Postup do semifinále zabezpečila Gaborova nepripravenosť a Asselinov backhand: „Neuveriteľné pocity,“ hovorí Kanaďan

26.3.2018
Fantastická séria s HC Košice už pozná svojho víťaza a po sobotňajšom dlhom večeri môžeme našťastie konštatovať, že nimi sú hokejisti HC ´05 iClinic Banská Bystrica, ktorí k tomu potrebovali päť stretnutí.

Banskobystričania si mečbalovú možnosť vytvorili v Košiciach a doma tak prišiel na tribúny „plný dom“, ktorý hnal našich hokejistov za postupom, ale gólová radosť nie a nie prísť. Zápas napriek šanciam na oboch stranách neprinášal ani jeden gólový zápis. Na rozhodujúci a pri tom jediný zásah sme sa veru načakali. V piatom stretnutí padol gól až v sedemdesiatejpiatej minúte. Parádnym zakončím sa oň postaral kanadský legionár Guillaume Asselin, ktorý sa počas našej presilovej hry dostal pred bránkovisko súpera a backhandom zodvihol puk do rohu brány: „Dostal som krásnu prihrávku a proste som zakončil, ale sadlo mi to na backhand. Poslal som puk pekne do rohu brány,“ opisoval gólový moment prešťastený kanadský krídelník.

K jeho gólu však výrazne prispel Gilbert Gabor, aj keď počas neho na ľade ani nebol. Vybojoval však práve tú presilovku, v ktorej presný zásah padol. V podstate v nevinnom súboji sa zrazil s Davidom Pacanom tak, že center košického mužstva trafil svojho brankára Joakima Lundstroma, ktorý spadol a keď chcel Košičan nášmu útočníkovi „požičané vrátiť“, tak ho udrel päsťou do tváre. Práve za to prišli dve minúty: „Bojoval som so súperom, ktorý spadol na brankára a hneď išiel ku mne. Udrel ma do tváre, čo som nečakal, takže som spadol na ľad. Nečakal som niečo takéto v predĺžení. Nadnesene sa dá povedať, že moja nepripravenosť v tom súboji nám zabezpečila presilovku a v nej padol víťazný gól,“ komentoval švédsko-slovenský hokejista veľmi dôležitú situáciu. S úsmevom si následne sadol na striedačku, odkiaľ si vychutnal víťazný zásah Asselina. Po ňom mohla prepuknúť eufória zo zaslúženého postupu: „Myslím si, že v celej sérii to bol veľmi vyrovnaný hokej. Raz sa šťastie priklonilo na jednu, raz na druhú stranu. Som neskutočne šťastný, že sme vyhrali tento zápas, prežívam neuveriteľné pocity. Bol to perfektný zápas, rozhodne najlepší v sérii. My aj súper sme mali veľmi veľa šancí. Honza Lukáš však chytal fantasticky. Myslím si, že sme si víťazstvo zaslúžili viac,“ spokojne konštatoval Asselin: „Bolo veľmi náročné túto sériu vyhrať, ale podarilo sa nám to a chceme to isté dosiahnuť aj v ďalšej. Ako hovorím, sme radi, že ideme ďalej a chceme pokračovať v dobrej hre,“ doplnil Kanaďan.

HC Košice sme prvýkrát vyradili vo štvrťfinále a taktiež sa premiérovo v play-off stalo, že sme dosiahli prvé výhry nad týmto súperom v predĺžení a samostatných nájazdoch. Veľmi dôležitou súčasťou tohto úspechu bol brankár Jan Lukáš, ktorý chytil fantastickú formu. O nej jasne hovorí aj fakt, že udržal dve čisté kontá, v posledných dvoch stretnutiach a neinkasoval už neuveriteľných 134 minút a štrnásť sekúnd, čo však nie je klubový rekord. Ten drží Andrej Košarišťan, ktorý puk za seba nepustil až 192 minút a dve sekundy. 153 minút a 29 sekúnd zas v play-off nepustil puk za seba Jason Bacashihua, čiže český gólman je „až“ na treťom mieste. Len pre úplnosť, Honza sa delí o druhé miesto v počte čistách kont s Košarišťanom, najviac ich má „Cash“ a síce štyri. Tieto zaujímavé štatistiky nám poskytol náš verný fanúšik Peter „Nemo“ Súkeník.

„Myslím, že tento zápas bol podobný tým ostatným. Veľmi vyrovnaný, obidve mužstvá sa sústredili na dobrú defenzívu, aj preto bol stav bezgólový. Rozhodlo sa až v predĺžení. Mužstvá boli veľmi dobre takticky pripravené. Obidvaja brankári zachytali, aj keď tých šancí nebolo veľa. My sme radi, že sme to obrátili na našu stranu. Boli tam samozrejme aj emócie na konci, ale to k tomu patrí. Košice sa naozaj nemajú za čo hanbiť, pretože rozhodovali detaily. V niektorých fázach sme boli šťastnejší. Výsledok 4:1 na zápasy nás teší, ale nebolo to také ľahké a stálo nás to mnoho síl,“ zhodnotil stretnutie tréner HC ´05 iClinic Vladimír Országh.

Matej Kubove

Postup do semifinále zabezpečila Gaborova nepripravenosť a Asselinov backhand: „Neuveriteľné pocity,“ hovorí Kanaďan