Barani ligovú latku podliezať nechcú, podľa Országha budú pod tlakom iné mužstvá

7.9.2017
Sezóna 2017/18 bude pre HC ´05 iClinic Banská Bystrica špeciálna v tom, že prvýkrát v histórii klubu do nej „barani“ vstupujú v pozícii tímu, ktorý obhajuje titul z predošlého ročníka. Hneď v úvodnom kole čaká zverencov trénera Vladimíra Országha HK Nitra, ktorú porazili v lanskom finále.

Zdá sa, že z tohto merania síl sa stáva určitý zvyk: „Už je to taká tradícia, pretože sa to opakuje tretí rok. Myslím si, že je to veľmi dobré pre fanúšikov oboch tímov, keďže ligu otvárajú poslední finalisti. Tak či tak ale hráme šesť zápasov s každým, čiže si nemôžeme vyberať. Nitra je pre nás vždy atraktívny súper a takisto aj my pre nich,“ hovorí kormidelník tímu spod Urpína: „Teším sa na to, že hneď v prvom kole hráme proti Nitre. Minulý rok sme začínali my tam, teraz oni tu, tak dúfam, že vyhráme. Každý zápas je dôležitý, ale určite sa lepšie hrá, keď vyhráte úvodné stretnutie pred našimi fanúšikmi, ktorí sú super,“ doplnil Mário Lunter.

Országh si veľmi pochvaľuje predsezónne prípravné stretnutia a taktiež zápolenia v Lige majstrov. Tie mužstvu dali rovnako veľmi veľa skúseností a informácií o súčasnom stave: „Ako je mužstvo pripravené ukáže až samotná súťaž. Mali sme veľmi kvalitné prípravné zápasy, aj čo sa týka Ligy majstrov. Som veľmi rád, že sme ju absolvovali. Vo veľa veciach sme sa museli poučiť a zlepšiť ich. Sú to stretnutia, ktoré nás ako mužstvo mali posunúť ďalej a ten účel aj splnili,“ povedal kouč.

„Mali sme dobrý posledný zápas, takže nálada v kabíne je veľmi dobrá. Verím, že výkon, ktorý sme predviedli proti Salzburgu, prenesieme aj do stretnutia proti Nitre. Liga majstrov nám dala veľa a hlavne otvorila oči v tom, na akej úrovni sú iné ligy. Hokej bol oveľa rýchlejší, každý jeden hráč sa musel viac sústrediť na detaily, z čoho pramenia chyby, šance,“ pokračoval Lunter.

Počas prípravného obdobia sa zoskupenie formácií samozrejme menilo. Značná výmena hráčov si žiada trpezlivosť: „Máme veľa nových chalanov. Stále máme čo zlepšovať, ale dúfam, že to bude už len lepšie. Nejakú predstavu o zložení formácií už mám, no stále sme v stave, kedy skúšame. Je to viac o dvojiciach, ako o trojiciach,“ vysvetľuje 40-ročný lodivod. Vrásky na čele mu však robí kapitán Tomáš Surový: „Do prvých dvoch zápasov ešte nenastúpi, ale potom by sme to radi smerovali tak, aby nám bol k dispozícii,“ ozrejmil situáciu bývalý hráč NHL Vladimír Országh.

Tlak, ktorý by po zisku titulu mohol prísť zo strany fanúšikov či médií, si ale hlavný kormidelník nepripúšťa: „Tlak bude na iných mužstvách, ako sú Košice či Zvolen, ktoré výrazne posilnili a deklarujú, že chcú ísť na titul. My sa chceme zlepšovať a robíme všetko pre to, aby sme sa dostali čo najďalej. Tiež máme veľké ciele, chceme skončiť čo najlepšie a zodpovedne sa pripraviť na marec,“ už teraz varuje tréner, ktorý chce mať pred štartom vyraďovacej fáze všetko tip-top: „Chlieb sa bude lámať až v marci pred play-off, takže tam chceme mať doladené absolútne všetko. Či už po hernej stránke, fyzicky, psychicky. Máme pred sebou ešte veľa roboty,“ tvrdí Országh: „Do každého zápasu vstupujeme s tým, že ho chceme vyhrať. Každé jedno stretnutie je pre nás dôležité a určite nebudeme nič podceňovať.“

Fanúšikovia sa v novom ročníku môžu tešiť aj na zaujímavého nováčika. K derby s HKM Zvolen sa pridalo ďalšie, pretože do Tipsport ligy sa dostal celok HC 07 Detva: „Sú to zápasy, ktoré budú lákať divákov na oboch stranách. Detva bude nepríjemná hlavne doma. Určite nebudeme nikoho podceňovať a budeme s nimi rátať,“ vyjadril sa Országh.

Už pred štartom sezóny sa hlasno hovorí o tom, že nás čaká možno najlepšia a najvyrovnanejšia sezóna v dvadsaťpäťročnej histórii najvyššej slovenskej súťaže: „Veľa mužstiev sa posilnilo a aj keď odišli nejakí hráči, tak znova prišlo mnoho kvalitných hokejistov. Veľká škoda Martina, pretože tam bola radosť hrať a tie zápasy boli vyrovnané. Čo je však dobré, väčšina martinských hráčov ostala na Slovensku, čo ešte viac zdvihne konkurenciu a liga bude kvalitnejšia, ako minulý rok,“ dodal hlavný tréner: „Latka je nasadená a dúfam, že ju nebudeme podliezať,“ uzavrel Mário Lunter.

Zápasy prvého kola od postupu do najvyššej súťaže

2008/09 HC ´05 Banská Bystrica 4:5 Ski Park MHK Kežmarok

2009/10 HKM Zvolen 2:3sn HC ´05 Banská Bystrica

2010/11 HC ´05 Banská Bystrica 2:3 MsHK Žilina

2011/12 Dukla Trenčín 3:1 HC ´05 Banská Bystrica

2012/13 HK Orange 20 1:4 HC ´05 Banská Bystrica

2013/14 ŠHK 37 Piešťany 3:2pp HC ´05 Banská Bystrica

2014/15 HKM Zvolen 4:3 HC ´05 Banská Bystrica

2015/16 HC ´05 iClinic Banská Bystrica 4:1 HK Nitra

2016/17 HK Nitra 4:3 HC ´05 iClinic Banská Bystrica

Príchody do HC ´05 iClinic Banská Bystrica

Brankári: Teemu Lassila (Tappara), Ján Lukáš (Mladá Boleslav), Daniel Gibl (Visby)

Obrancovia: Olivier Dame-Malka (Rouen), Guillaume Gelinas (Iowa Wild), Ján Brejčák (MoDo Hockey)

Útočníci: Miloš Bubela, Eric Faille (obaja Orlando Solar Bears), Marek Bartánus (HC Košice), Josh Brittain (Allen Americans), Gilbert Gabor (Olimpija Ljubljana), Matej Giľak (HK Michalovce), Cason Hohmann (Indy Fuel)

Asistent trénera: Dave Hunchak

Odchody z HC ´05 iClinic Banská Bystrica

Brankári: Jason Bacashihua (Gangwon High 1), Nathan Lawson (voľný hráč), Andrej Košarišťan (MHK 32 Liptovský Mikuláš)

Obrancovia: Mathew Maione (Kalpa Kuopio), Ty Wishart (HC Pardubice), Mislav Rosandič (HK Hradec Králové), Jonathan Carlsson (Graz 99ers)

Útočníci: Brock Higgs (Graz 99ers), Jordan Hickmott (Villacher SV), Tomáš Matoušek (HC Litvínov), Dávid Buc (HC Olomouc), Tomáš Zigo (HK Hradec Králové), Petr Kafka (HC Košice)

Asistent trénera: Richard Zedník

Autor: Matej Kubove

Barani ligovú latku podliezať nechcú, podľa Országha budú pod tlakom iné mužstvá