Barani týždeň otvorili aj uzavreli víťazstvami, vrátili sa na prvé miesto tabuľky

12.2.2018
Aj počas prvého februárového týždňa sa hokejisti HC ´05 iClinic Banská Bystrica predstavili až proti trom rôznym súperom. Na domácom ľade uspeli proti MHK 32 Liptovský Mikuláš a aj napriek prehre v Poprade môžu byť fanúšikovia spokojní, veď po náročnom stretnutí v Nitre prišiel návrat na líderskú pozíciu Tipsport ligy.

Kvôli ZOH 2018 sa hralo aj v stredu. Prvýkrát bez našich Olympionikov, trénera Vladimíra Országha, kapitána Tomáša Surového, útočníkov Patrika Lampera s Milošom Bubelom a taktiež chýbal i masér Juraj Stopka. Večer plný debutov preto na našej strane priniesol hlavne tri zaujímavé. Na pozíciu asistenta trénera sa postavil Michal Handzuš, ktorého fanúšikovia privítali transparentom „Vitaj späť Mišo! A ďakujeme!“, za čo legendárny „Zeus“ po stretnutí na oplátku poďakoval tiež: „Chcem poďakovať fanúšikom, od ktorých bolo to privítanie veľmi milé a pekné. Sme radi, že sme vyhrali. Tri body sú dôležité, hlavne po tom poslednom zápase v Detve,“ nechal sa počuť dočasný člen nášho trénerského štábu po výhre 6:1 nad Liptákmi: „Táto nová pozícia je pre mňa niečo iné, ale tým, že nemám až tak veľa zodpovednosti a nestriedam hráčov, tak som taký poradca a tým pádom len sledujem zápas, čiže to nie je až také náročné,“ doplnil muž, ktorý pomáha dočasnému hlavnému trénerovi Rastislavovi Paľovovi: „Malá nervozita tam určite bola. Prvýkrát som stál na lavičke ako hlavný tréner. Pomáhali mi však kolegovia, Michal Handzuš a Norbert Javorčík, takisto mi pomohli hráči. Som spokojný, že sme vyhrali,“ vyjadril svoje pocity momentálne líder lavičky: „Čakali sme ťažký zápas po prehre s Detvou. Chceli sme bodovať a napraviť si tak reputáciu. Začali sme dobre, vyhrali sme prvú tretinu, no v druhej sme poľavili. Tretia sa už iba dohrávala. Chcem však poďakovať, že hráči odviedli stopercentný výkon vrátane brankára,“ povedal o stretnutí.

Debutanti sa ale našli aj medzi hráčmi. Kapitánske céčko si na niekoľko zápasov požičal Marek Bartánus a hneď sa blysol dvomi presnými zásahmi: „Je to veľká pocta, že som dostal céčko, dozvedel som sa to ráno v deň zápasu. Veľmi som sa na zápas tešil. Ani som nepočítal, ako dlho som nedal gól, ale som strašne rád, že sme tento zápas zvládli po tom, čo sa nám nepodarilo stretnutie v Detve. Myslím si, že gól som si zaslúžil dať už dlhšie. Teraz to tam konečne padlo, za čo som veľmi rád. Nechýbalo veľa a mohol som streliť aj hattrick, ale ja som vďačný aj za tie dva góly a hlavne som veľmi šťastný, že sme vyhrali,“ nechal sa počuť onedlho 31-ročný rodák práve z Liptovského Mikuláša. Navyše, strelecký účet si v drese „baranov“ počas tejto sezóny otvoril Pavol Skalický, čo z neho spravilo štvrtého debutanta v tomto dueli: „Chceli sme napraviť posledný zápas. Podarilo sa nám prvú tretinu vyhrať. V druhej bol síce menší výpadok, ale povedali sme si, že musíme hrať celých šesťdesiat minút. Vrátili sme sa k našej hre a koncentrovane sme to zvládli,“ zhodnotil mladý Gelničan. Vyjadril sa aj k otázke výpadku skúsených hráčov kvôli ZOH v Pjongčangu: „Určite chýbajú, nakoľko sú to hráči z prvých formácií, ale tí, ktorí hrali, tak ich plnohodnotne zastúpili. Je to len dobre, pretože je tu zdravá konkurencia. Nikto nemá isté miesto. Každým zápasom musíme podávať dobré výkony a presvedčiť trénera, že môže nastúpiť v tej najdôležitejšej časti sezóny.“

Trojbodový zápis chceli Banskobystričania potvrdiť v piatok na ľade nepríjemného Popradu, no zápas s ďalším súperom zo severnej časti Slovenska nevyšiel podľa predstáv. Napriek veľkému množstvu šancí sa hosťom podarilo presadiť iba jediný raz a to zásluhou Josha Brittaina v závere prostrednej tretiny. Vtedy znižoval na priebežných 1:4 z nášho pohľadu, „kamzíci“ sa trafili ešte dvakrát: „Nezachytili sme úvod stretnutia a následne sme už neboli schopní dostať sa späť do zápasu. Každý jeden hráč v našom tíme išiel naplno a pracoval veľmi poctivo, ale súper chcel víťazstvo asi viac než my,“ povedal práve spomínaný Kanaďan: „Tento zápas sa mi hodnotí ťažko. Výsledok 6:1 je odrazom našej hry v posledných zápasoch na ľade súperov, teda vonku. Chýbalo mi u mojich zverencov väčšie nasadenie, najmä dravosť smerom do bránky. Dostali sme tri góly v oslabení. To by sa nemalo stávať. Snahu síce bolo vidieť, ale tímový duch nám chýbal. Poprad dnes chcel viac vyhrať ako my. Preto zaslúžene získal tri body,“ doplnil svojho zverenca kouč Rastislav Paľov.

Týždeň sme ale zakončili úspešne, ďalšou výhrou na ľade HK Nitra, kde hokejisti spod Urpína počas aktuálneho ročníka vyhrali už aj vysoko 7:1, teraz to bolo o niečo menej, „iba“ 4:1. Na presný zásah Gilberta Gabora síce ešte odpovedal Judd Blackwater, potom sa už triafali len hosťujúci hráči. Víťazný gól si na konto pripísal Marek Bartánus, skórovali aj Ján Brejčák a Pavol Skalický. Nick Trecapelli si otvoril účet v novom tíme prvým bodom za asistenciu: „Bol to vynikajúci zápas. Všetci vrátane brankára sme podali zodpovedný a dobrý výkon. Plnili sme všetky veci, ktoré sme si povedali. Presvedčili sme sa o tom, že vieme dobre hrať ak plníme stanovené úlohy na ľade. Chceme takto pokračovať. Musíme však podávať takéto výkony konzistentne,“ spokojne konštatoval Gabor.

„Videli sme dobrý hokej, bolo vidieť, že hrá prvý s druhým. Obe mužstvá chceli predviesť svoju hru. Som rád, že sme vybojovali po vysokej prehre v Poprade tri body. Ukázali sme dobrý výkon, dokázali sme sa zmobilizovať, tím sa dal dokopy a predviedli sme tímový výkon. Chcem sa poďakovať brankárovi, ktorý nás podržal a takisto hráčom, ktorí boli na oslabeniach, že sme neinkasovali gól. Rovnako patrí vďaka aj našim fanúšikom, ktorí prišli do Nitry,“ zhodnotil Rastislav Paľov.

Hráči HC ´05 iClinic Banská Bystrica sa pred takmer dvojtýždňovou prestávkou vrátili späť na prvé miesto tabuľky Tipsport ligy. So ziskom 97 bodov sú ale len na tom rovnako, ako druhý HKM Zvolen. Zaokrúhliť tento počet na okrúhlu stovku budú môcť „barani“ v najbližšom kole, keď 25. februára hostia HC Nové Zámky.

Matej Kubove

Barani týždeň otvorili aj uzavreli víťazstvami, vrátili sa na prvé miesto tabuľky