Lassila sa vrátil domov, Banskobystričania môžu byť na výkon v Tampere hrdí

5.10.2017
Hokejisti HC ´05 iClinic Banská Bystrica vo Fínsku stratili aj teoretickú šancu na postup zo základnej skupiny hokejovej Ligy majstrov, keď nestačili na úradujúceho majstra Liigy Tapparu Tampere, ktorá predviedla perfektný organizovaný výkon a zvíťazila 3:0. Hanbiť sa však nemajú za čo ani zverenci Vladimíra Országha.

Proti veľkému favoritovi celej súťaže sa „barani“ prezentovali slušným výkonom, lenže osudné sa im stali dve situácie v úvodnom úseku hry. Teemu Nurmi v piatej minúte ešte trafil tyčku, avšak Sebastian Repo o štyri minúty neskôr otvoril skóre a krátko na to zvýšil Jere-Matias Alanen: „Chceli sme prehustiť stredné pásmo, ale boli sme statickí a mali sme s tým problémy. V prvej tretine sme mali až prílišný rešpekt. Dosť často sme zahadzovali puky. Až v posledných piatich minútach prvej tretiny sme zistili, že sa s nimi dá hrať,“ hodnotil tréner Vladimír Országh: „Bol to veľmi tesný zápas, kedy sme mali trochu nešťastia, pretože súper išiel dvomi gólmi po sebe do vedenia. Pri prvom góle som puk cez obrancu vôbec nevidel, pri druhom to trafil niekde mimo môj dosah,“ opisoval dva smolné momenty brankár Teemu Lassila: „Boli to odrazené puky, potriafali to nejako aj od tyčiek. Nevravím, že mali šťastie, súper hrať vie, ale tie góly nemuseli byť,“ uvedomuje si Branislav Kubka: „V prvej tretine chýbalo trochu viac viery vo vlastné sily. To sme si povedali a je to pre nás taká lekcia,“ doplnil Tomáš Surový.

Po prestávke však už nastúpili trochu iní Banskobystričania: „V druhej tretine sme to trošku zmenili. Chceli sme hrať aktívnejšie, začali sme viac napádať. Myslím, že prvé dve tretiny to bol vyrovnaný zápas,“ konštatuje Országh. Hostia síce prehrávali o dva góly, ale ak by sa podarilo dostať za Christiana Heljanka aspoň jeden puk, mohlo to vyzerať úplne inak: „Ak by sme dali ten jeden gól, tak by to bol úplne iný zápas, ale nedali sme žiadny, pretože Tappara hrala veľmi dobre. V druhej tretine sme zistili, že s nimi môžeme hrať a stíhame im aj korčuliarsky,“ rozprával pohyblivý útočník Cason Hohmann: „Zlepšili sme sa a chceli sme streliť gól, ktorý sme potrebovali. To sa nám síce nepodarilo, ale do domáceho zápasu je na čom stavať. Pozitívna vec však je to, že sme nehrali zle. Myslím si, že na náš výkon môžeme byt hrdý,“ hľadal kladné stránky situácie brankár nášho mužstva.

V tretej tretine sa do streleckej listiny ešte zapísal Jan-Mikael Järvinen, čím určil konečný výsledok na 3:0, lenže zverenci Vladimíra Országha smutní domov rozhodne neodchádzali, pretože si uvedomovali enormnú silu protivníka a taktiež nebojácny výkon podčiarknutý bojovnosťou, obetavosťou, snahou a nasadením: „Myslím si, že hlavne za prvé dve tretiny sa nemáme za čo hanbiť, ale musíme rešpektovať silu súpera. Tappara je známa tým, že ich hra je založená na perfektnej defenzíve. Či už bránenie stredného pásma, alebo hry pred bránou, kde nás vytláčali do rohu. Aj nám sa proti nim ťažko presadzovalo. Okamžite vyrážali do rýchlych protiútokov, boli silní na puku. Bol to pre nás poučný zápas, v niektorých veciach aj pre trénerov. Ja osobne som videl, čo nám sedí a čo nie. Takéto stretnutia nás musia posúvať ďalej,“ rozprával banskobystrický lodivod.

„Bola to veľká škola hlavne pre chalanov, ktorí sa chcú niekde posunúť. Individuálne schopnosti fínskych hráčov boli fantastické. Berme to pozitívne, berme to reálne. Stál proti nám kvalitný súper a myslím, že sme obstáli dobre,“ pozitívne premýšľal kapitán Surový: „Je to škoda, pretože okrem prvej tretiny sme ich do šancí nepúšťali. Domáci však boli lepší a zaslúžene vyhrali, ale dve tretiny boli od nás veľmi slušné. Chalanom nie je čo vyčítať, pretože proti kvalitnému súperovi bojovali až do konca,“ nadviazal Országh.

Hostia síce mali množstvo šancí, ale málo z nich sa dá považovať za vyložené „gólovky“, ktoré by poriadne preverili gólmana Heljanka: „Potrebujeme veriť v našu hru a góly prídu, ale dnes neprišli. Brankár súpera chytal dobre, takže aj to bol jeden z dôvodov. Pevne verím, že doma to bude iné,“ tvrdí Teemu Lassila: „Určite na tomto výkone môžeme doma stavať,“ odhodlane myslí Hohmann: „Ten zápas, čo budeme hrať doma, si chceme užiť. Proti takto vyspelému súperovi nehráme každý deň, no určite sa v prvom rade sústredíme na ligu,“ pokračuje Országh: „Celkovo je Tappara veľmi silný korčuliarsky tím na vysokej úrovni. Išli sme do toho s pokorou, ale prehnaný rešpekt tam nebol. Musíme si to preniesť do domácej súťaže a potom aj do domáceho zápasu s nimi. Je to o pohybe a neustálom korčuľovaní,“ tvrdí Kubka.

Veľmi špeciálny večer prežil Teemu Lassila, ktorý ešte v minulej sezóne oslavoval s Tapparou majstrovský titul, ale teraz stál na druhej strane barikády. Hneď po príchode autobusu z neďalekého, dvadsať kilometrov vzdialeného letiska Tampere, vystúpil ako prvý a spoluhráčov viedol do kabíny pre hostí. Určite ho to lákalo aj do jeho bývalej, ale nakoniec zabočil správne: „Bol to zábavný trip do Fínska. Určite by som tu ostal minimálne o deň dlhšie, pretože to bolo veľmi krátke,“ rozprával tesne pred odletom späť na Slovensko: „Určite som chcel vyhrať zápas, ale bola to pre nás všetkých dobrá lekcia. Hrali sme proti silnému súperovi. Potrebujeme ísť postupne, krok za krokom,“ uvedomuje si.

V hľadisku mal mať pôvodne aj podporu v osobe jeho ratolestí, lenže z tohto scenáru nakoniec vzišlo: „Bohužiaľ, moje deti tu nemohli byť, pretože hneď ráno, na druhý deň po zápase, mali školu v tri hodiny autom vzdialenom meste Turku, takže oni o zápas prišli, ale boli tu moji starí rodičia. Bolo krásne ich vidieť,“ prezradil majster sveta z roku 2011, ktorý si po stretnutí od domácich fanúšikov vyslúžil malú ďakovačku: „Bolo veľmi pekné vidieť, že si ma pamätajú. Počas stretnutia síce kričali niekoľko nie príliš slušných slov, ale to je súčasť hry,“ dodáva na margo pokrikov vo fínčine Lassila.

Matej Kubove

Lassila sa vrátil domov, Banskobystričania môžu byť na výkon v Tampere hrdí
Tappara Tampere - HC ´05 iClinic B. Bystrica, 04.10.2017