochválil. „Od začiatku sme chceli hrať poctivý kvalitný hokej vediac, že Budapešť hrala tretí zápas za predošlých päť dní a má kompletné iba tri päťky. V prvej tretine sa nám to však veľmi nedarilo. Nehrali sme u nich, teda v útočnom pásme, nehrali sme ani dôrazne. Až v druhej tretine sme to zlomili, hlavne zásluhou našej štvrtej lajny - 'Kabi', 'Gabi' a Kriška. Veľmi sa osvedčili. Naštartovali nás, takže aj ich zásluhou už stredné dejstvo vyzeralo podľa našich predstáv. V tretej tretine sme tri či štyrikrát nevyhodili puk z vlastného pásma a v jednom prípade to hostia využili. Zápas teda súper zdramatizoval, za čo sme neboli radi. Budapešť má však veľmi dobré otáčanie hry do útoku, často sa dostáva do únikov a prečíslení. Túto silnú stránku súpera sme však eliminovali a aj vďaka tomu sme vyhrali,“ zhodnotil zápas kouč „baranov“.

Autor: Lukáš Urbašík