Rozlúčka s Ligou majstrov proti fínskemu majstrovi dopadla výborne: „Takto sme si to priali“

12.10.2017
Nádherný záver púte zvanej Liga majstrov. Hokejisti HC ´05 iClinic Banská Bystrica síce končia na poslednom štvrtom mieste A-skupiny, ale hanbu si rozhodne nespravili a v závere dokonca šokovali celú Európu, keď porazili doposiaľ nezdolaný fínsky tím Tappara Tampere. Po výhre 5:2 teda súperovi vrátili prehru spred týždňa vo Fínsku.

Tento moment si nemohla nevšimnúť ani oficiálna stránka súťaže CHL: „Banská Bystrica dokázala to, čo v tejto súťaži ešte nikto predtým a to získať tri body proti Tappare Tampere,“ napísala stránka o zápase, do ktorého však lepšie vstúpili fínski hokejisti, ale tento gól „baranov“ nezlomil. Naopak, ešte do konca úvodnej tretiny prišlo vyrovnanie: „Vedeli sme, že nás znova čaká silný súper, preto sme sa na nich aj pripravili. Od začiatku sme hrali svoj hokej, súpera sme k ničomu nepúšťali. Najprv sme síce inkasovali, ale nezlomilo nás to. Dali sme náš prvý gól a to nás nakoplo,“ rozprával Patrik Lamper: „Videli sme veľmi dobrý zápas z obidvoch strán. Prišiel kvalitný súper, ktorý niektorých hráčov síce nechal doma a prišli mladí, ale to jeho kvalitu neznižuje. Naši chalani hrali veľmi dobre od začiatku. Aj keď sme prví inkasovali, tak sme sa s tým dokázali vysporiadať,“ chválil svojich zverencov Vladimír Országh.

V druhej tretine síce mala viac z hry Tappara a niekoľkokrát na dlhší časový úsek zavrela Banskobystričanov v ich pásme, ale góly padali len do siete Heljanka. Presadil sa Marek Bartánus a v presilovke i Tomáš Surový. V poslednej časti hry poslal Branislav Kubka „baranov“ už do trojgólového vedenia. V závere síce hostia znížili na 4:2, no drámu však nedopustil strelou z vlastnej polovice do prázdnej brány Matej Češík a určil konečný stav aj cenný skalp fínskeho majstra: „Išli sme do oslabenia, buly bolo v našom pásme. Mám pocit, že brankár bol ešte v bráne, takže som si ani nevšimol, že ho súper odvolal. V prvom rade som mal v pláne dostať puk z pásma, no nakoniec to dopadlo ešte lepšie,“ opisoval spomínaný stredný útočník gólový moment.

„To, čo nám nefungovala v Tampere, kde sme boli statickí a dávali súperovi veľa priestoru, tak teraz sme svojou aktivitou túto výhodu súperovi zobrali. Išli sme víťazstvu oproti. Je pre nás veľmi cenné, pretože prišlo proti ťažkému súperovi. Je to aj poučné. Keď chalani hrajú jeden za druhého, blokujú strely, povzbudzujú sa na striedačke, hrajú ako tím, tak sa dá hrať s každým,“ hodnotil zápas tréner Vladimír Országh: „Sme radi, že sa nám podarilo vyhrať proti jednému z najlepších tímov Európy. Toto víťazstvo je povzbudzujúce do ďalšej práce. Myslím si, že to je reálne hodnotenie sily a porovnania líg,“ pokračoval kapitán Tomáš Surový.

K hodnoteniu sa odhodlal aj Marek Bartánus, ktorý v posledných štyroch zápasoch strelil rovnaký počet gólov, takže mu to začína sypať: „Chceli sme sa rozlúčiť víťazstvom. Pred súperom sme mali samozrejme rešpekt, ale nebojím sa povedať, že v tomto zápase sa ukázala pravá tvár toho, na čo Banská Bystrica má. Som strašne rád, že sme vydržali hrať celých šesťdesiat minút našu hru. Ukázalo nám to, že v hre s tým srdiečkom by sme mali pokračovať aj v ďalších zápasoch. Som rád, že sme sa rozlúčili takýmto zápasom. Boli sme doma. Chceli sme sa poďakovať fanúšikom výhrou. Myslím, že sme to ukončili so cťou. Pre každého hráča je zážitok hrať takéto zápasy proti takýmto top mužstvám v Európe. Dalo nám to veľmi veľa hlavne do sezóny. Takto sme si to priali my aj fanúšikovia. Hrali sme naozaj výborne,“ rozprával 30-ročný útočník, na ktorého nadviazal Josh Brittain: „Bol to skvelý zápas. Každý bol ochotný hrať na hranici možností a tým pádom sme dokázali poraziť jeden z najlepších tímov v Európe. Predviedli sme veľmi dobrý výkon, takže v takomto tempe musíme pokračovať a časom sa možno dostaneme na náš vrchol. Myslím si, že na domácom ľade hráme určite lepšie, čo sme v tomto zápase potvrdili. Pomstili sme sa za prehru vo Fínsku,“ myslí si šikovný Kanaďan.

„Je dobré, že sme pred domácimi fanúšikmi vyhrali. Dokázali sme si, že keď každý hrá na sto percent, tak vieme poraziť aj takéhoto súpera. Takýto skalp v Lige majstrov nie je každý deň. Každý z nás sa z toho tešíme. Môže nás to nakopnúť aj do ďalšieho vývoja našej ligy,“ uvedomuje si Matej Češík: „Chceli sme sa rozlúčiť dôstojne a v najlepšom prípade víťazstvom. Chalani si ho za výkon zaslúžili,“ dodal Vladimír Országh.

HC´ 05 iClinic Banská Bystrica tak ukončil pôsobenie v Lige majstrov na štvrtom mieste za Tapparou Tampere, Red Bull Salzburg a EHC Wolfsburg Grizzlys so ziskom šiestich bodov za dve domáce víťazstvá proti prvým dvom spomínaným tímom. „Barani“ strelili trinásť gólov, inkasovali osemnásťkrát. Trikrát sa presadili v presilovke, šesťkrát inkasovali v oslabení.

Interné kanadské bodovanie vyhral Patrik Lamper, ktorý si dres s nápisom „Top scorer“ udržal od druhého, až po šieste kolo. Jeho bilancia sa zastavila na jednom góle a štyroch asistenciách: „Bol to iba dres. Ten ešte z teba nerobí niečo viac a ani negarantuje dobré výkony,“ povedal. V šatni oň však bol záujem vysoký: „Podpichovačky boli, chalani by si ho určite chceli požičať, ale nejako som si to ustrážil,“ smiala sa naša 63-ka.

Matej Kubove

HC ´05 iClinic B. Bystrica - Tappara Tampere, 11.10.2017