Comeback v Žiline priniesol dva body, Southorn možno zaplatí ako za hattrick

9.1.2019
V Žiline to síce nejaký čas na body nevyzeralo, avšak skvelý comeback v tretej tretine a v predĺžení rozhodol o tom, že v roku 2019 sme stále neporazení. Víťazný zásah na ľade MsHK Žilina pri výhre 5:4 vsietil Brock Higgs. V tabuľke ostávame na prvom mieste a po prehre Košíc máme už štvorbodový náskok.

Duel otvoril žrdkou Guillaume Asselin, gólový účet však načal domáci Surovka, na čo ešte zareagoval Tomáš Török, no potom sa trikrát po sebe trafili len Žilinčania. Postupne Podešva, Hvila a Barta: „Žilina hrala výborne v prvých dvoch tretinách. Prečíslovali nás niekoľkokrát v rýchlych protiútokoch, v defenzíve sme dosť chybovali,“ hodnotil tréner Dan Ceman, ktorý zároveň vymenil brankára Baroša za Williamsa: „Baroš nemal zlý zápas, ale mužstvo ho v tom nechalo. Potom prišiel Williams a podržal, keď bolo treba. Striedanie bolo skôr o naštartovaní mužstva, aby sa niečo zmenilo,“ vysvetlil kanadský kouč.

Tesne pred koncom prostrednej časti hry znížil parádnou strelou do rohu brány obranca Jordon Southorn, ktorý si otvoril strelecký účet v tíme spod Urpína. V presilovke počas tretej tretiny na rozdiel jediného gólu upravil Karol Sloboda a štyri sekundy pred uplynutím riadneho hracieho času počas powerplay a teda v hre bez brankára poslal duel do predĺženia svojim druhým zásahom v stretnutí Southorn: „Pri comebacku sme ukázali charakter. Od druhej tretine sme hrali lepšie. Vedeli sme, že nás čaká tím, ktorý má rýchly prechod dopredu, preto sme radi, že sme dokázali vyhrať. Pred tým, ako som strelil vyrovnávajúci gól, tak som minul, takže bolo pekné, že som pomohol vyrovnávajúcim gólom dostať stretnutie do predĺženia. Pri mojom druhom góle som nevedel, koľko času ostáva, ale vedel som, že musím strieľať rýchlo. Brankár bol mimo brány. Nebola to síce silná strela, ale prešla do brány,“ povedal Kanaďan, ktorého príspevok do kasy neminie: „Určite niečo zaplatím, dal som vlastne aj prvý gól. Za hattrick máme 50 eur, ja som strelil dva góly, no možno obranca za tento počet platí tiež 50. Uvidíme,“ smial sa Southorn. V predĺžení nakoniec rozhodol Brock Higgs po ukážkovom blafáku v prečíslení dvoch proti jednému, kedy mu sekundoval Marek Bartánus.

Debut v tejto sezóne si v našom drese odkrútil Mário Róth, ktorý prišiel na dvojtýždňové hosťovanie z Michaloviec a okamžite ho bolo cítiť: „Hral skvele, bol pre nás úžasným doplnením tímu. Priniesol veľa energie a rýchlosti. Patril k našim úplne najlepším hráčom,“ pochválil ho Dan Ceman: „Keď mi zavolala Banská Bystrica, aby som prišiel na hosťovanie, tešil som sa. Rovnako som sa tešil aj na tento zápas. Bol to pre mňa trochu skok, ale verím, že som pomohol tímu a som za túto šancu rád. Poznal som tu veľa chalanov z predošlých sezón. Snažil som sa robiť svoju robotu a preniesť formu z Michaloviec na tento extraligový ľad. Je to dobrá skúška pred play-off s Michalovcami. Verím, že mi pôsobenie v Banskej Bystrici pomôže,“ povedal samotný Róth.

Po skončení MSJ sa do Banskej Bystrice vrátia Martin Kupec aj Oliver Giertl, s obomi má Dan Ceman plán: „Martin Kupec je obranca, čiže sa nám bude okamžite hodiť, nakoľko mimo hry je Martin Nemčík a ten vynechá ešte aspoň týždeň. Určite ho radi využijeme v zostave a verím, že bude pokračovať v hokejovom raste. Čo sa týka Giertla, tak toho bude ako útočníka náročné zapracovať do zostavy, keďže máme veľa hráčov a navyše aj mladíci hrajú veľmi dobre, hlavne Sojka. Uvidí sa aj to, či sa niekto do piatku vráti. Viac budeme vedieť v stredu alebo vo štvrtok,“ prezradil Ceman.

Matej Kubove

Comeback v Žiline priniesol dva body, Southorn možno zaplatí ako za hattrick