Prípravu na nový ročník začíname doma proti Detve, Ceman necháva hráčom voľnosť

9.8.2018
Stošesť dní dozadu zdvihol Tomáš Surový druhýkrát za dva roky nad hlavu trofej Vladimíra Dzurillu určenú pre majstra Slovenska a zároveň víťaza Tipsport ligy. Po viac než troch mesiacoch čakania sa fanúšikovia opäť dočkali, hokejisti HC ´05 iClinic Banská Bystrica štartujú porciu prípravných stretnutí.

Na úvod nás vo štvrtok o 18:00 čaká neďaleký klub HC 07 Detva. S minulosezónnym nováčikom sme sa počas ročníka 2017/18 stretli šesťkrát, v piatich prípadoch sme zvíťazili, raz prehrali. Na stretnutie sa teší celá kabína: „Na zápas sa veľmi tešíme. Celé leto sme na to čakali, konečne je to tu. Hrať zápasy je najlepšie. Kvôli tomu trénujeme, aby sme potom našu silu ukázali na ľade,“ hovorí útočník Gilbert Gabor: „Tešíme sa na prvý prípravný zápas, ktorý bude určite fyzicky náročný. Tréningy boli zatiaľ dobré, všetko však ukážu zápasové dni. Nedá sa natrénovať všetko, niektoré veci sa na tréningu nenaučíme. Chceme podať maximum a nacvičiť si nejaké herné situácie,“ hovorí obranca Ivan Ďatelinka, ktorý chválil aj asimiláciu nových hráčov: „Zapadli super. Sme síce spolu krátko, ale myslím si, že to bude aj naďalej fungovať ideálne,“ doplnil.

„V tíme je veľmi dobrá atmosféra a veľa dobrej energie. V posledných týždňoch hráči trénovali naozaj veľmi usilovne. Chceme to ukázať už v prvom prípravnom zápase. Začiatok ročníka je vždy náročný, ale chalani pracujú dobre. Tešia sa už na úvodné stretnutie. Bude to prvý zápas, takže som nabádal hráčov, aby hrali jednoducho. Určite chcem vidieť ich schopnosti v zápase, nie iba na tréningu, preto to teraz nebude až tak veľmi zviazané taktikou. Na druhej strane nechcem, aby sme zbytočne strácali puky a robili chyby, ale to je hlavne v prvých dueloch ročníka prirodzené, hráči sa ešte zžívajú so systémom a podmienkami. Každopádne, chcem, aby hrali tak jednoducho, ako to len pôjde,“ prezradil svoje očakávania pred stretnutím hlavný tréner Dan Ceman.

„Detva hrá defenzívnejší hokej. Určite to nebude ľahký zápas, majú niekoľko dobrých hráčov, prišli zaujímavé posily, hlavne ruská dvojica. Sme síce favoriti a mali by sme byť lepší, ale je to prvý zápas prípravy a hokej je hokej,“ tvrdí Gabor.

Kanadský kouč prezradil aj zloženie ofenzívnych formácií. Mužstvo bude hrať na dvanásť útočníkov a osem obrancov, ktorých presné zloženie ešte jasné nie je. Uvidí sa aj to, kto pôjde od začiatku do brány: „V prvom útoku nastúpia Faille, Surový, Asselin, v druhom Zigo, Sýkora, Higgs, v treťom budú hrať Bulík, Varga a Belluš. Pre tím bola v minulej sezóne veľmi potrená posledná formácia, na ktorú sa spoliehame aj teraz. S Češíkom budú hrať Kabáč a Gabor. Vieme, čo od nich čakať. Sú výborní smerom dozadu, kde skvele pomáhajú obrancom. Budeme hrať na ôsmich obrancov, nenastúpi však Vladimír Mihalik,“ povedal Ceman.

Matej Kubove

Prípravu na nový ročník začíname doma proti Detve, Ceman necháva hráčom voľnosť