S Ligou majstrov má skúsenosti osem hráčov, po slušnej príprave si tím verí

23.8.2017
Ešte pred začiatkom novej ligovej sezóny prichádza na scénu štvrtý ročník prestížnej Ligy majstrov, kde sa hokejisti HC ´05 iClinic Banská Bystrica automaticky kvalifikovali ziskom tipsportligového titulu. Pri ich premiérovej účasti v tejto súťaži zverencov Vladimíra Országha na úvod preveria dva tímy. Nemecký Grizzlys Wolfsburg a rakúsky Red Bull Salzburg.

V súčasnom kádri sa nachádza niekoľko hráčov, ktorí skúsenosti s Ligou majstrov už majú. Fínsky brankár Teemu Lassila si zachytal v Tappare Tampere, Jan Lukáš nastúpil za Mladú Boleslav, francúzsky obranca Olivier Dame-Malka obliekal minulý rok dres Rouenu, Adam Sedlák pôsobil vo Vítkoviciach, Branislav Kubka si takéto medzinárodné zápolenia vyskúšal ako hráč Plzne, slovenskí útočníci Matej Češík, Marek Bartánus a Dalibor Bortňák boli súčasťou Košíc.

Pre veľkú časť kabíny teda žiadna novinka, čo by sa mohlo prejaviť aj na ľadovej ploche. Avšak, bude to veľmi náročné: „Hrá sa tam veľmi dobrý hokej. Sú tam tímy, ktoré vyhrali európske súťaže, takže majú skvelých hráčov. Určite to bude veľmi náročné. Všetci hráči v týchto kluboch sú silní, rýchli. Sú to proste tí najlepší, ktorých štáty zúčastňujúce sa Ligy majstrov ponúkajú,“ povedal francúzsky obranca Dame-Malka. Ten v minulom ročníku čelil niekoľkým silným protivníkom: „Boli to veľmi ťažké duely, pretože tímy z Francúzska nie sú až na takej úrovni, ako boli naši súperi. Proti Djurgĺrdenu aj Davosu sme mali problémy. Boli to náročné zápasy, ale cítil som, že práve takéto stretnutia nás môžu posúvať dopredu,“ vrátil sa v spomienkach obranca, ktorý so spoluhráčmi získal dva body za dve prehry v predĺžení a zo skupiny nepostúpil.

Na zápolenia v Lige majstrov si veľmi dobre pamätá aj Marek Bartánus. Počas pôsobenie v Košiciach sa turnaja zúčastnil hneď trikrát: „Každý rok, keď som mal možnosť v Lige majstrov hrať, tak som sa veľmi tešil, pretože proti takýmto súperom sa nehrá často. Je to výborná vec, zmerať si sily s takýmito mužstvami. Každý zápas môžete hrať proti inému štýlu hokeja. Máte šancu hrať proti tímom z Česka, Švajčiarska, Nemecka, Fínska, Švédska... To je výnimočné na tejto súťaži, že každý zápas hráte proti nejakej inej národnosti a každé mužstvo hrá dobrý hokej. Potrebujeme sa teda na to pripraviť,“ hovoril 30-ročný rodák z Liptovského Mikuláša.

Zároveň si uvedomuje obrovskú silu troch protivníkov v základnej skupine, no „barani“ sa o čo najlepší výsledok rozhodne pobijú: „Je len na nás, ako sa nám bude dariť. Pevne verím, že nesklameme hlavne v tých domácich zápasoch. Myslím si, že proti takýmto súperom treba ísť od zápasu k zápasu. Sústredíme sa najprv na Wolfsburg, aby sme odohrali čo najlepší zápas a samozrejme budeme chcieť vyhrať. Ideme s malou dušičkou, ale nikoho sa nebojíme. Ten správny rešpekt tam je, no nemôžeme do toho ísť s tým, že vyhráme len tak,“ pokračuje Bartánus: „Tie mužstvá už sú tesne pred začiatkom sezóny, čiže majú kompletnú zostavu. V našej kabíne je však výborná partia, takže verím, že potiahneme za jeden povraz a výsledky budú pre nás dobré.“

„Musíte hrať silnejšie, rýchlejšie a lepšie, než ste zvyknutí. Každopádne, je to veľmi dobrá previerka, pre nás hráčov a aj samotný tím pred štartom novej ligovej sezóny. Musíme rešpektovať silu súperov a hrať tak dobre, ako to len bude možné,“ nadviazal obranca Dame-Malka: „Od začiatku prípravy sme tvrdo trénovali, učili sme sa herný systém, vyskúšali sme si to v mnohých zápasoch, špeciálne proti Slovanu, takže sme mali dobrú prípravu na túto súťaž,“ verí Olivier.

Naši hokejisti idú na úvodný trip autobusom a jeho odchod je už dnes (v stredu) večer okolo 21.00 h: „Je super, že ideme skoro dva dni pred zápasom. Vo Wolfsburgu by sme mali byť na druhý deň okolo obeda. Potom máme tréning a následne celý deň aj noc až do zápasu,“ ozrejmil Marek Bartánus.

HC ´05 iClinic Banská Bystrica sa prvýkrát predstaví v piatok, 25.8 o 18.00 h, na ľade Grizzlys Wolfsburg, o dva dni neskôr, 27.8. o 19.30 h, zverencov Vladimíra Országha čaká Red Bull Salzburg.

Autor: Matej Kubove

S Ligou majstrov má skúsenosti osem hráčov, po slušnej príprave si tím verí