O výsledku v derby rozhodla prvá tretina

4.12.2016
HKM Zvolen – HC ´05 iClinic Banská Bystrica 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)

Góly: 17. Klhufek (Valenta, Hraško), 19. Zuzin (Puliš)

Vylúčenia na 2 min.: 5:8, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Anssi Salonen, Peter Stano – Michal Orolin, Martin Korba, 2 100 divákov

HKM Zvolen: Baroš – Hraško, Valenta, M. Novák, Krejči, Ivan, Plekhanov, Dubeň – Klhufek, Mráz, Majdan – L. Novák, Puliš, Zuzin – Ďaloga, Jurík, Šišovský – Petráš, Jakubík, Šimíček
HC ´05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Maione, Wishart, Matushkin, Mihalik, Kubka, Ďatelinka, Cebák – Hickmott, Surový, Buc – Kafka, Bortňák, Lunter – Matoušek, Češík, Belluš – Tománek, Sarault, Trukhno – Róth

Víťazstvo potrebovali obe mužstvá ako soľ. Zhodne prehrali dva predchádzajúce zápasy, Zvolenčania dokonca s mladíkmi z dvadsiatky a potrebovali sa nutne v pohronskom derby rehabilitovať. 'Barani' sa pozerali na svojho súpera z tabuľkového piedestálu a boli vysokými favoritmi, navyše predchádzajúce dva vzájomné zápasy v sezóne vyhrali. V treťom sa však po dvoch tretinách priblížili prehre. Domácim dopomohla k vedeniu 2:0 trochu aj šťastena a chyby hosťujúcej obrany. V 17. min jednu z nich vyrobil Cebák a Klhůfek po vysunutí od Valentu prekonal po samostatnom nájazde Bacashihuu. Druhý gól padol po tlačenici pred bránkou, keď si puk po strele Zuzina našiel cestičku až za bránkovú čiaru.

Hostia spočiatku viac zatlačili súpera, v 3. min trafil v presilovke Maione hornú žŕdku a Buc spálil o pár sekúnd neskôr veľkú príležitosť. Takých streleckých, aké sa pre Banskobystričanov v zápase naskytli, bolo požehnane, vedúce mužstvo sa však v súčasnosti trápi s koncovkou a na každý gól sa poriadne nadrie. Zvolenčania si zjavne užívali za priaznivého stavu väčšiu pohodu a nechýbalo veľa, aby pridali aj tretí gól, či už Zuzin v 23. min, Ďaloga v 29., alebo Krejčí v presilovke v 34. min. Štastie si domáci privlastnili aj pred vlastnou bránkou v 38. min vďaka pohotovosti Hraška, ktorý odpálil puk po strele Hickmotta z čiary a tento moment musel v konečnom dôsledku potvrdiť aj videorozhodca.

V tretej tretine L. Novák takmer pridal zblízka v 42. min ďalší gól, škoda len, že mu chýbal väčší prehľad a pokoj pri zakončení. Na druhej strane Surový v presilovke v 44. min nezužitkoval lepšie dokonalú streleckú parketu a výborný brankár Baroš si nepriestrelnosť udržal aj naďalej. Tlak hostí bol občas až zúfalý, no bez presnejšieho zakončenia, a presne takto vystrelil aj voľný Matuškin v 52. min, keď napálil len do Baroša. Kontaktný gól, ktorý by zdramatizoval záver, nepadol ani pri obrovskej šanci Kafku. V 56. min minul puk pred úplne voľnou bránkou a aj toto zlyhanie napovedalo, ako veľmi sa 'barani' strelecky trápili. Presne 2:17 min pred koncom si zvolili hostia hru bez brankára, no bez efektu.

Milan Staš (Zvolen): "Základom víťazstva bola efektívna prvá tretine. Proti silnému súperovi sme nechceli otvoriť hru, hrali sme viac trpezlivo. Súper nás aj dostal pod tlak, no vďaka super výkonu Baroša a celého mužstva sme zvíťazili, asi po najlepšom výkone v sezóne. Opäť sa potvrdilo, že derby nemá favorita."
Vladimír Országh (B. Bystrica): "Bolo to bojovné stretnutie, ťahali sme v ňom za kratší koniec. Súper dobre korčuľoval, bol lepší v osobných súbojoch, my sme mali strašne veľa vylúčení, nedostali sme sa do tempa, hrali v prvej tretine viac po rohoch. V tretej sme mali síce viac šancí, no celkove sme boli o krok dozadu a domáci vyhrali zaslúžene."

autor: TASR

O výsledku v derby rozhodla prvá tretina