Hudeca nová pozícia veľmi baví, na mužstve vidí progres: „Verím, že to bude už iba lepšie a lepšie“

7.11.2018
Michal Hudec má za sebou na lavičke HC ´05 iClinic Banská Bystrica tri zápasy, v ktorých „barani“ dvakrát vyhrali a raz nešťastne prehrali v Detve. Dlhoročný kapitán nášho klubu zatiaľ pôsobenie po boku Dana Cemana hodnotí veľmi dobre.

Keďže pod Urpínom dlho pôsobil, nemal žiadny problém s adaptáciou: „Prišiel som do známeho prostredia, takže som všetko poznal, akurát moja pozícia je zmenená, pretože nie som hráč, ale tréner, stojím na striedačke nad nimi. Baví ma to, navyše sme povyhrávali zápasy, až na tú nešťastnú Detvu,“ hovorí rodák z Bratislavy, ktorý si sadol aj s kolegami: „Nepoznal som sa s Ivanom, ale vnímal som ho ako hráča. S trénerom Danom tiež nie. Iba som si ho googlil, keď sa stal koučom Banskej Bystrice. Keď sme sa teraz stretli, tak nebol žiadny problém. Bavili sme sa o hokeji a myslím si, že celý ten systém, čo bol, sa hrá aj teraz. Chalani to mali viac-menej rozdelené. Ivan má obrancov, Dan útočníkov a ja som doplnkový v tom, že ak sa niečo v zápase stratí, pretože je toho veľa, tak môžem niečo chalanom poradiť. Čo sa týka striedaní, tak to má na starosti všetko Dan s Ivanom. Ja som svojim spôsobom takým mentorom,“ prezradil.

Michal Hudec dobre poznal aj mnohých hráčov, s niekoľkými spoločne nastupoval. Taký Ján Sýkora si po príchode neodpustil pár vtipov: „To sú tie Janove mediálne srandičky, ale určite je to iný pohľad tých chalanov, s ktorými som hrával, keďže som teraz tréner. Vedeli o tom, že som to trénovanie vždy zvažoval, takže ich to až tak neprekvapilo. Jediným rozdielom teda je, že nie som s nimi v šatni, ale som v trénerskom kamrlíku a pomáham na tréningu alebo na striedačke.“

Ciele banskobystrického klubu nie sú nízke ani v tomto ročníku. Michal je jedným z ľudí, ktorí na vlastnej koži zažili postupné budovanie značky HC ´05 až k najvyššej méte, k titulu: „Keď som končil kariéru, tak som povedal, že nastal obrovský progres. Pamätám si, že keď som prvýkrát prišiel v roku 2010, tak šatňa bola ešte za zimákom a bol to malý skromný klub. Všetci však pochopili, že keď sa má ísť mužstvo na najvyššie priečky a byť tým, ktoré má ísť stabilne na titul, tak tie podmienky sa musia zmeniť a doplniť. Každým rokom sa to posúvalo ďalej, rástlo to. Teraz je Banská Bystrica čo sa týka podmienok najlepšia na Slovensku,“ tvrdí miláčikov fanúšikov.

Sám hovorí, že veľký rozdiel nenastal ani po odchode Vladimíra Országha, keďže herný štýl mužstva ostal prakticky zachovaný: „Každý tréner má niečo svoje, možno koučing je iný, ale systém je daný a identita a hierarchia ostala rovnaká. Na tom nie je čo meniť, pretože to je ideálne. Je to vždy o ľuďoch, no Dan je skúsený tréner a má to všetko pod kontrolou.“

Ponuku od Banskej Bystrice zvažoval už aj v lete, vtedy ešte rozhodla jeho dcéra: „Priorita bola moja dcéra, ktorá je narodená v Banskej Bystrice. Ešte nemala tri roky, čiže ja som bol s ňou doma a manželka pracovala. Lákalo ma to už vtedy, ale priorita bola ostať do jej troch rokov doma, aby potom mohla ísť do škôlky, kde si dúfam, že rýchlo zvykne. Teraz nastal ten moment, kedy som sa mohol pohnúť a ísť do Banskej Bystrice,“ vysvetlil.

Nabehol do rozbehnutého vlaku, ktorý zatiaľ šľape nie úplne podľa predstáv: „Ja som sa bol pozrieť na zápasy aj v lete, keď hrali so Slovanom a aj na ďalších pár duelov. Tá kvalita tam je, ale máme nejakých zranených hráčov. Dlho zranený bol Marek Bartánus, musí sa kus rozhýbať, ale kvalita tam je. Pre každé mužstvo je ťažšie, keď hrá Ligu majstrov aj ligu, preto možno tie výsledky neboli ideálne, ale myslím si, že teraz to bude už len a len lepšie. Táto séria, až na zápas v Detve, ukázala, že sa to hýbe dopredu,“ rozhovoril sa Michal Hudec.

Úvod novembra prináša aj reprezentačnú prestávku, tá určite padne vhod: „Hlavne kvôli zraneniam a navyše vždy, keď mohlo byť voľno, tak sa hrala Liga majstrov. Chalani si neoddýchli, takže teraz je ideálne, že si môžu oddýchnuť. Uvidíme, ako to bude so zranenými chalanmi, či už budú môcť ísť do tréningu, alebo ešte sa budeme musieť zaobísť bez nich,“ dodal.

Matej Kubove

Hudeca nová pozícia veľmi baví, na mužstve vidí progres: „Verím, že to bude už iba lepšie a lepšie“