Handzušova rozlúčka okorení posledný prípravný zápas, Ceman: „Musíme hrať bez chýb“

24.8.2018
Porciu prípravných zápasov uzavrieme v piatok 24.8.2018 na domácom ľade, kedy po roku privítame opäť HC Slovan Bratislava, účastníka KHL. Stretnutie to bude špecifické z mnohých pohľadov.

Okrem toho, že „domov“ sa vráti niekoľko mužov, ktorí stáli pri úspechoch z posledných dvoch sezón, k čomu sa v článku ešte dostaneme, tak pred stretnutím prebehne rozlúčka s legendou nie len banskobystrického, ale aj slovenského a dosť možno svetového, hokeja, s Michalom Handzušom. Ten počas svojej nesmierne úspešnej hráčskej kariéry získal titul majstra sveta v roku 2002, dvakrát striebro na MS (2000 a 2012), Stanley Cup (2014), no a v neposlednom rade aj titul majstra Slovenska. Piaty finálový zápas s Nitrou v sezóne 2016/17 bol jeho posledným v kariére. „Zeus“ sa oficiálne s kariérou rozlúči pred zápasom, dorazí aj niekoľko ďalších osobností slovenského hokeja.

Kanadský tréner Dan Ceman ale duel musí brať hlavne ako poslednú previerku pred štartom súťažného ročníka, pretože už vo štvrtok nás v ostrom štarte Ligy majstrov čaká úradujúci šampión JYP Jyväskylä: „Bude to pre nás náročný test. Budeme hrať proti silnému tímu, je to účastník KHL. Videli sme video, majú veľa šikovných, chytrých a rýchlych hráčov. Musíme sa veľmi sústrediť na to, aby sme sa vyhli chybám. Bude to o niečo náročnejší súper, ako tí, proti ktorým sme hrali v príprave doposiaľ. Chceme vyhrať a eliminovať chyby. V posledných stretnutiach sme hrali dobre, teraz musíme hrať ešte lepšie a ako som povedal, čo možno bez chýb. Budeme chcieť držať puk čo najdlhšie. Bude to posledná šanca pripraviť sa na zápasy Ligy majstrov, kde nás čakajú veľmi silní súperi,“ hovorí 45-ročný kouč.

Do zostavy sa vracia kapitán Tomáš Surový, debut zažije novic Andrej Šťastný: „Sú pripravení nastúpiť, obaja vyzerajú veľmi dobre. Budeme mať tri vyrovnané formácie a potom štvrtú, ktorú máme osvedčenú. Hlavne návrat „Sura“ nám do tímu donesie viac vyváženosti,“ prezrádza Dan Ceman.

Samotný Šťastný sa na stretnutie veľmi teší. Špecifické bude hlavne v tom, že nastúpi proti bývalému klubu. 27-ročný hokejista strávil v Slovane posledných šesť rokov, bol jeho súčasťou v každej sezóne KHL: „Bude to zaujímavý zápas, veľmi sa na neho teším. Kopu chalanov poznám, so spoluhráčmi som už zžitý. Bol som párkrát na ľade, bolo to dobré, ale uvidíme v zápase,“ povedal Šťastný.


HC Slovan Bratislava


Najúspešnejší slovenský hokejový klub netreba nejako špeciálne predstavovať. Osemnásobný majster Slovenska a jednonásobný majster Československa od roku 2012 pôsobí v nadnárodnej KHL. Samotné stretnutie bude veľmi špecifické pre kouča „belasých“ Vladimíra Országha, ktorý do tohto celku zamieril po veľmi úspešnom pôsobení u nás. Zobral si so sebou aj kouča brankárov a videoanalytika Pavla Rybára, pričom rovnakým smerom nedávno putovali aj Patrik Lamper, Tomáš Hrnka a Mário Lunter. Odkedy Slovan opustil najvyššiu slovenskú súťaž sme sa s ním stretli v dvoch prípravných dueloch. 22. augusta 2014 sa hralo v Brezne. Náš súper sa tešil z výhry 4:1. V bráne stáli Miika Wiikman a od 28. minúty Vilim Rosandič. Náš jediný presný zásah strelil Michal Hudec. Oveľa pozitívnejšie to bolo pred rokom, kedy sa nám podarilo zvíťaziť pomerne presvedčivo 5:2. Dvakrát sa presadil Josh Brittain, po jednom zásahu strelil Faille, Ďatelinka a Bortňák, v bráne bol Teemu Lassila. Tento duel sa preto dá brať ako taká malá odveta. V najvyššej súťaži sme sa so Slovanom stretli dvadsaťkrát v štyroch sezónach a boli sme o niečo málo úspešnejší. Sedemkrát sme vyhrali v riadnom hracom čase, päťkrát po predĺžení, kde sme neprehrali ani raz. Vo ôsmich prípadoch sa po šesťdesiatich minútach tešil súper. Celkové skóre je 56:50 v prospech „baranov“. Vonku sme ale v riadnom hracom čase zvíťazili iba raz. Zo zaujímavostí vypichneme, že v sezóne 2010/11 sme Slovan porazili doma vo všetkých troch stretnutiach (4:3, 4:2, 4:1), ročník neskôr sme zas vyhrali trikrát v Bratislave a vždy po samostatných nájazdoch (1:0sn, 4:3sn, 4:3sn). V zápasoch so Slovanom Bratislava strelili „barani“ aj jubilejné góly klubu. O 50. gól v najvyššej súťaži sa 12.10.2008 postaral terajší navrátilec pod Urpín Marek Biro. 400. gól vsietil 26.9.2010 Roman Tománek a 650. zas 20.1.2012 Filip Nemček.

Matej Kubove

Handzušova rozlúčka okorení posledný prípravný zápas, Ceman: „Musíme hrať bez chýb“