Prvému ligovému víťazstvu predchádzala dráma, hrdina Bortňák na seba pozornosť nestrhával

11.9.2017
Proti Nitre to na úplný úvod novej sezóny síce ešte nevyšlo, ale o dva dni neskôr sa už banskobystrický zimný štadión mohol tešiť zo zisku troch bodov, keď pod Urpínom neuspel celok MsHK Žilina. Od prostrednej časti hry to vyzeralo na jednoznačný priebeh, nakoniec z toho bola dráma.

Prvá tretina priniesla niekoľko šancí na oboch stranách, ujala sa až tvrdá rana Dalibora Bortňáka od mantinelu počas presilovej hry, keď v šestnástej minúte prestrelil všetko, čo stálo pred ním. Domáci sa však z vedenia dlho netešili, pretože zakrátko, opäť v presilovke, vyrovnal Marcel Holovič. V druhom dejstve sa to ale z pohľadu HC ´05 iClinic Banská Bystrica zlepšilo a prišli hneď dva presné zásahy: „Začiatok bol trošku rozpačitý. Myslím si, že nám chýbalo korčuľovanie. Šance boli na obidvoch stranách, my sme sa výrazne zlepšili v druhej časti, kde sme mali veľké množstvo šancí a ten náskok mohol byť ešte väčší ako 3:1,“ hodnotil kouč Vladimír Országh.

Na rozdiel jedného gólu najskôr upravil niekto z dvojice Miloš Bubela alebo Josh Brittain, pretože zapeklitú situáciu ešte viac zamotal videorozhodca. Ten určil za autora slovenského účastníka, zatiaľ čo obaja aktéri daného momentu tvrdia opak: „Druhý gól som strelil ja. Dorazil som puk do brány po tom, ako tam ešte skúšal strieľať aj Miloš. Všetkému predchádzala dobrá práca Dame-Malku na modrej a následne sme si dobrým prechodom vytvorili šancu,“ povedal Josh, ktorý ostal z rozhodnutia, ktoré ovplyvniť nemohol, poriadne prekvapený: „Dal ho Brittain, ja som sa puku nedotkol. Po zápase som to povedal aj rozhodcom. Dame-Malka ma dobre vysunul, Žilina akurát striedala, natiahol som to, nahral Brittainovi, ktorý netrafil puk, ale našťastie sa dostal k Hohmannovi. Ten prihral naspäť a tesne pred bránou to Josh doklepol,“ vyjadril svoju verziu Bubela. V konečnom dôsledku ale rozhodnutie videorozhodcu nemuselo vadiť ani jednému útočníkovi „baranov“.

Nielen oni boli ešte viac spokojnejší o šesť minút neskôr, keď sa presadil obranca Ján Brejčák a zvýšil na priebežných 3:1, čím dal domácim veľkú šancu na konečné víťazstvo: „Videl som, že tam je priestor, tak som šiel na backhandovú stranu, vystrelil som a padlo to tam. Marek Bartánus tam dobre stál pred bránou a clonil,“ opísal svoje zakončenie reprezentant Slovenska, ktorý si stiahol puk od modrej pred bránkovisko a presne zakončil. Vtedy to vyzeralo na bezproblémovú cestu k trom bodom, na konci posledného dejstva sa to zamotalo.

Znova to bolo vďaka vylúčeniam. Najskôr pobyt Josha Brittaina na lavici hanby potrestal Lukáš Handlovský, aby o chvíľu neskôr trest Branislava Kubku využil Tomáš Klimenta: „Do tretej tretiny sme išli s tým, že súpera nechceme k ničomu púšťať, čo sa nám do posledných piatich minút aj darilo. Potom prišli zbytočné vylúčenia a súper ponúknutú šancu využil. Zrazu bolo 3:3,“ konštatoval Országh.

Jeho zverenci sa však rýchlo oklepali a necelé dve minúty pred koncom svojim druhým gólom v zápase rozhodol Dalibor Bortňák: „Hra bola z našej strany dobrá. Zbytočne sme si to však skomplikovali na konci. Asi sme chceli, aby to bolo zaujímavejšie pred divákov, keďže sme ich nechali vyrovnať, ale vďaka bohu sme to dotiahli do zaslúženého víťazstva. To, že som skóroval, ja podstatné nie je. Nabudúce to môže byť niekto iný. Je jedno, kto tie góly dá. Hlavne, že sme vyhrali,“ hovoril po stretnutí hrdina Banskej Bystrice.

„Ja som veľmi rád, ako chalani zareagovali. Zodvihli hlavy a hneď v nasledujúcom striedaní sme mali šancu, potom ďalšiu, ktorú sme premenili. Som preto spokojný, že napriek tomu, že sme dostali dva rýchle góly a mohli sme stratiť ďalšie body, sme duel dotiahli do víťazného konca. Nie všetko bolo ideálne, ale stále na tom robíme a tvrdo pracujeme. Ďakujem chalanom, že bojovali až do konca. Takisto, divákom za slušné povzbudzovanie. Hnali nás dopredu, aj keď možno nie vždy sa nám darilo. Tri body sú pre nás veľmi dôležité, aj zo psychickej stránky,“ pokračoval Országh.

„Sme radi za tri body, ktoré sme potrebovali, ale ten záver sa nám zase nepodaril. Všetci mohli vidieť, ako sme si to skomplikovali. Je to samozrejme škoda, ale našťastie sme hneď strelili gól, čo zase ukazuje našu silu, že sa toho nebojíme a aj keď dostaneme takéto góly, tak sme schopný hrať,“ doplnil brankár Jan Lukáš.

Ten absolvoval na Slovensku svoju ligovú premiéru: „Musím povedať, že to nebolo úplne jednoduché, pretože som nemal veľa zákrokov. V druhej tretine na mňa išli iba tri puky. V závere som mal chlapcov trošku viac podržať a do takej situácie tím ani nedostať,“ hodnotil bývalý hráč Mladej Boleslavi či Sparty Praha.

Trénera Vladimíra Országha však nemôžu tešiť oslabenia. Tie boli v domácich zápasoch Ligy majstrov a aj v prvom kole proti Nitre veľmi dobré, teraz v nich ale Banskobystričania inkasovali všetky tri presné zásahy: „V posledných zápasoch sme hrali v oslabení dobre, dnes nám to nevyšlo. Súper nás prečítal, bol vysoko efektívny. Mali sme tam dorážky, ktoré sme si nepokryli. Takisto na tom budeme zapracovať,“ povedal: „Určite si to pustíme na videu, niečo si k tomu povieme, ale nemyslím si, že sme to hrali zle celý čas. Napriek tomu sa z toho potrebujeme poučiť,“ doplnil Bortňák, ktorý bol jedným z troch strelcov domácich. V drese „baranov“ sa proti Žiline presadili iba hráči s menom začínajúcim na B: „Je to nejaká náhoda, ale sme radi, že to takto vyšlo,“ smial sa.

Autor: Matej Kubove

Rozhovory po 2. kole (HC ´05 iClinic - MsHK Žilina)