Náročné štyri dni ukončilo zvládnuté derby, potešil aj návrat Surového

25.9.2017
Tri zápasy, štyri dni, sedem bodov. Zatiaľ najnáročnejší ligový týždeň novej sezóny Tipsport ligy priniesol debakel na úkor mladíkov z Orange 20, bod z Nových Zámkov a hlavne víťazstvo v prestížnom stretnutí proti rivalovi zo Zvolena.

Zverenci Vladimíra Országha počas tohto krátkeho obdobia nezačali dobre, pretože prvá tretina zápasu s nabudenými mladíkmi skončila 1:1, ale smršť sa strhla v druhom dejstve, kedy sme dali až päť gólov. Na konečnom výsledku 8:2 mal najväčší podiel Cason Hohmann. Ten zaknihoval päť asistencií: „Hral som so skvelými spoluhráčmi vo formácii, ktorí mi to uľahčovali a pre mňa je veľmi dobré, že som im dokázal prihrať na góly, čo ma nesmierne teší. Vo formácii s Milošom Bubelom a Joshom Brittainom sa cítim veľmi dobre. Sú to skvelí hráči. Josh má neuveriteľnú strelu a Miloš zas skvele vidí hru. Obaja tieto veci vedia skombinovať s rýchlosťou,“ hovoril po spomínanom zápase americký útočník.

Práve toto trio by mohlo byť nebezpečné pre súperov aj v ďalších zápasoch, pretože momentálne nie je dôvod ich rozdeľovať: „Momentálne im to ide. Hohmann sa chytil v súboji s dvadsiatkou, kde získal päť bodov. Darí sa mu, je prínosom pre mužstvo, ale stále má otvorený kontrakt,“ hovoril Országh: „Prídu výpadky formy, prídu zranenia, čiže s tou zostavou sa jednoducho bude miešať ďalej, ale pokiaľ budeme vidieť, že nejaké veci fungujú, tak sa ich budeme snažiť nechať tak, ako to je. Je to absolútne normálny proces, že tí hráči sa vo formáciách rolujú a predpokladám, že to bude aj u nás,“ pokračoval a vzápätí sa ešte vrátil ku Hohmannovi, ktorý má stále len dvojmesačný skúšobný kontrakt, no na ľade mu to ide dobre. Dokonca je momentálne s desiatimi bodmi najproduktívnejším hráčom celej súťaže: „Všetko je otvorené. Žiadne debaty o jeho budúcnosti ešte neprebehli.“

Tento zápas bol špecifický ešte z jedného hľadiska. Prvýkrát v tejto sezóne po zrazení členka nastúpil kapitán Tomáš Surový: „Bol to typický prvý zápas po zranení. Som rád, že sme vyhrali. Je to pre nás dôležité víťazstvo proti silnému súperovi, pretože chalani z dvadsiatky sú veľmi talentovaní. Porazili dva tímy pred nami, takže to určite bola výstraha. Jasné, že v prvom zápase sezóny nemôžem čakať nejaké zázraky. Osobne ma čaká veľmi veľa tvrdej práce, aby som sa vrátil tam, kde chcem byť. Je to pre mňa výzva. Som hlavne rád za tímové víťazstvo a to je pre mňa najdôležitejšie. Nepríjemného súpera sme zlomili a ku koncu nebol taký nepríjemný,“ hovoril Surový.

V piatok síce prišla strata bodov na ľade celku HC Nové Zámky, ale aspoň jeden, po prehre 2:3 v predĺžení, z juhu Slovenska Banskobystričania doviezli. Najväčšiu pozornosť však pútalo nedeľné derby proti HKM Zvolen, prvé v tomto ročníku. V prvej tretine nepadol ani jeden gól, v druhej skóre otvoril počas presilovej hry Eric Faille a Miloš Bubela tesne pred sirénou zvýšil už na 2:0, čo dalo domácim veľmi dobré základy víťazstva.

O to lepšie to vyzeralo po treťom presnom zásahu. Postaral sa oň Tomáš Surový. Prvý gól v tejto sezóne vsietil v deň svojich 36. narodenín: „Je super, že sme to vyhrali. To je to najdôležitejšie. Samozrejme, v takýto deň to určite poteší o to viac. Sme radi, že sme derby proti veľmi kvalitnému súperovi zvládli. Bolo to typické derby. Hralo sa hore-dole. Za stavu 3:0 sa ukázalo, že derby je skončené až na úplnom konci,“ hovoril kapitán, ktorého mrzelo, že Zvolen dokázal streliť v závere dva presné zásahy a dostať sa do zápasu: „Nanešťastie to bolo z nášho negatívneho pohľadu, takže si na to musíme dávať pozor,“ pokračoval. Do prázdnej brány však svoj druhý gól duelu strelil Miloš Bubela a bolo vymaľované.

„Bol to pre nás celkom dobrý zápas, pretože väčšinu času sme hru kontrolovali. Asi až na niekoľko úvodných minút a desať minút poslednej tretiny. Na druhú stranu, tieto tri body sme si určite zaslúžili. Bolo to pre mňa prvé derby, ale cítil som sa veľmi dobre. Bolo veľmi pekné hrať pred takmer zaplneným štadiónom. Všetci sme sa na tento zápas tešili, takže sme radi, ako to dopadlo,“ rozprávala po stretnutí opora v bránkovisku Teemu Lassila.

Center tretej formácie, Miloš Bubela, bol po stretnutí spokojný a veľmi si pochvaľoval aj atmosféru na zápase: „Bola výborná. Takú som tu ešte nezažil. Fanúšikovia sú úžasní. To, čo predvádzajú a ako nás povzbudzujú... To je krása,“ chválil mladý Slovák, ku ktorému sa pripojil aj obranca Guillaume Gélinas: „Nikdy v mojom živote som s ničím takým nemal skúsenosť. Bolo to pre mňa niečo špeciálne. Je veľmi pekné, sú tu takíto fanúšikovia, ktorí tak milujú svoj klub,“ dodal.

Menej pozitívnou správou však je stále trvajúca absencia Martina Gründlinga, ktorý má zranené zápästie od posledného prípravného stretnutia a tak skoro sa do hry nevráti: „Dúfame, že v najbližších týždňoch sa pripojí k mužstvu. Nie je to otázka dní, ale skôr pár týždňov,“ ozrejmil situáciu tréner Országh.

Matej Kubove

Náročné štyri dni ukončilo zvládnuté derby, potešil aj návrat Surového