Ceman si uvedomuje silu JYP, chce však prekvapiť

30.8.2018
Po náročnej príprave nás čaká ostrý štart súťažnej sezóny. V Lige majstrov privítame úradujúceho šampióna súťaže, fínsky tím a veľkého favorita aj nového ročníka – JYP Jyväskylä.

Hlavný tréner Dan Ceman preto očakáva nesmierne náročný duel: „Majú nového trénera, takže sme si potrebovali naštudovať na videu ich hru z prípravných zápasov. Našťastie máme známych vo Fínsku, čiž sme ho zohnali. Posledné dni sme hru JYP analyzovali. Hrajú typický fínsky štýl hokeja. Snažia sa hrať priamočiaro, rýchlo a fyzicky. Je to celé o presingu, forčekovaní a aktívnom pohybe. V ofenzíve aj v defenzíve sú neustále vo vysokom tempe a pohybe, neustále idú na sto percent. Pracovali sme preto na hre obrancov, skúšali sme hlavne ich postavenie v útočnej tretine, na modrej čiare. Budeme chcieť nahadzovať puky pred bránu, kde musíme mať hráčov. Bude to pre nás veľmi náročný test. Určite to bude jednoznačne najagresívnejší tím, proti akému sme hrali, ale cítime sa po dobrej príprave komfortne, takže si veríme,“ hovorí kanadský kouč nášho tímu spod Urpína.

Súťaž začíname doma, navyše je mužstvo po minulom roku ostrieľanejšie a ostalo pokope, čiže ambície sú vyššie ako pred rokom: „Domáce prostredie bude určite veľká výhoda, vždy je a špeciálne pred takýmito fanúšikmi. Navyše môžeme ťažiť z toho, že sme zvyknutí na náš ľad, väčšina tímov totiž hráva na väčšom ihrisku. Aj my a aj Jyväskylä hráme systémom, v ktorom sa aktívne snažíme získať puk, takže nik nebude mať veľa času na rozmýšľanie. Chceme tvoriť v ofenzíve, čo najviac sa držať na puku preto bude nesmierne dôležité. Musíme čo najviac obmedziť straty puku a hrať čo najjednoduchšie, ako to len bude možné. Určite to bude skvelý zápas pre divákov, ale aj pre samotných hráčov,“ pokračuje vo svojom rozprávaní Ceman.

Keďže hráme proti obhajcovi titulu, bude to pravdepodobne najťažší možný štart: „V Lige majstrov je však veľa silných tímov. Samozrejme, čaká nás víťaz minulej sezóny. Dúfame, že prekvapíme, no jednoznačne to bude nesmierne náročné. JYP nemala nejaké videá našich zápasov, nemusia preto presne vedieť, čo od nás môžu čakať,“ zamýšľal sa tréner.

Vo svojich slovách bol opatrný aj Gilber Gabor: „Je to silný súper, ale doma sme silní. Ideme od zápasu k zápasu, musíme ísť postupne a sústrediť sa na detaily. Bude to podobné ako proti Tappare. Ťažko však povedať, ako presne to nakoniec bude, pretože môže rozhodovať forma, zranenia, choroby... Uvidíme na ľade,“ nechal sa počuť švédsky útočník.


JYP Jyväskylä


JYP Jyväskylä je dvojnásobnom majstrom krajiny, triumfoval v rokoch 2009 a 2012, v rokoch 1989 a 1992 JYP prehral vo finále Liigy, predtým nazývanej SM-Liiga, päťkrát získal bronz. Prvýkrát sa do najvyššej súťaže prebojoval v ročníku 1984/95. Pôvodne značka JYP zastrešovala viacero športov, okrem hokeja aj futbal, bandy, či basketbal, v spomínanom roku 1977 kvôli finančným problém ostal iba hokej. Taký futbal je ešte aj dnes známy ako JyP-77 alebo JJK Jyväskylä. V roku 2010 vznikla spolupráca medzi JYP a Bostonom Bruins, v ktorej išlo o prestupy hráčov medzi týmito klubmi a taktiež vzájomnú pomoc pri tréningoch či zlepšovaní práce s mládežou. Na európskej scéne má JYP dve trofeje. Okrem minulosezónneho víťazstva v Lige majstrov tento tím triumfoval aj v roku 2013, kedy vyhral už neexistujúcu súťaž o Európsku trofej. Domáce zápasy hrá tento celok v zhruba 4 a pol tisícovej Synergia arene, alebo v LähiTapiola Areena, čo je jej starší názov. V minulosti za tento tím nastupovali hráči ako Michal Nylander, Jaroslav Bednář, Jarkko Immonen, Sami Vatanen, Yohann Auvitu, Antti Pihlström, Mika Noronen či Juha-Pekka Hytönen. V histórii sme sa s týmto klubom nestretli ešte ani raz.

Matej Kubove

Ceman si uvedomuje silu JYP, chce však prekvapiť