Országh je šťastný z práce pri reprezentácii, vďačí za to klubu

16.8.2017
Hlavný tréner HC´05 iClinic Banská Bystrica Vladimír Országh sa po druhýkrát vo svojej kariére vydáva získavať skúsenosti k reprezentačnému kormidlu. Stal sa novým asistentom kanadského kouča Craiga Ramsayho, ktorý sa ujal slovenského reprezentačného mužstva len pred pár dňami.

„Bol som oslovený Mirom Šatanom. Vždy je česť, keď máte šancu byť pri národnom mužstve. Určite ma to môže posunúť ďalej. Musel som ale do úvahy brať nejaké klubové záležitosti. Viac-menej sme sa s klubom dohodli, že post asistenta nebude až taká veľká záťaž, takže Banská Bystrica ma uvoľnila,“ prezradil úspešný lodivod banskobystrického mužstva: „Takúto šancu som mal už aj v minulosti, keď som asistoval Vladimírovi Vůjtkovi, takže určite ma to obohatilo v mojej trénerskej kariére,“ vrátil sa majster sveta v spomienkach do obdobia, kedy slovenský hokej získal napríklad striebro na MS 2012 vo Fínsku: „Ja som stále malý tréner, ktorý sa potrebuje vzdelávať a posúvať ďalej. Som vďačný klubu, že mi túto šancu dal a môžem sa v Banskej Bystrici postupne rozvíjať.“

Teraz bude situácia odlišná, veď asistovať bude koučovi, ktorý má za sebou plno skúseností s najlepšou hokejovou ligou sveta: „Prišiel výborný tréner, Craig Ramsay, ktorý celý život spojil s NHL, čiže som rád, že som túto ponuku dostal. Rozhodovanie bolo z mojej strany rýchle, nakoľko sa jedná o odborníka, ktorý pôsobil v NHL. Nebolo čo riešiť,“ povedal „Oros“.

Počas svojej kariéry profesionálneho hráča však dnes už kolegu nestretol: „Nezažil som ho, možno som hral proti mužstvu, kde pôsobil. Pravdupovediac, ja som neriešil počas kariéry, kto je tréner súperovho tímu. Väčšinou, ak som niekoho evidoval, tak len hlavných trénerov. On pracoval ako asistent, alebo konzultant. To však nič nemení na tom, že za tie roky nabral obrovské skúsenosti,“ chválil Országh 66-ročného rodáka z Toronta.

Hráčska a už aj trénerská legenda z mesta pod Urpínom, je stotožnená s tým, čo bude chcieť Ramsay zo slovenského mužstva vybudovať: „Myslím si, že to bude iný štýl, ako preferoval Vladimír Vůjtek. To bola skôr taká kombinačná československá škola. Craig Ramsay sa bude sústrediť na rýchlosť a nové trendy, ktoré sú v NHL. Mne to vyhovuje, pretože aj v Banskej Bystrice posledné roky forsírujeme taký americký štýl hokeja,“ očakáva Országh, ktorý jedným dychom upokojuje vysoké nároky v úvode jeho angažmánu: „Treba si na rovinu povedať, že obroda nepríde hneď. Treba tomu dať čas. Nový tréner príde do nového prostredia, bude sa s tým musieť zžiť. Takisto, veľa hráčov, ktorí pôsobia v Amerike a NHL, nemáme, takže bude o to náročnejšie, aby si zvykli na určitý systém,“ upozorňuje stále mladý kouč HC ´05 iClinic.

Na druhej strane vidí aj nemalé pozitíva: „Čo je dobré, tak nebudeme na Majstrovstvách sveta 2018 pod žiadnym tlakom. Môže sa budovať mužstvo na ďalší rok, kedy budú MS u nás. Samozrejme, blíži sa Olympiáda, kde určite budeme chcieť byť konkurencieschopní. Všetkému je však potrebné dať čas a vytvoriť podmienky, aby chlapci mohli rásť,“ myslí si Országh.

Hneď prvú akciu reprezentačného mužstva sa mu ale absolvovať nepodarí, pretože „barani“ začínajú v Lige majstrov. Dva zápasy našej reprezentácie s Českom sú na programe 23.8 a 24.8.2017. Najskôr v Třinci, potom v Žiline. Zraz je v pondelok, 21. augusta: „Čo sa týka prvej akcie, tak to prídem len na úvodné dva dni, pretože my hráme Ligu majstrov a v stredu (23.8.) odchádzame do Wolfsburgu. Pri tých prvých dvoch zápasoch teda nebudem, takže tam budú musieť nájsť za mňa nejakú náhradu. Vlastne kvôli LM sa nepúšťali hráči z Banskej Bystrice,“ vysvetľoval a dodal, že k dispozícií pre tento termín neboli niekoľkí šikovní hokejisti: „Čo som debatoval s Mirom Šatanom, tak tí chalani, ktorí sa oslovili, chceli všetci reprezentovať. Musím ale povedať, že sme boli limitovaní tým, že sme nemohli brať hráčov, ktorí sú v Slovane, pretože začína KHL a tých, v kluboch na Slovensku či v Česku, ktorí hrajú Ligu majstrov.“

Do ďalších akcií by už však problém s jeho účasťou nemal byť. Otázne sú zatiaľ iba Olympijské hry v Pjongčangu: „Ďalšie zrazy sú počas reprezentačných prestávok. Ešte uvidíme, ako sa bude riešiť Olympiáda. Každopádne si myslím, že mám v klube kvalitného asistenta Davea Hunchaka a v prípade potreby určite zaskočí.“

Vladimír Országh sa v minulosti niekoľkokrát vyjadril, že sa trénovať do reprezentácie nechystá a spod Urpína odchádzať nemieni. Jeho menovanie do novej pozície tak mohlo prekvapiť. Samotný kouč preto všetko radšej uviedol na správnu mieru: „Narážal som tým na otázku, či by som zobral pozíciu hlavného trénera národného tímu. Poviem pravdu, že by som si nevedel skĺbiť povinnosti v klube a povinnosti hlavného trénera pri reprezentácii. To sa jednoducho nedá,“ vysvetlil Országh: „V našich podmienkach nie sme nastavení tak, aby sa to dalo. Čo sa týka asistenta, tak tam si to viem predstaviť, pretože tá najväčšia záťaž je na hlavnom trénerovi. My sme viac-menej ako pomocníci, ktorí mu pomáhajú pri realizácií jeho vlastných myšlienok. Chcem sa venovať klubu a to chcem aj dodržať tým, že plánujem odkoučovať čo najviac zápasov. Keby som bol len reprezentačný tréner, tak sa bavíme o nejakých 20-25 zápasoch počas sezóny. Pri klube je to okolo osemdesiat stretnutí za sezónu,“ dodal Országh.

Autor: Matej Kubove

Országh je šťastný z práce pri reprezentácii, vďačí za to klubu