Barani stratili líderskú pozíciu, proti Detve sa však naladili na posledný týždeň základnej časti

6.3.2018
Zverenci Vladimíra Országh bohužiaľ spadli z líderskej pozície Tipsport ligy, pretože v derby nestačili na HKM Zvolen. Chuť si ale „barani“ napravili doma s Detvou, takže aktuálne nám patrí druhá pozícia, na vedúcu Nitru strácame tri body. Preto sú posledné duely základnej časti proti Košiciam, Liptovskému Mikulášu a Popradu nanajvýš dôležité.

Prvé marcové stretnutie poznačil už vo ôsmej minúte kuriózny vlastný gól Vladimíra Mihalika, ktorý sa nešťastne trafil do vlastnej brány pri signalizovanej presilovke Banskobystričanov. Jan Lukáš vtedy vo svojej svätyni nebol. Na gól, pripísaný Törökovi, ale odpovedal v úvode prostrednej časti hry Tomáš Hrnka, avšak v jej závere poslal domácich znova do vedenia Tim Coffman. Aj na jeho presný zásah sme našli odpoveď, postaral sa o ňu Cason Hohmann, no na druhý gól ofenzívneho ťahúňa HKM Zvolen už nie a ten istý hráč svoje predstavenie ukončil tretím gólom v úplnom závere do prázdnej brány: „Videli sme veľmi dobrý zápas z oboch strán vo vynikajúcej atmosfére. Prvých desať minút sme boli lepší na puku, vytvárali sme si šance, ale pribrzdil nás nešťastný gól, ktorý sme si sami dali. Domáci potom vyrovnali hru. Čo ma teší, je to, že za stavu 2:1 pre Zvolen sme verili v obrat. Išli sme za vyrovnávajúcim gólom na 2:2. Mali sme tam veľa dobrých šancí, mohli sme ísť aj do vedenia. Bohužiaľ rozhodli malé chyby, ktoré sme spravili a súper ich využil. Hráčom nemám čo príliš vyčítať. Mrzí ma, že sme prehrali, lebo sme odohrali dobrý zápas a minimálne jeden bod by sme si zaslúžili,“ povedal po stretnutí tréner Országh: „Na začiatku sme dostali nešťastný vlastný gól, na ktorý sme odpovedali, ale potom prišli chyby v strednom pásme a boli z toho ďalšie góly. Myslím si, že sme mali dosť šancí, aby sme dali viac gólov, ale nepodarilo sa,“ konštatoval Miloš Bubela.

„Barani“ síce spomínaným stretnutím spadli na tretiu priečku za Nitru a práve Zvolen, avšak doma si napravili chuť proti Detve a po víťazstve 7:2 sa vrátili aspoň na druhú pozíciu v tabuľke. O všetkom rozhodla prvá tretina a bleskový nástup. Po úvodnej dvadsaťminútovke to bolo už 5:1: „Odohrali sme veľmi dobrý zápas, od všetkých to bol dobrý výkon. Mali sme skvelý štart, podarilo sa nám rýchlo dostať zápas pod našu kontrolu. Nastrieľali sme pár gólov a už to išlo ľahšie. Po poslednom zápase zápase vo Zvolene to bol pre nás veľmi dôležitý duel, takže sme radi, že sme ho vyhrali. Dobre vstúpiť do zápasu a nastrieľať niekoľko gólov bol náš plán. Nechceli sme súpera síce do ničoho pustiť, ale niekoľko chýb tam bolo. Musíme si pozrieť video, poučiť sa z toho a nerobiť už také veci v utorkovom stretnutí v Košiciach,“ hodnotil Josh Brittain, autor jedného gólu a dvoch asistencií: „Od začiatku sme to mali uľahčené tým, že sme dali rýchle góly, ale bol to ťažký zápas, takisto, ako každý jeden, ktorý sme odohrali alebo odohráme. Detva nás niekoľkokrát zavrela v tretine. Bol to zápas o tom, aby sme stále ostali koncentrovaní. Mali sme tam úseky hry, ktoré sme trochu vypustili. Musíme sa skoncentrovať na to, aby sme to nerobili,“ tvrdí útočník Tomáš Hrnka, na ktorého nadviazal Tomáš Surový: „Bolo pre nás dobre, že sme v prvej tretine dali päť gólov a potom sme si to už kontrolovali. Takéto víťazstvo sa cení, nakoľko Detva vie by nepríjemná.“

V záverečných troch kolách sa tak hráči HC ´05 iClinic Banská Bystrica pokúsia získať všetkých možných deväť bodov, pretože štartovať do play-off z líderskej pozície by bolo určite najideálnejšie: „Potrebujeme zbierať body, ktoré nám zaručia najlepšiu pozíciu pred play-off,“ hovorí Brittain: „Sústredíme sa na najbližší zápas, pretože to je najdôležitejšie. Myslím si, že je to v tabuľke veľmi nabité, takže nejaké počty neriešim. Dôležitá je táto výhra a teraz ideme do Košíc, čo bude ďalší šesťbodový zápas,“ nechal sa počuť kapitán Surový: „Tabuľka je ozaj nabitá. Veľa rokov to takto nebolo, čiže je to pre divákov veľmi zaujímavé. My by sme samozrejme boli radšej, keby to až také nabité nebolo. Musíme vyhrávať každý zápas a hlavne hrať dobre. Do každého zápasu dáme všetko,“ doplnil Hrnka.

Proti Detve sa do brány vrátil fínsky gólman Teemu Lassila, ktorý naposledy medzi tromi žrďami štartoval práve proti rovnakému súperovi presne pred mesiacom a síce 4.2.2018. Medzitým naskočil ešte ako náhradník do duelu v Poprade: „Cítil som sa dobre. Boli to viac ako tri týždne, čo som nechytal v zápase, ale ako som povedal, bolo to v poriadku. Nemôžem povedať, že som bol so svojím výkonom úplne spokojný, ale chalani mi pomáhali a poriadne mi uľahčili prácu. Odpratávali puky spred brány a nemusel som čeliť dorážkam. V tretej tretine som už ale bol so sebou spokojný. Každopádne, som šťastný za víťazstvo. Bolo to veľmi dôležité víťazstvo nie len, čo sa týka posledného stretnutia vo Zvolene, ale aj posledného nášho duelu proti Detve. Proti takýmto tímom to nikdy nie je ľahké. Takýto súperi nemôžu stratiť nič, takže som rád, že sme chytili svoju šancu a vyhrali sme,“ vyjadril sa Lassila.

Matej Kubove

Barani stratili líderskú pozíciu, proti Detve sa však naladili na posledný týždeň základnej časti