Po olympijskej prestávke barani doma dvakrát zabrali naplno, držia líderskú pozíciu

1.3.2018
Po reprezentačnej prestávke sa naplno rozbehol kolotoč Tipsport ligy. HC ´05 iClinic Banská Bystrica sa predstavil v dvoch po sebe idúcich domácich stretnutiach, nakoľko v stredu bola na programe aj dohrávka 48. kola.

Len v sobotu poobede pricestovali naši Olympionici, v nedeľu už väčšina z nich musela zarezávať naplno. Vladimír Országh viedol svoj tím z lavičky, v permanencii bol masér Juraj Stopka a nakoniec aj Patrik Lamper: „Pôvodne sme mysleli, že chalani dostanú voľno, pretože sme cestovali cez dvadsať hodín. Do Banskej Bystrice sme prišli len v sobotu zhruba o 15:30. Pred Lampim musím dať klobúk dole, pretože nám vypadol Pavol Skalický, ktorý musel ísť odohrať zápas za Slovan a nemali by sme štyri kompletné päťky. Padlo to na Patrika Lampera. Je to bojovník a z toho tria je na tom najlepšie po fyzickej stránky. Vedeli sme, že to zvládne a zvládol to. Navyše, okrem toho cestovania nebol až štyri dni na ľade,“ povedal tréner Országh: „Cítil som sa hrozne. Chcelo sa mi späť, pretože som nevyspatý a po zápase navyše idem do Bratislavy, takže sa nevyspím zase. Rozhodnutie či nastúpim na mne nebolo. Dostal som čierneho Petra. Bolo mi povedané, že idem hrať, tak som hral,“ vyjadril sa Lamper. Tomáš Surový a Miloš Bubela však ešte oddychovali.

Každopádne, nedeľné stretnutie proti Novým Zámkom sme mali pod kontrolou od začiatku až do konca. V piatej minúte sa trafil Alex Tamáši, do konca tretiny navýšil vedenie Marek Bartánus a keď sa v prostrednej časti hry zapísal do listiny strelcov aj Cason Hohmann, tak sa zdalo, že je vymaľované. Hostia ešte síce znížili na 3:1, avšak potom prišli ďalšie góly. Druhýkrát sa trafil Bartánus a po ňom aj Asselin s Kubkom. Konečný výsledok bol preto jednoznačný, 6:2: „Vedeli sme, že to bude trochu ťažšie. Mali sme však celkom dobrý pohyb a kopec energie. Práve tieto dve veci súpera prekvapili. O chvíľu tu máme play-off, všetko teda smerujeme k nemu. Som rád, že sme vyhrali zásluhou celého kolektívu,“ zhodnotil stretnutie Bartánus: „Bol to dobrý zápas, všetci sme hrali veľmi dobre. Mali sme však dva týždne pauzu, takže to bolo trochu náročné, ale myslím si, že sme sa s tým popasovali k našej spokojnosti a zaknihovali dôležité víťazstvo. V tréningoch sme poriadne makali aj počas času bez hokeja, takže na vysoké nasadenie sme boli zvyknutí. Aj tak je ale zápas niečo iné, ako tréning, čiže sme sa museli dostať späť do toho herného tempa. Hrali sme ako tím a to bolo veľmi dôležité,“ nadviazal Asselin: „Podali sme kvalitný a zodpovedný výkon. Hrali sme ako jeden tím. Po pauze sme k tomu pristúpili zodpovedne. Dnes to nášmu útoku išlo. S chalanmi sa mi hrá výborne, i keď sme si zo začiatku na seba zvykali. Teraz sa už vidíme a sype nám to. Ku každému zápasu už pristupujeme, ako by to bolo play-off a aby sme sa udržali na prvom mieste,“ doplnil Tamáši.

Stretnutie proti Novým Zámkom bolo zároveň posledné s kapitánskym céčkom pre Mareka Bartánusa, ten ho vracia Tomášovi Surovému: „Som strašne rád, že som mal tú česť byť kapitánom tohto mužstva, pretože tento tím je skvelý. Céčko však s radosťou predám naspäť Surovi, nebudem sa snažiť nechať si ho. Suro je veľká osobnosť slovenského hokeja a my v tíme sme šťastní, že ho spoločne s Lampim a Bubom máme naspäť. Verím, že s nimi v zostave budeme podávať ešte lepšie výkony.“

Na trojobodový zápis sa „baranom“ podarilo nadviazať aj v stredajšom stretnutí, kedy pod Urpín pricestovala Dukla Trenčín. Na gól sa však čakalo poriadne dlho, až ho v 37. minúte nevinným nahodením od modrej čiary vsietil obranca Steven Delisle: „Nemyslím si, že zápas bol výhradne o prvom góle, ale je pravda, že ten bol nesmierne dôležitý. Mali sme o niečo voľnejšie ruky, ale stále sme si museli dávať vzadu veľký pozor. Pri góle som v podstate len vystrelil. Videl som, že pred bránou bolo veľa hráčov a dá sa povedať, že aj so šťastím to prešlo. Pri každom góle potrebujete kúsok šťastia. Nikdy nemôžete dopredu vedieť, ktorá strela skončí v sieti. Špeciálne pri takýchto, od modrej čiary,“ opísal gólový moment držiteľ červenej helmy, ktorá sa v šatni udeľuje najlepšiemu hráčovi stretnutia: „Po zápase som ju dostal, ale je to vďaka všetkým hráčom, ktorí dnes nastúpili. Dokopy sme predviedli výborný tímový výkon,“ konštatoval.

Na konečných 2:0 upravil ďalší nie príliš očakávaný strelec a síce Matej Češík. Ten sa postaral o presný teč po nahodení od modrej čiary: „Celý zápas sme mali viac-menej pod kontrolou. Okrem našej nevyužitej presilovky 5 na 3 sme to zvládli veľmi dobre. Súper v podstate nemal ani nejaké vyložené šance, kde by sme mohli inkasovať alebo nás mohli prehrať. Myslím si, že to bolo z našej strany dobré. Pri góle moje krídla urobili veľmi dobrú robotu. Vlado Mihalik to potom hodil pred bránu, kde som sa snažil dať hokejku a podarilo sa mi to tečovať až do siete,“ nechal sa počuť „Češo“.

Nemalú mieru na víťazstve mal i český brankár Jan Lukáš, ktorý si udržal čisté konto po druhýkrát v ročníku. To prvé prišlo ešte koncom septembra v stretnutí s Detvou: „Celý zápas sme hrali v podstate defenzívnym štýlom, chlapci výborne bránili, takže ja som až tak veľa roboty nemal. Čisté kontá si počítam, sú dve a mám z nich radosť,“ usmieval sa spokojne Jano, ktorý je v posledných stretnutiach vo veľkej pohode, čo potvrdil aj teraz, no nejaké perné chvíľky si zažiť musel i s Trenčínom: „Najviac som sa zapotil asi na rozcvičke,“ vtipkoval: „Ale nie... Bolo to cez naše oslabenia, pretože Trenčín má presilovky dobré zvládnuté, hrajú ich skúsení hráči. Museli sme si dávať pozor a aj sme si na to dávali. Chceme vyhrávať v každom zápase. Teraz sa nám to podarilo, takže v piatok proti Zvolenu máme ďalšiu možnosť. Dúfam, že nás prídu podporiť naši fanúšikovia. Keby sa víťazstvo podarilo, bolo by to fajn,“ dodal Jan Lukáš.

Matej Kubove

Po olympijskej prestávke barani doma dvakrát zabrali naplno, držia líderskú pozíciu