Košarišťan s čistým kontom proti Košiciam

11.12.2016
HC ´05 iClinic Banská Bystrica – HC Košice 4:0 (1:0, 3:0, 0:0)

Góly: 10. Ďatelinka (Trukhno, Matushkin), 26. Kafka (Bortňák, Lunter), 26. Sarault (Tománek, Trukhno), 37. Tománek (Surový, Maione)

Vylúčenia na 2 min.: 3:4, navyše Bortňák (B. Bystrica) – 10 min nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Vladimír Snášel, Miroslav Valach – Rastislav Gajan, Martin Smrek, 2 307 divákov

HC ´05 iClinic Banská Bystrica: Košarišťan – Maione, Wishart, Matushkin, Mihalik, Kubka, Ďatelinka, Cebák, Ťavoda – Hickmott, Surový, Buc – Kafka, Bortňák, Lunter – Matoušek, Češík, Lamper – Tománek, Sarault, Trukhno
HC Košice: Habal – Deyl, Jankovič, Matejka, Šmach, Pavúk, Dudáš – Bicek, Suja, Nagy – Hričina, Boltun, Milý – Bartánus, Šedivý, Varga – Klíma, Hruška, Bartoš

Prvá tretina bola v réžii Bystričanov, no do vedenia mohli ísť v presilovke hostia. Po strele Suju Košarišťan puk vyrazil pred Biceka, aby ho napokon na čiare bravúrne vychytal. V oslabení sa do prečíslenia dostali Surový s Matouškom, ale domáci kapitán neprihral a napokon puk poslal do bočnej siete Habalovej svätyne. Košický gólman napokon kapituloval v desiatej minúte. Ujala sa strela Ivana Ďatelinku príklepom, ktorý mieril parádne pod hornú žŕdku – 1:0. Východoslováci ani po tomto zásahu nehrozili, naopak vedenie mohli zvýšiť Hickomott a Matoušek zblízka, český brankár v drese "oceliarov" podržal svoj tím. "Barani" hrali od siedmej minúty bez Kubku, ktorého trafil puk do tváre po koncovke Suju.

Na začiatku druhej tretiny mohli hostia vyrovnať z prečíslenia. Puk po strele Hričinu Košarišťan vyrazil pred Matejku, no ten sa pri ľavej žrdi nepresadil. V brejku neuspel ani Bicek. Tlak mali Bystričania, stupňovali ho a vyplatilo sa. Lunter dobre dobiedzal pred bránkou, kde bol natlačený, čo využil Petr Kafka. Dobre sa zorientoval a mieril do odkrytého priestoru Habalovej svätyne. Uplynulo iba 39 sekúnd a bolo 3:0. Tománek od zadného mantinelu nahral Saraultovi, ktorý pohotovo zakončil. Košice potom nevyužili presilovku, v ktorej mali dobré možnosti Nagy a Šedivý. Na opačnej strane z prečíslenia Surový mieril do hornej žŕdky. Mrzieť ho to nemuselo, pretože v 37. minúte prihral ideálne Tománkovi a bývalý najlepší kanonier najvyššej súťaže švihom zavesil – 4:0.

Ani v tretej časti sa Východoslovákom nedarilo zdramatizovať stretnutie. Viac striel i príležitostí mali Banskobystričania, ktorí si kontrolovali hru a mohli pridať aj piaty gól. Najbližšie mali k nemu Lamper, Češík, v brejku Truchno a z dorážky Tománek. Na opačnej strane bola nebezpečnejšia iba strela Klímu, ale puk sa pod hornú žŕdku nezmestil. Aj preto sa stav nemenil a tri body si udržali domáci hokejisti s prehľadom.

Vladimír Országh (B. Bystrica): "Videli sme dobrý zápas. Prvá tretina bola vyrovnaná, v druhej sme dokázali dať dva góly v rýchlom slede, čo nás dostalo na koňa a popadalo nám to tam. Chalani hrali s chuťou, súper síce hrozil z brejkov, ale do ničoho vážnejšieho sme ho nepustili. Po šnúre nevydarených zápasov sa vraciame k našej typickej hre. Musím svojim zverencom pogratulovať k výbornému výkonu."

Rostislav Čada (Košice): "Zaostávali sme za domácimi hráčmi v korčuľovaní a boli sme neúspešní v osobných súbojoch, hlavne v obranných. Vyvrcholilo to troma gólmi v druhej tretine. Cez akúkoľvek snahu, úsilie a bojovnosť sme nedokázali dosiahnuť lepší výsledok. Domáci vyhrali zaslúžene, zaostali sme za nimi najmä po fyzickej stránke, keďže máme problém so zostavou."