Heroické oslabenia rozbehli kanonádu pod Zoborom, fínsko-slovenský týždeň uzavrel debakel rivalovi

9.10.2017
Medzi dva náročné zápasy Ligy majstrov proti fínskemu majstrovi Tappara Tampere sa vtesnal rovnaký počet ligových stretnutí, ktoré svojou dôležitosťou neboli o nič menej atraktívne. Na ľade Popradu sa „barani“ predstavili hneď na druhý deň od príletu z Fínska a do Nitry cestovali po ďalšom krátkom dni voľna.

Možno aj náročné cestovanie sa odzrkadlilo v stretnutí proti „kamzíkom“, keďže konečný výsledok 4:6 v nás prospech nevyznel, avšak tréner Vladimír Országh videl príčiny inde: „Nehrali sme zle, ale nevyšli nám presilovky a dostali sme tri góly v oslabeniach. My sme boli dve tretiny lepší, ale dostali sme zbytočné góly, ktoré sme im ponúkli a súper to využil. Mali sme ďalšie dve zlé presilovky, ktoré dostali Poprad na koňa a my sme sa už nezmohli na nejaký nápor. Navyše, oni potom využili presilovku,“ hovoril: „V Poprade sme mali veľa dobrých vecí, ale im to tam padalo viac. To sa však stane, no musíme pokračovať v tvrdej práci, dodržiavať systém a požadované výsledky budú prichádzať,“ nadviazal Gilbert Gabor.

Pod Zoborom to už bola iná pesnička. Banskobystričania išli veľmi rýchlo do vedenia, keď sa presadil Marek Bartánus, lenže následne prišli veľmi krušné chvíle. Niekoľko vylúčení na strane hostí znamenalo dlhočiznú presilovku Nitry, no pre zverencov Vladimíra Országha bola táto fáza stretnutia nakopnutím k blížiacemu sa vysokému víťazstvu: „Rozhodujúci moment bol v prvej tretine, kde sme hrali dlho v oslabení, ale naši oslabovkári predviedli heroický výkon aj napriek tomu, že sme dostali gól. To nabudilo celé mužstvo a tretinu sme vyhrali 3:1,“ rozprával na tlačovke náš kouč, ktorý videl výrazný pokrok v kvalite špeciálnych tímov: „Pred zápasom sme mali tímový míting, kde sme rozoberali naše štatistiky za prvú šestinu. Jednoducho, v oslabeniach sme boli nedôslední. Mali sme strašne málo zblokovaných striel, chýbal nám rýchly prístup, agresivita... V tomto zápase to ale chalani perfektne zvládli. Aj keď sme inkasovali gól, tak sme hrali takmer desať minút v oslabení. Súper mal dve dlhé presilovky piatich proti trom. Keď striedačka vidí, ako sa tam chalani hádžu po hlavách a ako bojujú, tak to nakoplo všetkých a výsledok 7:1 bol konečný obraz toho, čo všetko začalo oslabeniami,“ doplnil pre klubový web muž, ktorý musel pochváliť aj brankára Lassilu: „Najlepší hráč na oslabenia je vždy brankár. Hlavne v prvej tretine nás výrazne podržal, ale takisto aj v druhej či tretej, kedy sme zbytočne vymýšľali a súperovi sme darovali niekoľko čistých šancí.“

Práve fínsky gólman sa vo svojom bránkovisku rozhodne nenudil. Aj napriek tomu, že výsledok hovorí jasnou rečou, práce mal Teemu viac, než dosť: „V tomto zápase spravili rozdiel naše oslabenia, ktoré sme zvládli perfektne. Spoluhráči bránili veľmi dobre a skvelé je, že sme hneď niekoľkokrát dostali puk do brány súpera. Na hre v oslabení sme veľa pracovali, dnes sme ich zvládli vynikajúco a sme za to šťastní. Bola to časť zápasu, kedy na mňa išlo veľa striel, takže som bol stále sústredený a v nasadení, čiže som mal stále čo robiť. Som veľmi šťastní, že po tomto ťažkom týždni, kedy sme cestovali aj do Fínska, sme dokázali zvíťaziť proti tak silnému súperovi. Hovorili sme si pred zápasom, že Nitra má veľmi dobrých desať úvodných minút. Potrebovali sme teda vydržať ich tlak, čo sme zvládli, aj keď sme raz inkasovali. Na šance to možno bolo vyrovnané, ale nám sa podarilo streliť oveľa viac gólov. Niektoré by mohli zaradiť do zostrihov toho najlepšieho,“ hodnotil 34-ročný rodák z Helsínk.

Všetky tieto pozitívne momenty sa udiali aj napriek tomu, že už v prvej tretine bol vylúčený Josh Brittain. Ten dostal za úder hlavou do súpera trest do konca stretnutia. Všetko sa to stalo v mele po zbytočnej strele Lucianiho, ktorý pálil až po zapískaní ofsajdu: „Bola tam šarvátka, počas ktorej do mňa súper strčil tak, že sa oprel o moju tvár a ja som na neho len zatlačil. Z mojej strany to nebolo myslené nijak násilne. Bol som úplne v šoku, keď som uvidel, že zápas pre mňa skončil,“ vysvetľoval šikovný Kanaďan, ktorý si ale tento moment zobral k srdcu a na nič sa nevyhováral: „Stalo sa však to, čo sa stalo. Musím sa z toho poučiť a nabudúce viem, že nemám reagovať, ani nejako emocionálne prežívať takéto momenty. Stále sa len nastavujem na meter, aký je používaný v tejto súťaži. V Severnej Amerike by z toho nevzniklo toľko emócií, ale tu je to citlivejšie posudzované. Ako hovorím, musím sa z toho poučiť a v ďalších zápasoch lepšie kontrolovať emócie,“ uvedomuje si.

Brittainove strelecké schopnosti preto nahradil iný hráč z krajiny „javorového listu“ a síce Eric Faille. Ten v prvej tretine využil dve situácie, kedy sa dostal sám pred mladého brankára Hala a efektívnymi aj efektnými zakončeniami spravil z nitrianskeho strážcu svätyne štatistu: „Bolo to moje typické zakončenie. Tým som tak povediac známy a ide mi to,“ konštatoval dvojgólový strelec, ktorý sa postaral aj o víťazný presný zásah. Všetko to stihol v úvodnej časti hry.

O šesť gólov to bolo už po štyridsiatich minútach, takže posledná tretina sa iba dohrávala: „Nechceli sme súpera do ničoho zbytočne púšťať. Nedávať im zbytočné šance, nič nevymýšľať, pretože máme náročný program. Chceli sme naďalej hrať svoju hru. Keď vyhrávate takýmto rozdielom, tak sa nie je kam ponáhľať. Poslednú tretinu sme len kontrolovali, nebolo čo siliť,“ dodal tréner Országh.

Matej Kubove

Heroické oslabenia rozbehli kanonádu pod Zoborom, fínsko-slovenský týždeň uzavrel debakel rivalovi