Michal Hudec ukončí kariéru ako hráč HC ´05 iClinic Banská Bystrica

18.10.2017
Michal Hudec – meno, pri ktorom zaplesá srdce nejedného fanúšika HC ´05 iClinic Banská Bystrica. Legendárny kapitán v lete síce uzavrel svoju bohatú hráčsku kariéru, ale posledný zápas ho ešte len čaká. Definitívne zavesí korčule na klinec až po nedeľnom zápase medzi HC ´05 iClinic Banská Bystrica a tímom HC Nové Zámky, pretože s „baranmi“ podpísal jednodňový kontrakt, ktorý ho oprávňuje hrať v spomínanom stretnutí. S profesionálnou kariérou sa preto rozlúči v banskobystrickom drese. Vedeniu klubu na čele s prezidentom pánom Jurajom Kovalom veľmi záležalo na tom, aby sa Michal Hudec rozlúčil v našom drese počas majstrovského stretnutia.

Dnes už 37-ročný rodák z Bratislavy je odchovancom tamojšieho Slovanu. Do jeho prvého mužstva nakukol v ročníku 1997/98. Nasledujúcu sezónu strávil predovšetkým v druholigovej Trnave, kde sa mu darilo a preto dostal pozvánku na majstrovstvá sveta juniorov. Tam slovenskí reprezentanti získali bronzové medaile.

Draftovaný do NHL síce nikdy nebol, no na prelome milénia odišiel skúsiť šťastie za „ veľkú mláku“. Rok hrával súťaž USHL za Waterloo Black Hawks. To bolo jeho jediné mimoeurópske pôsobenie, pretože pred sezónou 2000/01 sa vrátil do Slovanu Bratislava. Počas nasledujúcich piatich rokov získal až trikrát titul majstra Slovenskej republiky. Všetko v drese klubu z hlavného mesta, pričom jeden ročník nastupoval aj za český Vsetín.

K našim západným susedom sa vrátil v sezóne 2005/06. Za České Budejovice odohral až päť kompletných ročníkov, počas ktorých sa dostal aj do seniorskej reprezentácie Slovenska. V roku 2006 bol dokonca súčasťou nominácie na majstrovstvách sveta. Po ukončení pôsobenia v Česku až do konca kariéry nastupoval už iba na Slovensku.

V roku 2010 sa prvýkrát stal súčasťou organizácie tímu z Banskej Bystrice a okamžite „vyfasoval“ pozíciu kapitána mužstva. Bola z toho veľmi úspešná sezóna. Samotný Michal Hudec odohral v základnej časti 49 stretnutí, v ktorých získal rovnaký počet bodov (18+31). V play-off pridal ďalších šesť bodov. „Barani“ sa dostali cez prvé kolo vyraďovacej časti, kde zdolali veľkého rivala zo Zvolena 4:3 na zápasy, avšak rovnakým skóre podľahli v semifinále Popradu.

V sezóne 2011/12 bol Hudec poslednýkrát súčasťou Slovanu. S áčkom na hrudi oslavoval svoj štvrtý majstrovský titul v kariére. Bratislavčania sa ale vybrali do KHL a Michal sa vrátil na miesto, ktoré si zamiloval – do Banskej Bystrice. Znova sa stal kapitánom mužstva. Vo výlukovej sezóne 2012/13 to bol práve on, kto sa povedľa Michala Handzuša svojou plynulou angličtinou staral o pohodlie zámorských posíl z NHL – Tannera Glassa, Danu Tyrella a Claytona Stonera. Klub však vypadol už v prvom kole play-off proti Zvolenu. Hudec nazbieral vrátane vyraďovacej časti 25 kanadských bodov (14+10).

V sezóne 2013/14 sa Banskobystričania dostali na tretie miesto po základnej časti s rovnými sto získanými bodmi, lenže znova z toho bolo vypadnutie v druhom kole, teda v semifinále. Tentoraz proti Nitre v sérii hranej na päť stretnutí. S bilanciou 15+32 to neodvrátil ani kapitán Hudec. Najbližšie k titulu pod vedením legendárneho kapitána mali „barani“ v sezóne 2014/15. Opäť z toho bolo po základnej časti tretie miesto, tentoraz bol počet bodov ešte o šesť vyšší. V play-off Banská Bystrica v prvom kole porazila Duklu Trenčín 4:1 na zápasy, v semifinále znova čakala HK Nitra.

Pravdepodobne jedna z najdramatickejších sérií nie len v histórii nášho klubu priniesla legendárnu odpoveď Michala Hudeca v rozhovore po druhej tretine piateho stretnutia, ktorou si získal ešte viac fanúšikov. Za stavu 2:2 na zápasy sa hralo o mečbalovú výhodu. Pod Zoborom domáci vyhrávali 4:1, takže pred poslednou časťou hry sa zdalo byť všetko stratené, čo si myslel aj redaktor RTVS, ktorý Michalovi položil otázku, či poslednú tretinu vypustia a budú sa šetriť na šiesty duel, pretože niektoré tímy to tak robia: „My nie sme niektoré tímy...My sme Bystrica,“ pohotovo kontroval Hudec. „Barani“ síce piate stretnutie nezvládli, ale zápasy číslo šesť a sedem po predĺženiach vyhrali. Premiérovo tak postúpili do finále, kde však nestačili na Košice. Nepomohlo ani Hudecových sezónnych 22 gólov a 31 asistencií.

Sezóna 2015/16 bola jeho poslednou pod Urpínom. Začal ju ako kapitán, lenže pre neuspokojivé výkony si po 28 zápasoch, v ktorých strelil štyri góly a pridal osem asistencií, musel pobaliť veci a aj napriek smútku fanúšikov odišiel. Nového zamestnávateľa našiel v podobe Nových Zámkov, vtedy hrajúcich druhú najvyššiu súťaž. Okamžite sa s nimi dostal do Tipsport ligy, kde odohral aj minulý ročník. Taktiež s céčkom na hrudi strelil sedem gólov a pridal 18 asistencií. Po sezóne ešte chvíľu trénoval s HC Bratislava.

Michal Hudec ukončí kariéru ako hráč HC ´05 iClinic Banská Bystrica