Ďatelinka verí v zisk bodov z ľadu súperov, Češík burcuje k hraniu v najvyššom možnom nasadení

25.8.2017
Hokejová Liga majstrov sa približuje rýchlym tempom a do vypuknutia prvého stretnutia na ľade Wolfsburg Grizzlys ostáva už len niekoľko hodín. Zverenci trénera Vladimíra Országha odštartujú historickú minimálne šesťzápasovú púť o dnes o 18.00 h v Eis Arene.

V čase absencie Tomáša Surového kapitánske céčko nosí obranca Ivan Ďatelinka, ktorý povedie svoj tím aj do náročných bojov medzi európskou smotánkou: „Mali sme kvalitné prípravné zápasy. Odohrali sme ich dobre. Chyby tam stále sú, ale je čas, aby sme si pozreli súpera a niečo nacvičili,“ povedal skúsený zadák: „Sú to hlavne iní súperi, ako sme zvyknutí, hrajú iným štýlom hry. Záleží aj na tom, ako to tréner poskladá, čo naordinuje. Každé mužstvo v tej súťaži je dobré. Budeme sa však snažiť uhrať čo najlepšie výsledky,“ odhodlane konštatuje rodák z Topoľčian.

„Chceme doniesť nejaké body domov. Postupujú dvaja, takže musíme mať body aj z vonku. Budeme veľmi radi, ak sa niečo podarí,“ dúfa 34-ročný zadák, ktorý do skupiny ôsmich hráčov so skúsenosťami z tejto súťaže nepatrí. Dvojica útočníkov Matej Češík a Dalibor Bortňák však áno. Obaja si tieto zápolenia vyskúšali ako hráči HC Košice a preto možno trochu lepšie vedia, čo klub môže očakávať.

„Určite to budú ťažšie zápasy, ako tie, ktoré sme hrali doteraz, alebo tie, na aké sme zvyknutí z ligy. Všetky tímy, či už v Nemecku alebo Rakúsku, majú kanadských aj amerických hráčov a hrajú taký zámorský štýl. Bude to ťažšia previerka, ako prípravné zápasy,“ varuje Češík, ktorý si uvedomuje aj kvality HC´05 iClinic Banská Bystrica: „Máme moderného trénera, ktorý sa tiež snaží hrať podobný štýl hokeja. Teoreticky by sme teda na to mali byť pripravení. Je len na nás, ako sa pripravíme a ako to bude vyzerať,“ pokračuje 29-ročný center.

Ligu majstrov Matej Češík okúsil v dvoch sezónach. Dokopy odohral tucet stretnutí, strelil jediný gól: „Ak chceme v Lige majstrov uspieť, tak musíme mať najvyššie nasadenie, aké je len možné a ku každému jednému striedaniu pristupovať naplno, koncentrovať sa a urobiť všetko pre víťazstvo,“ nabáda spoluhráčov banskobystrický odchovanec: „Z našej klubovej mentality sa sústredíme na najbližší zápas, ktorý chceme vyhrať,“ burcuje „Češo“.

„Pre väčšinu hráčov je to novinka, niečo, čo ešte nezažili, takže bude to extra motivácia vytiahnuť sa,“ dodal.

Aj Dalibor Bortňák v Lige majstrov nastupoval za Košice. V ročníku 2015/16 nastúpil na päť zápasov, nezískal žiadny kanadský bod: „Veľa toho nevieme, pretože sme proti týmto tímom ešte nehrali, ale určite to bude rýchly hokej s veľkým počtom súbojov. Majú aj nejakých Kanaďanov, takže určite čakáme rýchly nátlakový hokej,“ hovorí rodený Prešovčan: „Ideme s pocitom, že nemáme čo stratiť, ale určite chceme zabojovať o dobrý výsledok. Budeme hrať náš systém, ktorý fungoval. Keď bude každý plniť to, čo má, tak si myslím, že môžeme uspieť aj von,“ verí 25-ročný útočník, ktorý vynechal dve predsezónne stretnutia kvôli menšiemu zraneniu kolena.

„Určite sme sa svedomito pripravili. Bude to sledovať celé Slovensko, chceme ho dobre reprezentovať. Keď do toho dáme všetko, tak si myslím, že môžeme odohrať dobré zápasy a získať nejaké body,“ dodal presvedčivo Bortňák.

V súčasnom kádri sa nachádza dokopy osem hráčov, ktorí skúsenosti s Ligou majstrov už majú. Fínsky brankár Teemu Lassila si zachytal v Tappare Tampere a TPS Turku, Jan Lukáš nastúpil za Mladú Boleslav, francúzsky obranca Olivier Dame-Malka obliekal minulý rok dres Rouenu, Adam Sedlák pôsobil vo Vítkoviciach, Branislav Kubka si takéto medzinárodné zápolenia vyskúšal ako hráč Plzne, slovenskí útočníci Matej Češík, Marek Bartánus a Dalibor Bortňák boli súčasťou Košíc.

Autor: Matej Kubove

Ďatelinka verí v zisk bodov z ľadu súperov, Češík burcuje k hraniu v najvyššom možnom nasadení