Čo nás čaká v základnej skupine Ligy majstrov?

30.5.2018
HC ´05 iClinic Banská Bystrica sa po roku opäť predstaví v Lige majstrov. Nezmenený formát znamená, že v základnej skupine H odohráme šesť stretnutí proti nesmierne náročným súperom. Čaká nás fínsky obhajca titulu JYP Jyväskylä, švajčiarsky vicemajster HC Lugano a český víťaz základnej časti Extraligy HC Plzeň.

JYP Jyväskylä

Klub založený v roku 1923 ako Jyväskylän Palloilijat, v roku 1977 premenovaný na terajší názov, sídli v zhruba stoštyridsaťtisícovom meste v Stredofínskom regióne vedľa Fínskeho „sújazeria“, o ktorom pochádzajú prvé zmienky z roku 1539. V meste je až 328 jazier. To sa nachádza 147 kilometrov od Tampere, 270 od Helsínk. Samotná Jyväskylä bola založená 22.marca 1837 a je jedným z najrýchlejšie rastúcich miest krajiny, čo sa týka populácie. Fínsky filozof Elias Lönnrot dal mestu prezývku „Atény Fínska“ kvôli niekoľkým univerzitám, ktoré sa tam nachádzajú. Mesto zdobia aj výzdoby od najslávenejšieho fínskeho architekta Alvara Aalta. Jyväskylä je dôležitým uzlom v armáde. Neďaleko, v Tikkakoski, sa nachádza centrálna leteckých síl, ktorá má tradične dôležitý význam pre vojenské operácie. Počas oboch svetových vojen sa tam vyrábali aj strelné zbrane, guľomety a munícia. V spomínanom Tikkakoski je situované najbližšie letisko. Od roku 1951 sa tu tradične jazdí automobilové Rely Fínska, ktorá je zaradená do Svetového pohára rely. Z nášho pohľadu je nesmierne zaujímavý fakt, že Jyväskylä bola v roku 2006 jedným zo sesterských miest Banskej Bystrice.

Samotný klub JYP Jyväskylä je dvojnásobnom majstrom krajiny, triumfoval v rokoch 2009 a 2012, v rokoch 1989 a 1992 JYP prehral vo finále Liigy, predtým nazývanej SM-Liiga, päťkrát získal bronz. Prvýkrát sa do najvyššej súťaže prebojoval v ročníku 1984/95. Pôvodne značka JYP zastrešovala viacero športov, okrem hokeja aj futbal, bandy, či basketbal, v spomínanom roku 1977 kvôli finančným problém ostal iba hokej. Taký futbal je ešte aj dnes známy ako JyP-77 alebo JJK Jyväskylä. V roku 2010 vznikla spolupráca medzi JYP a Bostonom Bruins, v ktorej išlo o prestupy hráčov medzi týmito klubmi a taktiež vzájomnú pomoc pri tréningoch či zlepšovaní práce s mládežou. Na európskej scéne má JYP dve trofeje. Okrem minulosezónneho víťazstva v Lige majstrov tento tím triumfoval aj v roku 2013, kedy vyhral už neexistujúcu súťaž o Európsku trofej. Domáce zápasy hrá tento celok v zhruba 4 a pol tisícovej Synergia arene, alebo v LähiTapiola Areena, čo je jej starší názov. V minulosti za tento tím nastupovali hráči ako Michal Nylander, Jaroslav Bednář, Jarkko Immonen, Sami Vatanen, Yohann Auvitu, Antti Pihlström, Mika Noronen či Juha-Pekka Hytönen.

V histórii sme sa s týmto klubom nestretli ešte ani raz. Spoločné zápasy v základnej skupine sú naplánované na 30. augusta, kedy súťaž začíname doma a potom na 9. septembra.


HC Lugano

V Lugane žije asi 65 tisíc obyvateľov. Mesto sídli na juhu Švajčiarska, blízko talianskych hraníc a práve touto kultúrou je aj výrazne poznačené, veď je to najväčšie mesto na svete mimo Talianska, kde je väčšinovým domácim jazykom práve taliančina. Nachádza sa v provincii Ticino medzi jazerom s rovnakým názvom a síce Lugano a západnou stranou Álp. Prvá zmienka o meste pochádza ešte z roku 724, ale iné dokumenty hovoria o rokoch 804 až 844, v roku 1139 sa prvýkrát objavuje súčasný názov Lugano. Je to deviate najväčšie mesto krajiny a jedno z najnavštevovanejších miest Švajčiarska, hlavne vďaka historickým budovám a múzeám.

Klub HC Lugano bol založený v roku 1941, do najvyššej tamojšej súťaže sa dostal až koncom minulého tisícročia, v NLA hrá od roku 1999, no stihol už sedemkrát získať majstrovský titul (1986, 1987, 1988, 1990, 1999, 2003, 2006), vo ôsmich prípadoch odišiel z finále ako porazený celok (1985, 1989, 1991, 2000, 2001, 2004, 2016, 2018), čo znamená, že za dvadsať sezón sa iba v piatich nepozrel do finálovej série. Okrem toho má na konte tri výhry na prestížnom decembrom Spengler Cupe, ktorý sa koná každoročne od 26.12. do 31.12. v Davose (1991, 2015, 2016). Domáce zápasy hráva na 7,8 tisícovom štadióne Pista La Resega, kde má svoje útočisko aj ženský tím HC Lugano, či HC Lugano-Ceresio a HC Porza, tamojšie kluby z nižších súťaží. Spojitosť s Banskou Bystricou môžeme nájsť v trénerovi Gregovi Irelandovi, ktorého pozná Gilber Gabor: „V Lugane pôsobí môj bývalý tréner Greg Ireland, ktorý ma viedol ešte počas pôsobenia v kanadskom Owen Sound, čiže aj z tohto pohľadu je veľmi pekné, že sa stretneme práve s nimi,“ povedal švédsky útočník.

V histórii sme sa s týmto klubom už raz stretli, bolo to v prípravnom zápase v roku 2010, kedy sme prehrali 2:6. Spoločné zápasy v základnej skupine sú naplánované na 1. septembra na našom domácom štadióne, odveta je na programe o šesť dní neskôr vo Švajčiarsku.


HC Plzeň

Pre banskobystrických fanúšikov asi najatraktívnejší súper v základnej skupine H. Sídli vo štvrtom najväčšom meste Česka, ktoré je známe okrem výroby slávnych automobilov Škoda hlavne pivom Pilsner, ktoré má v Plzni svoju tradíciu ešte od roku 1375, kedy bol objavený Plzenský prazdroj. V súčasnosti je to najstarší dodnes slúžiaci pivovar na svete. Plzeň je známa historickými pamiatkami, galériami či múzeami. Narodili sa tam napríklad futbalový brankár Petr Čech či spevák Karel Gott.

Samotný klub počas svojej existencie od roku 1929 menil názov až desaťkrát, momentálne sa volá HC Škoda Plzeň. Prvýkrát postúpil do najvyššej súťaže v roku 1951, v rokoch 1958 a 1959 sa stal dvakrát po sebe vicemajstrom ČSSR. Na túto priečku najbližšie nadviazal až v roku 1992. O osem rokov neskôr, už v samostatnej českej lige, skončila Plzeň tretia. V roku 2010 prvýkrát tento tím vyhral základnú časť, o dva roky skončil znova tretí, avšak v sezóne 2012/13 sa tešil zo zisku historicky prvého a zatiaľ jediného majstrovského titulu. Odvtedy mali k podobnému kúsku hráči tohto tímu najbližšie v rokoch 2014 a 2018, kedy skončili znovu tretí.

V histórii sme sa s týmto klubom už raz stretli, bolo to v prípravnom zápase v roku 2016, kedy sme prehrali 0:2. Spoločné zápasy v základnej skupine sú naplánované na október. Na našom domácom štadióne sa hrá 17.10., prvý zápas je na programe o osem dní skôr v Plzni.

Matej Kubove

Čo nás čaká v základnej skupine Ligy majstrov?