Perfektný vstup do play-off znegovalo zranenie Surového, klub sa k zákroku Dudáša vyjadrí

19.3.2018
Fantastický vstup do play-off! Po domácom dvojzápase vyhrávame 2:0 a to je niečo, čo sme si priali. Hokejisti HC ´05 iClinic Banská Bystrica vyhrali v oboch prípadoch nad Košičanmi veľmi tesne, len o jeden gól, nakoľko vyrovnaná séria priniesla aj vyrovnané stretnutia.

V tom prvom sa duel nevyvíjal v náš prospech, pretože „Oceliari“ sa postupne dostali do dvojgólového vedenia, avšak v tretej tretine znížil Pavol Skalický, a tak začala veľká snaha o vyrovnanie. To sa nakoniec podarilo. Dvadsaťpäť sekúnd pred koncom riadnej hracej doby pri našej powerplay skončilo nahodenie Klemena Pretnara za Vladislavom Habalom. Pre slovinského obrancu to bol vôbec prvý presný zásah v banskobystrickom drese: „Suro vyhral buly, spoluhráči dobre odblokovali hráčov a keďže sa puk dostal ku mne, tak som ho len skúsil vystreliť a vyšlo to, ale myslím si, že to bolo len vyvrcholenie snahy celého tímu počas celého stretnutia,“ opísal gólový moment skúsený zadák. Či mu to ale spoluhráči po stretnutí spočítali prezradiť nechcel: „Takéto detaily ostanú v kabíne,“ smial sa dobre naladený Pretnar: „Bol to však veľmi dobrý pocit. Navyše som skóroval doma, pred týmito skvelými fanúšikmi, čiže je to o to lepšie. Dúfam, že tímu budem pomáhať aj naďalej a to nie len gólmi. Veľmi si to tu všetko užívam. Máme vynikajúcu partiu hráčov, o ktorej môžem hovoriť iba v dobrom,“ nešetril superlatívmi: „Prehrávali sme 0:1 a potom 0:2, ale doťahovali sme. Súper začal tlačiť a dve tretiny sme to relatívne ustáli. Od polovice zápasu sme si išli za výhrou, potrebovali sme dať gól. To sa nám podarilo. Verili sme, že to pôjde a vyrovnali sme,“ nechal sa počuť brankár Jan Lukáš.

Stretnutie sa teda dostalo do predĺženia, kde sme prečkali oslabenie troch proti štyrom Košičanom, pri vylúčení Hohmanna: „Teší nás, že sa v závere priklonilo na našu stranu. Podržal nás tam brankár. Pochvala ale patrí pre celé mužstvo,“ vyjadril sa k situácii tréner Vladimír Országh. Ten mal vzápätí šťastnú ruku pri výbere strelcov na samostatné nájazdy. Ako víťazný sa ukázal zásah osvedčeného Érica Failleho. Kanaďan fantastickým spôsobom „vykúpal“ Habal v košickej bráne, poslal ho „na párky“ a zakončil do odkrytej časti: „Počkal som si na brankára kým spraví prvý pohyb. Myslím si, že sa mi ho podarilo dostať veľmi dobre doprava, mimo jeho ideálne postavenie a potom som už len využil otvorený priestor v bráne, kde som zakončil,“ prezradil svoje vydarené úmysly 28-ročný hokejista.

So ziskom prvého dôležitého bodu sme nastupovali do nedeľňajšej domácej „odvety“. Znova sa dal očakávať vyrovnaný duel a to sa aj potvrdilo. Stretnutie v prvej tretine poznačil zbytočný a nemiestny faul Martina Dudáša, ktorý zasiahol lakťom do hlavy nášho kapitána Tomáša Surového. Ten zápas s problémami opustil, pričom zamieril do nemocnice a má podozrenie na otras mozgu: „Je to play-off, nehrá sa v rukavičkách, ale k zákroku sa náš klub vyjadrí a uvidíme, čo bude,“ povedal na tlačovke Országh: „Určite to nebol dobrý impulz, ale zároveň nás to nakoplo, že musíme bojovať aj za neho,“ okomentoval situáciu Patrik Lamper. Aj on bol dôležitou súčasťou tímu v nasledujúcich minútach, pretože počas série našich vylúčení sme hrali oslabenie o dvoch hráčov hneď dvakrát v krátkom slede, pričom pomedzi to a aj po tom druhom, trvala naša hra vo štvorici. Prvýkrát sme išli do troch na 53 sekúnd, potom dokonca na 61, no skalopevnosť našich hráčov na čele s Janom Lukášom nepovolila: „V prvej tretine sme ubránili veľké množstvo oslabení. Chalani sa vrhali do striel a robili výbornú robotu na čele s brankárom,“ pochválil Országh: „Košice to hrali celkom dobre, ale všetci spoluhráči predo mnou, ktorí na to oslabenie nastúpili, podali veľmi dobrý výkon. Súper mal možno dve strely zo strednej vzdialenosti, čo nie je až tak náročné. Pokryli sme to, puky sme dokázali vyhadzovať z tretiny a nejako sme to rozbúrali. Myslím si, že sme im tú hru rozkúskovávali, čo bol základ. Sú to také detaily, ale v takýchto zápasoch to môže rozhodovať. Bol to základný kameň toho, čo ten zápas tvoril,“ vyjadril sa hlavne po psychickej stránke k poriadne dôležitému úseku hry Jan Lukáš.

Skóre sa pohlo prvýkrát až v úvode druhého dejstva, kedy Patrik Lamper dorazil odrazený a neposlušne poskakujúci puk od plexiskla za bránou spred bránkoviska do siete cez Habala: „V podstate ten puk trafiť ťažké nebolo, aj keď to tak možno vyzeralo, pretože mi padol rovno na hokejku. Brankár otvoril priestor a ja som to tam dorazil,“ opísal gólový moment. Ešte radostnejšie to pre nás bolo o niekoľko minút neskôr, kedy sa počas presilovky krásnou strelou z ľavého kruhu trafil navrátilec do zostavy Miloš Bubela: „Bola to presilovka. Máme tam pár nacvičených vecí, ktoré treba robiť a jedna z nich je aj strieľať na bránu, čiže sa otvoril priestor a skúsil som to. Včera som dostal voľno. Potreboval som sa dostať späť do zostavy, musel som však ukázať viac a myslím si, že sa mi to aj podarilo,“ povedal šikovný center.

Václav Čížek síce strelou od modrej čiary v tretej tretine znížil, tesnú výhru sme si už postrážili aj napriek tomu, že to bolo ešte veľmi náročné: „Košice znížili a až do konca to bol boj. Rozhodujú maličkosti ako zablokované strely alebo vyhraté buly. Klobúk dole pred chalanmi, ktorí to ubojovali. Sme radi, že sme vyhrali dva zápasy,“ hovorí Országh: „Zápas sa divákom musel páčiť. Hral sa dobrý hokej so šťastným koncom pre nás. Domáca úloha je určite splnená, ale teraz ideme do Košíc. Musíme sa na to pripraviť hlavne v hlavách, pretože to bude určite úplne iný zápas, ako doma a priviesť odtiaľ nejaké víťazstvo,“ dúfa Lamper: „Hralo sa rýchlo na obe strany. My sme sa snažili tlačiť do brány, dať nejaké góly a vyhrať zápas. Chceli sme vyhrať dva zápasy, dva zápasy sme aj vyhrali. Teraz sa musíme sústrediť na stretnutia von. V Košiciach to nikdy nie je jednoduché, ale už sme tam párkrát vyhrali. Máme navyše výborný tím, ktorý vie vyhrať s každým a všade,“ dodal Miloš Bubela.

Matej Kubove

Perfektný vstup do play-off znegovalo zranenie Surového, klub sa k zákroku Dudáša vyjadrí