Jedno meno a dvaja hrdinovia ponúkli šancu ukončiť finále už v stredu: „Sústredíme sa na tretí zápas,“ prízvukuje Asselin

16.4.2018
Ako v semifinále, tak aj vo finále?! Po dvoch zápasoch na ľade súpera tomu síce niečo nasvedčuje, ale cesta za vytúženou obhajobou titulu bude ešte nesmierne náročná a tŕnistá, pretože obe stretnutia na ľade Dukly Trenčín boli až neskutočne vyrovnané. Aj stará známa fráza o tom, že rozhodujú maličkosti sa razom z frázy zmenila na najlepší opis finálovej série.

V piatok trinásteho sme vstúpili do úvodného duelu našej štvrtej finálovej série po sebe lepšie, keď Guillaume Gélinas otvoril skóre. Peter Sojčík však v trenčianskej presilovke vyrovnal: „Bol to prvý zápas série. Zo začiatku to bolo opatrné. Oba tímy čakali na to, čo sa bude diať. Bola to taká ťukaná, ale potom sa to rozbehlo a hralo sa hore-dole,“ začal hodnotenie brankár Jan Lukáš. Podobný scenár sa zopakoval znova, na výstavnú strelu Erica Failleho do rohu brány nad rameno Valenta reagoval taktiež v početnej prevahe súpera Radivojevič a aby toho nebolo málo, tak Asselinov zásah znegoval minútu a päť sekúnd pred koncom riadnej hracej doby Tomáš Starosta. Predĺženie nakoniec prinieslo našu radosť, druhým presným zásahom v stretnutí to zariadil kanadský obranca Guillaume Gélinas: „Síce sme v závere dostali gól na 3:3, ale nevzdali sme sa, naďalej sme si išli za víťazstvom a to prišlo. Je to veľmi dobrý pocit, ale nie preto, že som skóroval, no z toho dôvodu, že sme vyhrali. Je jedno, kto dá góly. Mohol to byť hocikto z tímu. Som za to veľmi šťastný, ale znova hovorím, že to nie je o mojich góloch, ale o víťazstve tímu. Celý rok sa mi niečo také nepodarilo, ale teraz to prišlo,“ rozprával po stretnutí šťastný hokejista: „Bola tam situácia troch proti dvom. Lampi strieľal, odrazený puk sa dostal ku mne, dorážal som. Nemyslel som na nič iné, len som to tam poslal a prešlo do až do brány,“ opísal rozhodujúci moment.

V stretnutí však Dukla strelila dva góly počas presilových hier, na čo si musíme dávať pozor, ale voľnomyšlienkar Jan Lukáš z toho vedu nerobí: „Oni na to majú šikovných hráčov a sú v tom veľmi silní. Myslím si však, že mali aj kus šťastia. Musíme si to pokryť, pretože v hre piatich proti piatim sme lepší, preto musíme hrať piati,“ pochválil súpera, aj zľahčila situáciu česká opora v bránkovisku HC ´05 iClinic Banská Bystrica: „Videli sme kvalitný zápas hodný finále play off. Nastúpili sme s taktikou urobiť čo najmenej chýb a v prvej tretine sme boli aktívnejší, mali sme viac z hry, z čoho rezultoval náš vedúci gól. V druhej tretine domáci lepším pohybom vyrovnali hru. Nám sa však opäť podarilo odskočiť a hoci Trenčín v závere znova vyrovnal, v predĺžení sa šťastie priklonilo na našu stranu,“ zhodnotil na tlačovke tréner Vladimír Országh.

Bod sme po prvom dni síce mali, ale prečo sa nepokúsiť získať aj ten druhý?! Presne tak, ako sme to videli v Nitre. A ono sa to nakoniec znova podarilo, no opäť to bolo po nesmierne vyrovnanom priebehu. Tentoraz sa minca obrátila. Do vedenia išli dvakrát po sebe „vojaci“. Na gól Vargu odpovedal ešte do prestávky Bartánus, Sojčíkovi to oplatil Hohmann, aby v 49. minúte, o šesťdesiatdva sekúnd skóre otočil Eric Faille. Aj keď bol tento kanadský útočník v oboch stretnutiach veľmi blízko toho, aby sa postaral o víťazné zásahy, ani raz sa mu to nepodarilo. Trenčín zase udrel v závere, aj so šťastím sa to podarilo Dlouhému: „Musíme si dávať pozor, aby sme už nedostali gól v závere, ako v tomto druhom stretnutí. Na tom do ďalšieho zápasu potrebujeme zapracovať,“ zamyslel sa Asselin. Napriek obrovským šanciam v predĺžení na oboch stranách sa stretnutie dostalo až do nájazdov. Peter Sojčík premenil v prvej sérii, Guillaume Asselin vyrovnal fantastickým blafákom v štvrtej a v šiestej, ďalším úžasným zakončením, rozhodol: „Zvizualizoval som si v hlave svoje zakončenia ešte pred tým, ako som sa rozbehol. Často skúšam takéto rôzne veci na tréningoch. Podarilo sa mi teraz skórovať, využil som teda trénovanie týchto zakončení. Som veľmi šťastný, hlavne však za tímový úspech. Videl som spraviť takéto zakončenia Pavla Dacjuka, ktorého mám veľmi rád a sledujem jeho hru. Preto som vyskúšal niečo podobné, chcel som to spraviť najlepšie, ako viem a skóroval som,“ vyjadroval sa k svojim dvom gólom šikovný kanadský hokejista.

Nemenej dôležitú úlohu ale hral aj brankár Jan Lukáš, ktorý pustil v lotérii za seba iba jeden pokus: „Nájazdy som prežíval normálne. Bolo to jeden na jedného a snažil som sa robiť, čo môžem,“ stroho konštatoval a zároveň pochválil banskobystrickú tridsaťosmičku: „Guillaume je skúsený hráč. Myslím si, že zachoval chladnú hlavu a bolo to vidieť aj v tých zakončeniach,“ povedal. Preto bol rád, že mu nemusel čeliť sám: „Guillaume má tých zakončení viac. Je to šikovný hráč, takže na nejaké veci si dávam pozor,“ smial sa: „Má nesmierne šikovné ruky, aj na tréningu už neraz ukázal podobné kúsky. Sme radi, že mu to opäť vyšlo,“ vyslovil chválu i Marek Bartánus.

„Oba zápasy boli veľmi ťažké. Sme veľmi radi, že sme obidva vyhrali, ale pred nami je ešte dlhá cesta a to sú ďalšie dve stretnutia, takže k tomu sa teraz musím upínať. Doma to bude ešte ťažšie, ako v Trenčíne, ale budeme sa snažiť na to nachystať a urobiť maximum, aby sme to ukončili. Celá séria je veľmi vyrovnaná a rozhoduje každý detail. Musíme si teda dávať veľký pozor, ale zároveň ísť úspechu naproti,“ upína sa smerom na dva domáce stretnutia Lukáš, rovnako tak aj Asselin: „Samozrejme, sme spokojní, že sme dvakrát vyhrali, ale ešte stále nie je koniec. Trenčín má silný tím, stále to môže byť dlhá séria, preto sa musíme sústrediť na blížiace sa stretnutie. Fanúšikovia budú neskutočne blázniví. Osobne som veľmi nadšený a teším sa na tie zápasy. Vieme o tom, že doma už môžeme vyhrať titul, uvedomujeme si to, ale sústredíme sa na ďalší zápas, tretí v sérii. Je pred nami ďalších šesťdesiat minút a to je teraz pre nás najpodstatnejšie,“ dodal hrdina druhého stretnutia pod hradom Matúša Čáka.

Matej Kubove

Jedno meno a dvaja hrdinovia ponúkli šancu ukončiť finále už v stredu: „Sústredíme sa na tretí zápas,“ prízvukuje Asselin