Prvý spoločný zraz aj príchod zámorských hráčov, pondelok bol poriadne rušný

25.7.2018
V predposledný júlový pondelok začala hokejistom HC´05 iClinic Banská Bystrica spoločná príprava na novú sezónu. Zo súčasného kádru, ktorý je takmer uzavretý, chýbali už iba zámorskí hráči, ktorí práve v tento deň prileteli.

Hlavný tréner Dan Ceman teda vítal väčšinu mužstva vrátane momentálne zranených Mareka Bartánusa či Tomáša Surového: „Je úžasné, že som v tomto klube a pred samotnými hráčmi v šatni. Rozprávali sme sa o predstavách, čo sa od mužstva očakáva a bolo to veľmi motivujúce. Zatiaľ všetko prebieha hladko, na žiadne prekážky som nenarazil,“ povedal Dan Ceman, ktorý si pochvaľuje, že prichádza do silného klubu: „Keď som sa prvýkrát rozprával o možnosti príchodu do Banskej Bystrice, už som vedel, aké úspechy má mužstvo za sebou. Všetci v nich chcú pokračovať, to je zrejmé, očakávania sú veľké. Asi každý by rád zopakoval titul, ja som si veľa o klube pozisťoval, ako funguje, akú má skvelú organizáciu a už sa neviem dočkať začiatku.“

Kanadský kouč sa na novú sezónu pripravoval veľmi skoro pred koncom tej minulej: „Hneď po tom, ako ma manažér Július Koval oslovil, som si rozvíjal poznatky. Niečo o slovenskom hokeji som vedel už predtým a zaujala ma aj podobnosť, keďže môj bývalý klub v Dánsku mal podobný rozpočet a finančnú úroveň. Banská Bystrica zažila dva tituly za sebou, naštudoval som si ju aj prostredníctvom videa. V lete som ich dosť analyzoval, aj súperov, ktorí na nás čakajú. Nenechal som si ujsť finálovú sériu s Trenčínom, zapôsobila na mňa vysoká úroveň hry a bol som rád, že sa tu využíva severoamerický štýl hokeja. Hralo sa fyzicky, priamočiaro, a to je presne štýl, ktorý chcem s tímom hrať,“ rozprával Ceman.

Na začiatku sezóny však nemôže počítať napríklad s kapitánom Tomášom Surovým, ktorého limitujú zdravotné problémy: „Po operácii kolena sa iba rozbieham, v tomto štádiu som na tom celkom dobre, no viem, že príprava bude trochu bolieť najmä preto, že sa začína pre mňa trochu bez tej letnej. Treba sa zaťať a po mesiaci verím, že sa dobre rozbehnem. Aj kolektív si dovtedy sadne a bude si formovať hernú tvár,“ tvrdí líder tímu.

Jednou zo staronových hviezd mužstva by mohol byť aj navrátilec Ján Sýkora: „Teším sa na sezónu, veľa ľudí poznám, no je to podobné ako všade inde, len s tým rozdielom, že som doma. Vrátil som sa, káder sa obmenil, sledoval som ho na diaľku, najmä výsledkovo. Čaká na nás Liga majstrov, je to jedno z lákadiel, bude to určite spestrenie. Na suchu som zvládol všetko naplánované, teraz príde ľad, a to už je väčšia zábava.“

Obranca Branislav Kubka je rád, že už štartujú tréningy na ľade. Prvý, dobrovoľný, bol na programe v utorok doobeda, v stredu je už ľad povinný: „Mám z tohto dňa výborné pocity. Tréner pôsobil veľmi príjemne. Väčšina v tíme sa poznáme, ale aj noví chlapci dobre zapadli. Času na spoznávanie síce ešte bude dosť, ale ako som povedal, mám z toho celého veľmi dobré pocity. Konečne je za nami príprava na suchu. Každý a aj ja, sa teší na prípravu na ľade. Teraz máme dvojfázové tréningy, je to pre nás ťažšie, ale potrebné. Na tú drinu sa aj teším, pretože je fajn, že znova začneme trénovať,“ nechal sa počuť spoľahlivý obranca.

Kým väčšia časť súčasného kádru zarezávala pod Urpínom, päťčlenná výprava zámorských hráčov akurát postupne pristávala na letisku vo Viedni. Tesne pred obedom prvýkrát v živote do Európy dorazil obranca Brenden Miller, ktorého o malú chvíľu s pár minútovým rozostupom doplnil ďalší zadák Ben Marshall s takmer mikulášskou bradou. Ten bol v Európe dvakrát, vždy na Slovensku. Obom o klube hovoril Cason Hohmann.

Vždy usmiaty Éric Faille, päťbodový hrdina siedmeho finálového zápasu a niekoľko týždňov čerstvý ženáč, ktorý ostal mierne sklamaný, keď zistil, že autobus, ktorý hráčov dopraví do Banskej Bystrice nie je „party bus“, bol tretím do partie. Guillaume Asselin s krátkym meškaním pristál niečo málo pred jednou hodinou. Chalani zatiaľ mali čas na debatu. Päticu uzavrel brankár Stephon Williams. Ten so sebou priniesol manželku aj psa, Európu ešte doteraz nenavštívil.

Momentálne sa teda v Banskej Bystrici nenachádza už iba Brock Higgs, ktorý kvôli radostným rodinným dôvodov príde v sobotu 28. júla.

Matej Kubove

Prvý spoločný zraz aj príchod zámorských hráčov, pondelok bol poriadne rušný