Majstrovský mečbal sme bohužiaľ nevyužili: „Chceme to ukončiť v Trenčíne,“ verí Országh

19.4.2018
Z Trenčína sme si priviezli perfektný stav finálovej série, keďže sme tam vyhrali oba stretnutia, avšak na domácom ľade sa nám nepodarilo rozhodnúť v najkratšom možnom čase aj napriek tomu, že na to bola ideálna príležitosť.

Utorkový tretí zápas série začali lepšie hostia, v presilovke o dvoch hráčov otvorili skóre. V podstate Dukle patrila celá prvá tretina, potom sa všetko zmenilo: „Neviem či sa dá povedať, že mali lepší úvod. Využili naše vylúčenia. V podstate sme im dali sami šancu otvoriť skóre,“ konštatoval Guillaume Asselin. Začiatkom druhého dejstva strelou spred bránkoviska vyrovnal Cason Hohmann a veľkolepý obrat odštartoval: „Myslím si, že každý jeden hráč z nášho tímu odviedol veľmi dobrú robotu. Trenčín išiel síce do vedenia na začiatku stretnutia, ale to preto, že sme sa dvakrát po sebe nechali vylúčiť. Potom sme sa ale upokojili a hrali svoju hru. Sústredili sme sa na každé jedno striedanie, vrátili sme sa do stretnutia. Druhá a tretia tretina potom bola pre nás veľmi dobrá,“ povedal šikovný Američan. Banskobystričania pridali postupom času ďalšie góly, prvé tri boli ako cez kopirák. Prihrávka pred slabomodrú časť ľadovej plochy a strela z prvej: „Snažíme sa niektoré veci trénovať, ale čo sa týka presilovej hry, tak to je vždy o tom, čo vám súper dovolí. Máme nejaké línie, čo chceme hrať, no je to aj o kreativite hráčov. Darmo im môžete niečo nakresliť, keď súper sa postaví inak. Dnes to bolo o špeciálnych tímoch. Som rád, že sme presilovky zvládli aj napriek tomu, že sme ich sprvu nehrali dobre a ťažšie sme sa v nich rozbiehali,“ diplomaticky vysvetľoval tréner Országh.

„Barani“ začínali naberať čoraz väčšiu výsledkovú dôveru každou sekundou stretnutia, aj preto bol dôležitý presný zásah na 4:1. O ten sa fantastickým tečom postaral Guillaume Asselin: „Steven Delisle mi poslal veľmi peknú prihrávku od modrej. Ja som len nastavil hokejku a puk skončil v sieti,“ opisoval spokojný Severoameričan. I on sa trafil spred bránkoviska, no iným „typom“ gólu: „Snažím sa skórovať z každej pozície, ale teraz to vyšlo tak, že som sa presadil spred brány,“ doplnil. V záverečnej minúte víťazstvo 6:1 poistili z trestného strieľania Patrik Lamper a jedenásť sekúnd pred koncom i Pavol Skalický. Pred štvrtkom teda hráči HC ´05 iClinic Banská Bystrica mali šancu na titul, myslieť na to nechceli: „Nechceme rozmýšľať o titule. Teraz sa sústredíme na prvé striedanie ďalšieho zápasu, potom na prvú tretinu a tak ďalej. Ak sa nám bude postupne dariť plniť malé ciele, na konci to môže byť veľkolepé,“ vyjadril sa Asselin.

Príležitosť rozhodnúť sériu v najkratšom možnom čase sa nám ale využiť nepodarilo. Trenčín mal znova lepší úvod do stretnutia, avšak tentoraz strelil až tri góly, ktoré vyhnali z brány Jana Lukáša. Vôbec prvýkrát v play-off sa do nej postavil Fín Teemu Lassila: „Dlho som nechytal, ale cítil som sa dobre. Nebolo však ľahké prísť do stretnutia za stavu 0:3, navyše v štvrtom finále, ale potrebovali sme niečo zmeniť, aby sme dali impulz mužstvu a myslím si, že sa to týmto krokom aj podarilo. Štart do stretnutia sme nemali dobrý, mali sme smolu hlavne pri prvom góle. Trenčín spravil to, čo potreboval a doviedol duel do víťazného konca. Keď som sa striedal s Janom, tak som mu hovoril, nech si nerobí starosti, že nabudúce to bude lepšie a aby sa sústredil na piatkový duel, ku ktorému teraz už isto dôjde, ale vtedy som mu to hovoril tak, že ak by k tomu došlo,“ rozprával po stretnutí majster sveta z roku 2011: „Všetko sa odvíjalo od úvodu, prvá tretina bola veľmi zlá z našej strany, mali sme málo pohybu, robili sme chyby, vyrobili zbytočné fauly a proti takému súperovi ako je Trenčín sa stav 0:3 dá iba veľmi ťažko zvrátiť,“ uvedomoval si Országh.

„Barani“ sa predsa len stále pokúšali vrátiť sa do stretnutia, to sa im podarilo až v závere tretej tretiny, kedy znížili na 2:3. Predtým sme mali množstvo šancí, puk si však nie a nie nájsť cestu do brány: „Nešlo nám to dnes, no treba si z toho zobrať ponaučenie. Snaha síce bola, ale nevychádzala nám koncovka, hoci sme sa snažili z každej možnosti strieľať. Neskoro nám to tam padlo. Treba sa poučiť z chýb a ísť do Trenčína s cieľom to tam ukončiť,“ tvrdí Pavol Skalický, autor jedného gólu. Matej Češík, ktorý strelil ten druhý a svoj vôbec prvý v tomto play-off, to videl podobne: „Nevedeli sme sa do toho dostať a Hiadlovského v bráne prekonať. Zlomilo sa to až v tretej tretine, no škoda, že tie góly neprišli skôr. Druhá polovica zápasu bola z našej strany dobrá, takže máme na čom stavať,“ povedal: „Stále vedieme sériu 3:1, takže je to dobré pre nás. Súper je kvalitný, pozeráme sa však iba na seba. Musíme sa teraz dobre pripraviť na piatkový duel a tento hodiť za hlavu. Pozeráme sa len a len dopredu,“ doplnil kapitán Tomáš Surový: „Nevyšlo to, ale máme teraz ďalší pokus v Trenčíne. Poučíme sa z tej prvej tretiny, pretože to sa nám nemôže stávať. Pôjdeme za víťazstvom na ľade súpera. Pred sériou by sme určite takýto stav brali, no teraz verím, že to v ďalšom zápase ukončíme,“ dodal tréner Országh.

Patrik Lamper v tomto stretnutí nastúpil na 62. zápas v play-off za HC ´05 iClinic Banská Bystrica, čím sa osamostatnil na čele historického klubového poradia. O jedno stretnutie predbehol Tomášov - Ziga a Matouška. 56 duelov vo vyraďovacej fáze v našom tíme odohral Matej Češík, 53 Branislav Kubka.

Autori: Matej Kubove, Peter „Nemo“ Súkeník

Majstrovský mečbal sme bohužiaľ nevyužili: „Chceme to ukončiť v Trenčíne,“ verí Országh