Dvojzápas so Salzburgom bol ako deň a noc, k prvým bodom pomohli úžasné oslabenia

4.9.2017
Síce na štvrtý pokus, ale predsa len sa podarilo získať toľko vytúžené prvé body v Lige majstrov. Hokejisti HC ´05 iClinic Banská Bystrica presne po týždni odplatili hráčom Red Bull Salzburg prehru z Rakúska a po výsledku 5:3 sa mohli zaslúžene tešiť.

Banskobystričania v predošlých dvoch stretnutiach neskórovali, avšak gólový pôst prerušil už po šesťdesiatich šiestich sekundách hry Martin Belluš. Jeho strela z kruhu na vhadzovanie prešla cez gólmana Starkbauma až do siete.

Domáci hokejisti nechali úplne zabudnúť na nevydarený duel v Salzburgu a boli veľmi aktívni, s čím mali protivníci miestami značné problémy. Paradoxne však prišlo vyrovnanie a to v situácii, ktoré zverenci Vladimíra Országha v novej sezóne nehrajú najlepšie. V presilovke domácich ušla dvojica hostí a Raymond zavesil do pravého horného rohu.

Do konca tretiny to mohlo byť znova o gól pre Banskú Bystricu, avšak Faille a následne v ešte väčšej príležitosti ani Bubela nedokázali nastaviť hokejku tak, aby puk dostali do opustenej časti svätyne rakúskeho brankára: „Od začiatku Ligy majstrov sme mali problémy hlavne v prvej tretine, ale tentoraz sme ju zvládli dobre. Určite to bol doposiaľ náš najlepší výkon v Lige majstrov,“ povedal francúzsky obranca Olivier Dame-Malka.

Do prostrednej tretiny vstúpil síce Salzburg aktívnejšie, lenže banskobystrický zimák jasal po druhýkrát, nakoľko nahodenie Mihalika do modrej dotlačil do siete sviatočný strelec Matej Češík: „Potešilo ma to, ale hlavné je, že sa vyhralo, čo je super,“ zhrnul „Češo“. V závere tejto časti hry to bolo ešte lepšie, pretože v presilovke sa presadil Cason Hohmann. Ten si našiel odrazený puk, pohral sa ešte s ležiacim Starkbaumom a využil prázdny priestor, kadiaľ čierna guma prešla za bránkovú čiaru.

Ešte lepšie bolo, keď Mário Lunter strelil, ako sa neskôr ukázalo, víťazný gól. Len tri minúty a dve sekundy po treťom príchode hráčov zo šatní. Opäť sa tak stalo v presilovke: „Mojou úlohou je stáť medzi kruhmi, kde som viac-menej na pomocnú prihrávku, ale dostal som tam puk, necítil som nikoho na chrbte, tak som skúsil vystreliť a padlo to tam. Priznávam, že už ani neviem, či tam bol ešte teč súpera, alebo som to prestrelil, ale som rád, že to tam padlo,“ opísal radostný moment šťastný strelec, ktorý po stretnutí s Wolfsburgom varoval, že Salzburg uvidí, ako sa hrá pod Urpínom: „Som rád, že to neostalo len pri slovách, ale sme to preniesli na ľad. Bojovali sme, odohrali sme super oslabenia a taktiež v presilovke sme dali góly, čo je skvelé.“

Keď už sa pomaly začínalo zdať, že „barani“ pevným krokom dôjdu k jednoznačným bodom, duel sa ešte poriadne zdramatizoval. Nad vyrážačku to Jan Lukáš schytal od perfektne umiestneného puku z hokejky Aleardiho a päť minút pred koncom udrel aj Schiechl, čo znamenalo zníženie na 4:3 z nášho pohľadu: „Mal som tam veľa zákrokov, ale nebudem klamať, párkrát ma to proste trafilo, no k brankárovi patrí aj šťastie. Povedali sme si, že chceme hrať obetavo aj v lige a snažíme sa to aplikovať už teraz. Verím, že to takto pôjde ďalej,“ okomentoval záver český gólman, ktorý bol neodmysliteľnou súčasťou nedeľného úspechu.

Tréner Red Bull Salzburg Greg Poss sa v závere rozhodol pre odvolanie brankára a hru so šiestimi korčuliarmi, ale to najlepšie využil Dalibor Bortňák, ktorého vyhodenie z vlastnej tretiny skončilo priamo v opustenej svätyni: „Z obidvoch strán sa hral od prvej minúty veľmi dobrý zápas vo vysokom tempe. V závere súper ukázal svoju silu. Hrali agresívne, tlačili sa do brány. Viackrát nás podržal brankár Lukáš, ale každý jeden na ľade nechal všetko. Som veľmi rád, že sme mohli potešiť našich fanúšikov, pretože minulý týždeň za nami merali dlhú cestu do Salzburgu a vyšli na prázdno. Pre nás to bol dôležitý zápas aj z tohto pohľadu, aby sme ľuďom navrátili radosť z našej hry,“ zhodnotil duel tréner Vladimír Országh.

Extrémne dôležitým faktorom zápasu bola hra s rozdielnym počtom hráčov na oboch stranách. Hokejisti HC ´05 iClinic Banská Bystrica sa v posledných stretnutiach v tomto ohľade trochu trápili, nakoľko práve so Salzburgom dostali v úvodnom vzájomnom meraní síl len počas oslabení štyri góly. Dnes ale dali dva v presilovkách a počas oslabení predvádzali skvelú hru, puky na brankára Lukáša proste neprechádzali: „Úžasne sme zahrali oslabenia, kde sme blokovali takmer všetky strely každou časťou tela, ktorá sa dala použiť. Konečne sme zlomili aj smolu v presilovkách, takže sme spokojní,“ hodnotil Dame-Malka: „Special tímy tvorili obrovský rozdiel. V Salzburgu sme dostali štyri góly v oslabeniach. Dnes naopak, práve tie nás nakopli. Konečne sme sa presadili aj v presilových hrách, kde sme dali dva góly a to bol najväčší rozdiel oproti zápasu v Salzburgu,“ vyjadril sa Országh, na ktorého nadviazal ešte aj Matej Češík: „Vtedy rozhodli presilovky a oslabenia, ktoré sme nemali dobré ani jedno. Teraz to bolo naopak, presilovky aj oslabenia nám išli.“

„Keď porovnám oba zápasy so Salzburgom, tak sú ako deň a noc. Teraz sme lepšie zvládali súboje. Vypracovali sme si šance a dokázali sme ich premeniť. Naozaj sme chceli strieľať góly a išli sme si za tým. Bol to iný rozdielny zápas,“ dodal Dame-Malka.

Autor: Matej Kubove

HC ´05 iClinic B. Bystrica - Red Bull Salzburg, 03.09.2017
Rozhovory po Salzburgu