Bartánus sa po zranení ešte herne hľadá, prvý gól túži dať čo najskôr

13.9.2017
Jednou z najvýraznejších posíl HC ´05 iClinic Banská Bystrica pred štartom ročníka 2017/18 sa stal slovenský útočník Marek Bartánus, ktorý naposledy pôsobil v inom mužstve Tipsport ligy a síce v HC Košice.

V našich končinách veľmi známy hokejista počas kariéry na Slovensku nastupoval aj za HC Slovan Bratislava, ŠHK 37 Piešťany, HK 36 Skalica, HK Trebišov, HK ŠKP Poprad či HK 32 Liptovský Mikuláš. Chvíľu bol súčasťou českých klubov Sparta Praha, HC Vítkovice alebo HC Karlovy Vary. Druhú švajčiarsku súťaž (NLB) si vyskúšal v celku HC Ajoie a na začiatku kariéry to skúšal v kanadskom mužstve Owen Sound Attack hrajúcom OHL.

Pod Urpín prišiel po niečo viac ako troch sezónach strávených na východe republiky. V tomto období získal dva majstrovské tituly. Ďalší má z roku 2012 so Slovanom: „V Banskej Bystrici som si zvykol veľmi rýchlo. V kabíne aj v realizačnom tíme sú veľmi príjemní chlapci, takže na toto sa zvyká ľahko. Takisto sa tu páči aj rodine, čiže som doposiaľ veľmi spokojný,“ povedal rodák z Liptovského Mikuláša, ktorého prestup bol jedným z najprekvapivejších počas nedávno skončeného leta v našej najvyššej súťaži: „Košice aj Banská Bystrica majú kvalitné zázemie. Bystrica si ho budovala niekoľko rokov a fakt to tu teraz šľape na veľmi dobrej úrovni. V tomto smere sú si obidve mužstvá určite podobné,“ pokračoval v rozprávaní o svojej zmene.

Vladimír Országh skúseného krídelníka využíva v prvej formácii, lenže Marek sa ešte herne hľadá, čoho si je aj sám vedomý: „Cez leto som prekonal trošku vážnejšie zranenie, takže sa do toho dostávam postupne. Doteraz som mal v zápasoch dosť veľa šancí a mužstvo odo mňa potrebuje, aby som začal dávať góly. Verím však, že prácou v tréningoch sa v zápasoch zlepším a už mi to tam konečne padne. Veľmi chcem ten gól dať. Šancí mám dosť, takže dúfam, že to príde,“ verí Bartánus, ktorý má zatiaľ na konte len jeden plusový bod.

Mužstvo stále hľadá svoju tvár a optimálne zloženie jednotlivých formácií sa ešte nájsť nepodarilo. Aj to je dôvod zatiaľ trochu rozpačitých vystúpení „baranov“ v ligovej sezóne i v stretnutiach Ligy majstrov: „Viac-menej sa to stále mení. Od prípravy som už vystriedal nejakých piatich alebo šiestich spoluhráčov. Stále sa hľadá tá zostava, ktorá by si sadla. Určite ešte nejaký čas potrvá, kým päťky ostanú pokope. Kým tréner nebude spokojný, tak sa to bude rotovať,“ uvedomuje si účastník jedných majstrovstiev sveta a celkovo 39-násobný reprezentant Slovenska.

Taktiež on bol pri dvoch úvodných kolách Tipsport ligy, kde hráčom HC ´05 iClinic Banská Bystrica nevyšiel ani jeden záver: „Máme dosť skúsené mužstvo na to, aby sme závery zvládali. Nesmieme si nechať takto pomedzi prsty ujsť body. V tom druhom zápase proti Žiline sme to chvalabohu ratovali v posledných sekundách a brali tri body, ale mrzí nás, ako to dopadlo proti Nitre. Podľa toho, ako sa ten zápas vyvíjal, tak tie tri body mohli byť veľmi cenné, nakoniec máme iba jeden,“ konštatoval Marek: „Trošku to mrzí, no je to za nami. Dúfam, že sa z toho poučíme,“ doplnil.

Zároveň si uvedomuje, že takýmto nepríjemnostiam by sa mužstvo malo vyhýbať, pretože pre úradujúceho šampióna môžu nastať veľké nepríjemnosti: „Potrebujeme na tréningoch poctivo pracovať a v zápasoch odbúravať chyby. Samozrejme, malé chybičky stále prídu, ale musíme myslieť vždy na najbližší zápas a z toho, ktorý bol posledný, sa poučiť,“ hovorí Bartánus.

Toho čaká veľmi zaujímavé meranie síl už túto nedeľu, pretože do Banskej Bystrice pricestujú Košice. Ešte pred tým však tím pod vedením Vladimíra Országha absolvuje cestu do Trenčína, ktorý má po dvoch kolách plný počet bodov a je priebežným lídrom súťaže: „Pár zápasov proti Košiciam som už odohral. Predsa len, nejaký ten ročník už najvyššiu súťaž hrám. Je to však pre mňa vždy výnimočné. Ja sa na to budem tešiť, ale najskôr nás čaká zápas v Trenčíne, ktorý bude veľmi ťažký, pretože Dukla má tohto roku dobré mužstvo. My sa preto musíme pozerať najskôr na tento duel, kde budeme chcieť podať dobrý výkon a uspieť a až potom prídu Košice,“ dodáva Marek Bartánus.

Autor: Matej Kubove

Bartánus sa po zranení ešte herne hľadá, prvý gól túži dať čo najskôr