Faille nemá problém nastúpiť v obrane, cez voľno si rád zahrá League of Legends

24.1.2018
Kanadský útočník Éric Faille patrí v tejto sezóne k najproduktívnejším hráčom HC ´05 iClinic Banská Bystrica. Po štyridsiatich ligových zápasoch v drese tímu spod Urpína má na konte 33 bodov za pätnásť gólov a osemnásť asistencií. V rozhovore však prezradil veľa zaujímavého aj z mimo hokejových tém.

Na úvod sme sa ale s rodákom z mestečka Lachine vrátili k posledným dvom stretnutiam, proti Žiline a na ľade Trenčínu: „So Žilinou to bol celkom dobrý zápas, ktorý sme chceli vyhrať a to sa nám podarilo. Z celkového hľadiska sme podali dobrý výkon, ale smerom k play-off musíme naše výkony zlepšovať. Proti Trenčínu to bolo podobné. Ten duel sa podobal na stretnutie play-off, avšak nevyužili sme niekoľko dobrých šancí, párkrát sa ten puk nešťastne odrazil, takže musíme pokračovať v tvrdej práci,“ hodnotil Faille trojbodový dvojzápas, ktorý síce mužstvo udržal na prvej priečke, ale momentálny náskok na druhý Zvolen je iba jednobodový: „Kvalita ligy je dosť dobrá, čo ma na začiatku môjho pôsobenia trochu prekvapilo. Zároveň sa táto súťaž zlepšuje, o čom svedčí aj to, že prvých päť tímov má medzi sebou rozostup len troch bodov. Liga je vyrovnaná, hokej skvelý a fanúšikovia to milujú,“ hovorí Éric o svojom účinkovaní na strednom Slovensku.

Vo svojom prvom európskom pôsobisku sa mu veľmi páči a pochvaľuje si ho: „Cítim sa tu veľmi dobre. Rýchlo som sa adaptoval na nové mesto aj štýl hokeja. Je to naozaj miesto, kde je hrať hokej veľkou zábavou. Klub má navyše skvelých fanúšikov, čiže sa rozhodne nemám na čo sťažovať,“ pokračuje útočník, ktorý bol v minulej sezóne kmeňovým hráčom celku Orlando Solar Bears v East Coast Hockey League. Od tej si rozhodne nepohoršil: „Myslím, že Tipsort liga je lepšia, ako ECHL,“ tvrdí.

Napriek tomu, že jeho úlohou je hlavne získavať body a byť ofenzívnym lídrom tímu, svoje miesto má patentované aj v oslabeniach: „Cítim sa v nich dobre. Hrávam ich celú kariéru. Páči sa mi vyhrávať buly a byť na ľade, keď to mužstvo tak veľmi potrebuje. Snažím sa hrať čo najlepšie,“ nechal sa počuť 28-ročný Kanaďan. V hre päť na päť je schopný hrávať ako na pravom krídle, tak aj na pozícii centra: „Hrám tam, kde ma postaví tréner. Ak bude chcieť, aby som nastupoval ako obranca, tak budem hrať obrancu a budem hrať najlepšie, ako to viem,“ vysvetľuje s úsmevom na tvári: „Lepšie sa síce cítim v pozícii centra, ale nanešťastie pre mňa v tomto tíme ich je dosť, takže musím hrať na krídle. Ako som však povedal, nevadí mi to,“ priznáva Faille, ktorý často nastupuje v jednej formácii s Guillaumeom Asselinom a práve s týmto krajanom je hokejovo na rovnakej vlne: „Dosť dobre si s ním rozumiem. Funguje medzi nami tá správna hokejová chémia, aj preto často vieme nájsť spôsob, ako dostať puk do siete.“

Na jeho chrbte môžu fanúšikovia vidieť číslo 27. Dôvod je prostý: „Pretože Braňo má moju sedmičku,“ smeje sa. Ak sa ale pozrieme spredu, tak tam často svieti veľké tlačené A, čo jasne signalizuje pozíciu jedného z lídrov mužstva: „Prináša to oveľa viac zodpovednosti, pretože byť lídrom tímu nie je len tak. Ostatní hráči sa pozerajú hlavne na vás, čo robíte na ľade, aj mimo neho. Musím preto ísť príkladom ako v zápasoch či tréningoch, tak tiež mimo nich,“ uvedomuje si dôležitosť svojho postavenia. Faille nosil áčko aj v minulej sezóne v Orlande a počas pôsobenia v QMJHL bol dokonca kapitánom Acadie-Bathurst Titan.

Tam sa stretol s jedným z najlepších hráčov, s akým kedy nastupoval v rovnakom mužstve: „Najlepší hráč s akým som hral je pravdepodobne Mathieu Perreault, ktorý momentálne nastupuje za Winnipeg Jets v NHL. Je síce postavou malý, ale je to asi najchytrejší hráč, s akým som pôsobil. V Toronte Marlies som ale nastupoval s Willianom Nylander. Ten hráč je neuveriteľný. S pukom dokáže také veci, že... no proste ja také neviem,“ usmieval sa Faille.

Počas kariéry v Severnej Amerike zároveň študoval, čo mu v roku 2013 popri pôsobení na University of Moncton prinieslo možnosť reprezentovať Kanadu na univerziáde. V jednom tíme s ním hral aj náš bývalý obranca Mathew Maione. Bol z toho veľmi zaujímavý turnaj so ziskom zlata pre „javorový list“. Na ceste do finále Éric nazbieral desať bodov, strelil víťazný gól v semifinále proti Rusku, Slovákov vyradil vo štvrťfinále, no musel prehrýzť aj prehru s vtedy nepríjemným Kazachstanom: „Bolo to v talianskom meste Trentino. V základnej skupine sme prehrali zápas s Kazachstanom, čo znamenalo, že sme skončili druhí. Vo štvrťfinále sme sa stretli so Slovenskom a v semifinále v náročnom zápase s Ruskom. Vyhrali sme ho 2:1. Rusi mali navyše v tíme asi trinásť hráčov, ktorí už nastupovali v KHL, takže to bolo pre nás veľké zadosťučinenie. Potom sme Kazachstanu vo finále vrátili prehru v skupine. Bola to pre mňa veľká skúsenosť, skvelá príležitosť a v podstate mi ten turnaj otvoril dvere do Európy,“ spomínal na šampionát spred takmer piatich rokov.

Na záver ale Éric Faille ostal poriadne prekvapený, pretože spoluhráči na najlepšieho hráča pokru v mužstve prezradili nejaké podpultové informácie: „Ktokoľvek to povedal, tak je určite veľký klamár,“ smial sa pri odpovedi na otázku, či ním naozaj aj je: „Povedal by som, že som dobrý, ale nemyslím si, že som najlepším hráčom pokru z celého tímu.“ Ešte viac mu však „zabehlo“, keď prišla reč na známu počítačovú hru League of Legends, ktorú potajme obľubuje: „Kto to do čerta prezradil?! Však to bol to Gilbert?“ neúspešne sa pýtal Faille, ktorý sa nevedel prestať čudovať a zároveň sa aj smiať, no nakoniec vyšiel s pravdou von: „Ale áno, je to pravda. Keď mám čas, tak si rád zahrám hry na počítači, PS4 alebo X-Boxe. V LOL hrávam support, najčastejšie je mojím championom Leona,“ prezradil Éric Faille.

Matej Kubove

Faille nemá problém nastúpiť v obrane, cez voľno si rád zahrá League of Legends