Dva derby zápasy priniesli len dva body, pomenené formácie sa vytrápili v koncovke

4.12.2017
Nebol to práve najlepší týždeň od hokejistov HC ´05 iClinic Banská Bystrica, ktorí sa predstavili v dvoch lokálnych derby zápasoch. V piatok bol na programe duel proti HKM Zvolen, v nedeľu „barani“ druhýkrát počas aktuálnej sezóny cestovali na ľad HC 07 Detva.

Najväčší rival tímu spod Urpína prišiel zo Zvolena v dobrej forme, ktorá sa nemala v Banskej Bystrici prejaviť, ale opak bol bohužiaľ pravdou. Hostia išli do vedenia už po štyroch minútach hry. Na otvárací gól stretnutia však dokázal reagovať v druhej časti počas presilovky po teči Rossa Marek Bartánus, avšak ex-Bystričan Milan Kytnár druhýkrát vrátil vedenie na stranu HKM. Znova však vyrovnal Branislav Kubka, ešte pred druhou sirénou: „Derby malo náboj, bola výborná atmosféra. My sme v prvej tretine mali slabší vstup do stretnutia. Bol tam horší pohyb, boli sme ako keby zakríknutí. V druhej tretine sme sa zdvihli, skórovali, aj keď sme vzápätí dostali gól, čo by sa nemalo stávať. Aktivitou sme však vyrovnali,“ zhodnotil dovtedajší priebeh hry tréner Vladimír Országh.

V tretej tretine rozhodol Michal Chovan. Ten víťazstvo nášho najväčšieho rivala 4:2 aj potvrdil, strelou do prázdnej brány, no všetko mohlo byť inak, pretože za stavu 2:2 sme dostali puk do siete. Gól Mária Luntera najskôr uznaný bol, videorozhodca ale pôvodné rozhodnutie zmenil. Člen prvej formácie tak prišiel o regulárny presný zásah: „Oznámili nám, že tam bol kontakt s brankárom ešte pred tým, než gól padol. Mal som hneď po stretnutí možnosť vidieť videozáznam. Myslím si, že to bol regulárny gól, pretože som tam kontakt nevidel, ale videorozhodca má ešte iné, ďalšie kamery, ktoré my nie,“ vyjadril sa k situácii Országh, ktorý mohol počítať už aj s novými posilami. V štvrtej útočnej formácii nastúpil Michal Kabáč, v defenzíve zas Mislav Rosandič a Steven Delisle.

„Prvá tretina nebola z mojej strany až taká dobrá, ale potom som sa začal cítiť lepšie aj tým, že sme sa celý tím herne zlepšili. Bohužiaľ, nedotiahli sme to do víťazného konca,“ vyznal sa po stretnutí Rosandič: „Musím absolvovať viac tréningov s mužstvom, aby som do toho prišiel. Potrebujem byť rýchlejší a pracovať na detailoch. Kvalita ligy je dobrá, no je to dosť rozdielne oproti Severnej Amerike. Mám viac času, keď mám puk na hokejke,“ nechal sa počuť Kanaďan Delisle.

Chuť si hráči HC ´05 iClinic Banská Bystrica plánovali napraviť v družobnom derby na ľade Detvy, no ani tam to nešlo úplne ideálne. Murček otvoril skóre už v šiestej minúte, takže hostia museli doháňať. Banskobystričania boli síce oveľa aktívnejší, než súper a vypracovali si obrovské množstvo príležitostí, avšak stroskotávali na vynikajúco chytajúcom gólmanovi Mattovi Hackettovi: „Myslím si, že sme videli dobrý zápas z oboch strán. Od začiatku si ani jedno mužstvo nič nedarovalo. Hralo sa vo vysokom tempe a obrovskom nasadení. Hlavne prvé dve tretiny to z našej strany bolo dobýjanie brány, pretože sme veľakrát stroskotali na dobre chytajúcom brankárovi domácich,“ hodnotil Országh.

Vyrovnať dokázal až tesne pred koncom druhej tretine po chybe Sládka perfektne zvládnutým blafákom Josh Brittain. Keď Eric Faille v poslednej časti hry skóre otočil, tak sa zdalo, že tri body pôjdu do Banskej Bystrice, lenže presne šesť minút pred koncom vystrelil po buly Abramov a prekonal Lukáša: „Remíza po riadnom hracom čase nás mrzí, ale kredit treba dať aj Detve, pretože bojovali, hádzali sa do striel. Jediné, čo môžem mojim chlapcom vytknúť je nepremieňanie šancí, pretože bolo veľké množstvo takých, ktoré sme nevyužili. Narobili sme sa na gól, chýbal nám väčší dôraz okolo brány. Myslím si, že naše víťazstvo, aj keď po nájazdoch, je zaslúžené, ale hold treba vzdať aj súperovi, pretože hral dobre, bojoval a šiel šťastiu oproti. Bod si zaslúžil,“ pochválil náš tréner protivníka a vyjadril nespokojnosť so slabou efektivitou. Po víťaznom nájazde Mareka Bartánusa sme si pripísali do tabuľky dva body a usadili sa na štvrtom mieste tabuľky Tipsport ligy.

Vladimír Országh mierne zmenil formácie už proti Zvolenu, ale v Detve boli zmeny ešte markantnejšie. S ich výkonom bol spokojný: „Myslím si, že dnes nie je komu čo vyčítať. Chalani dreli, bojovali. V niektorých situáciách bolo vidieť, že nie sme v optimálnej pohode a hlavne to zakončenie sme neriešili vo veľa fázach tak, ako sme mali. Často sme to prekombinovali. Mali sme veľa šancí, ktoré sme mali premeniť, ale myslím si, že, ak to porovnám z hľadiska nasadenia s inými zápasmi, ktoré sme von hrali, tak nie je komu čo vyčítať,“ dodal Országh.

Matej Kubove

Dva derby zápasy priniesli len dva body, pomenené formácie sa vytrápili v koncovke