Domáce víťazstvo a postup cez Nové Zámky

24.3.2017
HC ´05 iClinic Banská Bystrica – HC Nové Zámky 5:1 (0:0, 3:0, 2:1), konečný stav série – 4:1

Góly: 23. Rosandič (Higgs, Handzuš), 30. Lamper (Carlsson), 39. Buc (Carlsson, Wishart), 45. Handzuš (Skalický, Higgs), 56. Handzuš (Higgs, Skalický) – 44. Novotný (Kuchkin, McParland)

Vylúčenia na 2 min.: 2:3, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Juraj Konc, Róbert Mullner – Roman Výleta, Peter Šefčík, 2 841 divákov

HC ´05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Rosandič, Wishart, Sersen, Kubka, Sedlák, Carlsson, Gründling – Hickmott, Surový, Buc – Trukhno, Zigo, Kafka – Skalický, Higgs, Handzuš – Bortňák, Češík, Lamper – Belluš
HC Nové Zámky: Lundstrom – Drtina, Cardwell, De. Rehák, Hudec, Sandgren, Maier, Tábi, Makovský, – Saarinen, Kytnár, Fábry – Dubec, Novotný, Kuchkin – Tibenský, Lelkeš, McParland – Čaládi, Do. Rehák, Paulovič

Medzi divákmi sa ťažko hľadal pochybovačný hlas, každý veril, že domáci si so súperom ľahko poradia a že uvidia pri postupe svojich do semifinále aj úrodu gólov. Po prvej tretine však bezgólový stav napovedal, že to proti húževnatému súperovi nebudú mať jednoduché. Aj keď ich prevaha bola zrejmá a najmä pred brankárom Lundströmom si často vytvárali svojou agresivitou dostatok priestoru na zakončenie, gól nie a nie streliť. Čistých šanci sa veľa nezrodilo, najskôr hosťujúci Kučkin v 11. min v ideálnej pozícii prestrelil, za domácich sa v podobnej situácii ocitol v 13. min Zigo, no ani on, ani Češík s Bortňákom o minútu neskôr Lundströma neprekonali.

Sekundu pred prestávkou mohol zdvihnúť náladu v domácej šatni Zigo, hostia sa s vypätím všetkých síl ubránili a na úvodný gól sa muselo čakať do 23. min, keď Rosandič vypálil od modrej presne pod hornú žŕdku. Vzápätí si zahrali 'barani' presilovku s ďalšou príležitosťou Surového a nálada v zaplnenom hľadisku narástla, najmä keď na dlhé minúty zamkli súpera v jeho obrannej tretine. V 30. min Lamper spomedzi kruhov bombou pridal druhý gól a tretí visel pri ďalšom pokuse Handzuša o pár sekúnd neskôr na vlásku. V 33. min sa nepresadil pri ďalšej možnosti Češík a v 35. min nepresne zamieril Hickmott, v 36. min mu zasa v góle zabránil Lundström. Domáci dominovali vo všetkých činnostiach, ich nadvláda bola obrovská a keby vyhrávali o päť, asi by sa nikto nemohol čudovať. V 38. min z brejku Buc zvýšil skóre na 3:0 a bolo už len otázne, s akým prídelom zakončia hostia sezónu.

V tretej tretine sa hostia dočkali čestného úspechu, v 44. min po odrazenom puku mieril presne do odkrytej bránky Paulovič, no o 16 sekúnd neskôr odpovedal tým najlepším spôsobom na vzdor Nových Zámkov Handzuš, aj pomocou brániaceho Cardwella so smoliarskym zásahom. V 49. min sa po šarvátke zaplnila trestná lavica štyrmi hráčmi, a to bolo posledné vzplanutie vášní v jednoznačnom zápase, ktorý ešte podfarbil gól Handzuša po prečíslení s Higgsom v 56. min. V sérii si 'barani' schuti zastrieľali góly po výsledkoch 8:2, 8:0, 4:1, 2:3 a 5:1.

Vladimír Országh (B. Bystrica): "Pre nás to bol náročný zápas, v prvých dvoch tretinách súper dobre bránil, my sme mali síce prevahu, s častými strelami, boli sme v tlaku, no čisté šance sme si nevypracovali. Dôležitý bol prvý gól a nám sa už po ňom ľahšie presadzovalo. Súpera sme nepúšťali do prečíslení, to bolo dôležité, lebo mal šikovných rýchlych hráčov. V tretej tretine nám chvíľami bolo horúco, ale potom sme sa zorganizovali a záver si postrážili. Zámky odohrali veľmi slušnú sériu, boli nepríjemné, výsledky nie vždy zodpovedali dianiu. Postúpili sme zaslúžene a stav série 4:1 odzrkadľuje reálne aj silu oboch mužstiev."

Štefan Mikeš (N. Zámky): "Uvedomovali sme si, že hráme proti súperovi, ktorý sa dlho pripravoval na úspech v play off. Prvé dva zápasy súperovi padali góly, no neustále som veril, že nezvesíme hlavy a zohráme sériu so cťou. Kvalita súpera sa prejavila, my mu držíme palce, aby vyhral celé play off. Chceli sme čo najviac zabojovať, zhusťovať predbránkový priestor. Verili sme, že aj pod tlakom sa nám podarí z protiútoku streliť gól, žiaľbohu sme inkasovali a už bolo všetko ťažšie. V útoku sme sa nepresadzovali, súper zúročil naše individuálne chyby a zaslúžene vyhral, jeho prevaha bola jasná."