Do semifinále proti Nitre vstupujeme odhodlane a s jasným cieľom: „Oba tímy sa výborne poznajú, už je to derby,“ hovorí Országh

28.3.2018
Po postupe zo štvrťfinále cez HC Košice nás čaká ďalší silný súper a síce už tradičný oponent vo vyraďovacej časti, HK Nitra. „Corgoni“ nám rozhodne budú chcieť oplatiť prehru z minulosezónnej finálovej série, avšak šance na postup sú určite vyrovnané.

S Nitrou sme zatiaľ odohrali dve semifinálové série. Prvú v roku 2014 sme prehrali 1:4 na zápasy a druhú v roku 2015 sme vyhrali 4:3 a postúpili do historického finále. Bilancia v sérii o postup do finále je priaznivejšia pre nášho súpera spod Zobora. Z dvanástich zápasov vyhral šesť v riadnom hracom čase a jeden po predĺžení. „Barani“ zvíťazili len dvakrát v riadnom hracom čase a v troch prípadoch po predĺžení, resp. samostatných nájazdoch.

Okrem semifinále sme sa raz stretli s HK Nitra aj vo štvrťfinále v sezóne 2009/10 (2:4 na zápasy) a dvakrát vo finále. V sezónach 2015/16 (2:4) a 2016/17 (4:1). Celková bilancia s Nitranmi v play-off je z pohľadu HC ´05 iClinic 29 zápasov, 10 víťazstiev, 3 výhry po predĺžení, 4 prehry po predĺžení a 12 prehier so skóre 85:91.

Najproduktívnejším hráčom semifinálových sérií proti „Trogarom“ je Petr Kafka, ktorý modro-bielym v dvanástich zápasoch strelil desať gólov a asistoval štyrikrát. Najpamätnejší zápas odohral 30. marca 2014, keď v treťom semifinálovom stretnutí vsietil Nitre štyri góly, z toho dva v presilových hrách. Najkrajšia séria v semifinále sa odohrala v sezóne 2014/15. Barani vyhrali nad Nitrou 4:3 na zápasy a z tých štyroch víťazných duelov dokázali raz vyhrať po samostatných nájazdoch a dvakrát po predĺžení.

Tréner Vladimír Országh svojím zverencom po sobotňajšej výhre nad „Oceliari“ doprial voľno, v utorok sa však začalo makať naplno: „Zobrali sme si dva dni voľna, pretože tá séria bola ťažká, hlavne fyzicky náročná. Chalani to potrebovali. Oddýchli sme si a v utorok sme boli prvýkrát na ľade. Trochu sme potrénovali, pozreli sme si video. V stredu doľaďujeme veci a potom sa už tešíme na semifinále,“ hovorí 40-ročný kouč, ktorý si uvedomuje, ako sú karty rozdané: „My vieme, v čom je silná Nitra a takisto súper vie, v čom sme silní my. V podstate vieme o sebe všetko, video funguje na veľmi vysokej úrovni a tie informácie pre oboch tréneroch sú. Bude to o tom, ako sa pripravíme na semifinálovú sériu,“ pokračuje: „Vieme, že Nitra je doma veľmi silná. V prípade siedmeho zápasu bude mať výhodu, ale všetky štyri mužstvá, ktoré postúpili do semifinále, sú v ňom zaslúžene a tie rozdiely medzi nimi sú minimálne. Rozhodovať budú brankári, presilovky, oslabenia, dobré obrany a samozrejme určite aj zranenia či načasovanie formy. Všetko bude o maličkostiach. Očakávam veľmi vyrovnanú sériu,“ hovorí muž, ktorý sa môže medzi žrďami oprieť o výborne chytajúceho Jana Lukáša: „Všetko začína brankárom, čo je základ, ale veľmi dobre mu pomáhali všetci chalani, ktorí boli na ľade. Hrali sme kompaktne, na čom môžeme stavať. Možno naša malá výhoda je, že sme už v prvom kole mali silného súpera a ukázali sme dosť dobrých vecí. Nitra však bude ešte ťažší súper. Na niektorých veciach musíme popracovať. Čaká nás veľmi ťažký súper, víťaz základnej časti. To mužstvo je pokope dlhší čas, vhodne sa doplňuje. V play-off je to už náš taký tradičný súper a rival, aj preto očakávam vynikajúcu atmosféru na oboch štadiónoch. Tak ako každý rok, aj teraz bude séria vyrovnaná, emotívna a zaujímavá pre divákov. Aj Nitra to už párkrát spomínala, že zápasy medzi Banskou Bystricou a Nitrou sú už derby stretnutia. Duely sú vždy vyhecované s výbornou atmosférou. O tom je hokej, aby sa ľudia bavili, aby sa hralo tak, ako sa má, s emóciami. O tom je play-off,“ doplnil Országh.

Dôležitým mužom na ceste k vytúženému postupu bude už spomínaný český brankár Jan Lukáš. Ten chytil fantastickú formu, veď v sérii s Košicami inkasoval v priemere iba 1,11 gólu na zápas. Udržal dvakrát čisté konto a jeho úspešnosť zákrokov bola 96,47%: „Ja sa cítim dosť dobre. Musím povedať, že z celého mužstva je cítiť pozitívna energia a že sme v hernom pokoji. Hráme pospolu, chalani mi dosť pomáhajú, čiže moje výkony sú zásluhou celého tímu,“ hovorí Lukáš: „Po tom zápase s Košicami už nie je žiadny ľahký súper. Určite to bude náročné, možno ešte viac, než proti Košiciam. Očakávam tuhý boj. V play-off sa hrá na doraz, ale Nitra je kvalitný súper, ktorý vyhral základnú časť. My môžeme však ťažiť z toho, že sme hrali dlhšie a Nitra mala dlhšiu pauzu,“ zamyslel sa bývalý gólman HC Lev či pražskej Sparty, ktorý sa nezaoberá nad tým, či sa séria začína v Nitre alebo v Banskej Bystrica aj napriek tomu, že v prípadnom siedmom dueli je výhoda domáceho ľadu dôležitá: „Ja dúfam, že to zvládneme skôr, ako v siedmom zápase,“ smial sa: „Verím, že tie štyri zápasy získame na našu stranu my a aj jedno kde a kedy. Dva dni sme mali voľno, ale od utorka sme sa začali pripravovať na Nitru. Myslím si, že hráme relatívne skoro, vo štvrtok. Dúfam, že sa na to stopercentne pripravíme. Musíme hrať obetavo, ako proti Košiciam. Musia nás zdobiť detaily a súdržnosť. Zatiaľ to dodržujeme a verím, že s podobným herným obrazom pôjdeme aj do semifinále,“ dodal Ján Lukáš.

„Určite to bude séria s výborným hokejom. Nitra skončila prvá po základnej časti, čiže to bude veľký boj. Máme však veľmi silný tím a veľa sebadôvery do tejto série. Chceme začať čo najlepšie už od prvého stretnutia,“ vyjadril sa autor rozhodujúceho gólu z posledného duelu proti Košiciam Guillaume Asselin: „Atmosféra v tíme je momentálne perfektná. Chceme to preniesť aj na ľad a pokračovať v nastolenom tempe zo zápasov proti Košiciam.“

Pred semifinále zaujala aj zaujímavá štatistika. HC ´05 iClinic Banská Bystrica totiž vyhral päť zo šiestich duelov proti Nitre v toto ročníku, z toho všetky na ľade súpera: „Základná časť je za nami. Ja by som to nejako veľmi nešpecifikoval. Mali sme s nimi síce pozitívne vzájomné zápasy, avšak play-off je niečo úplne iné, na základnú časť si už nik nespomenie,“ kontroval Országh: „Určite na tom môžeme stavať. Je to síce dobré, že sme nad nimi vyhrávali, ale sezóna je niečo iné, než play-off. Nemyslíme na to nejako. Sústredíme sa na nadchádzajúci zápas a sme pozitívne naladení,“ tvrdí Asselin. Otázny je aj stav zranených hráčov Surového s Lamperom. Či nastúpia sa nevie: „Uvidíme. Dostali čas na oddych, všetko bude jasné pred zápasom,“ dodal Vladimír Országh.

Autori: Matej Kubove, Peter „Nemo“ Súkeník

Do semifinále proti Nitre vstupujeme odhodlane a s jasným cieľom: „Oba tímy sa výborne poznajú, už je to derby,“ hovorí Országh