Súbojom s Viedňou uzavrieme náročný päťdňový program, odštartujeme sériu domácich zápasov

19.8.2018
V pondelok finišuje nesmierne náročný program štyroch prípravných zápasov. Hokejisti HC ´05 iClinic Banská Bystrica trikrát po sebe vyhrali na Memoriáli Pavla Zábojníka vo Zvolene, ovládli celý turnaj. V nedeľu dostali zaslúžené voľno, ale už v pondelok 20.8.2018 nás o 18:00 na domácom ľade čaká rakúsky tím UPC Viedeň Capitals.

Vráťme sa však ešte k spomínanému Memoriálu. Odohrali sme na ňom tri stretnutia, v ktorých sa zverencom Dana Cemana podarilo streliť úctyhodných pätnásť gólov, Stephon Williams a Mário Lamper inkasovali iba päťkrát. V oboch štatistikách sme na turnaji dominovali. „Barani“ postupne porazili Graz 99ers 2:1 po predĺžení, EC KAC Klagenfurt jednoznačne 7:2 a nakoniec aj poľského majstra GKS Tychy a to len o niečo málo nižším skóre 6:2. Naším najproduktívnejším hráčom sa stal Éric Faille, autor hetriku v druhom stretnutí. Celkovo získal šesť kanadských bodov (3+3). Za ním nasledujú Guillaume Asselin (2+4) a Brock Higgs (2+3).

Po dni voľna sa teda presúvame späť na domáci zimný štadión, kde odohráme až štyri po sebe idúce stretnutia. Na začiatku tejto etapy stojí Viedeň, v piatok nás potom čaká posledný prípravný duel pred súťažným štartom sezóny. 24.8. o 18:00 dorazí Slovan Bratislava aj Vladimírom Országhom, Pavlom Rybárom, Patrikom Lamperom či Máriom Lunterom. V predposledný augustový deň však už príde najostrejší možný štart, aký si všetky európske kluby môžu „priať“. Do Banskej Bystrice zavíta úradujúci víťaz hokejovej Ligy majstrov a náš súper v skupine H, fínsky tím JYP Jyväskylä. Prvý septembrový deň sa zas pod Urpínom predstaví švajčiarske Lugano.

Dan Ceman a celý jeho tím sa ale najskôr sústredia na pondelkové stretnutie s Viedňou: „Bude to náročný zápas, možno niečo podobné ako s Grazom. Budeme však hrať doma, čo môže byť výhoda pre hráčov, pretože z tribún dostanú energiu navyše a tú budú potrebovať, keďže hráme štvrtý zápas za päť dní, chalani sú už unavení. Musíme sa však sústrediť na rýchlu regeneráciu, ktorá bude v nedeľu. V pondelok doobeda si dáme krátke rozkorčuľovanie. Uvidíme, ako to bude so všetkými vyzerať v nedeľu, ale neviem o tom, že by sme mali nejaké zranenia. O zostave sa ešte rozhodujem, záležať bude na veľa faktoroch hlavne z pohľadu únavy. Jednoznačne to ale bude náročný zápas. Viedeň hrala v piatok proti MAC Budapešť, mali teda celý víkend voľno a to je ich hlavná výhoda. Náš tím však dobre napreduje, hráči sú veľmi pracovití,“ hovorí na margo stretnutia hlavný tréner HC ´05 iClinic Banská Bystrica Dan Ceman.

Proti Viedni nadviažeme na jediný vzájomný zápas v histórii, ktorý sa uskutočnil 26. augusta 2016. S Jasonom Bacashihuom v bráne sme ho vyhrali 6:1 po hattricku Petra Kafku a góloch Hickmotta, Ďatelinku a Matuškina. Viedeň bude podobne ako my a Tychy taktiež účastníkom CHL 2018/19. Klub z hlavného mesta Rakúska funguje od roku 2001, kedy vznikol z mužstva Wiener EV. To bolo založené už v roku 1914. Dvojnásobný majster EBEL ligy (2005, 2017) už podobne tradične ako my vsádza na zámorských hráčov. Tých bude mať pod kontrolou 59-ročný kanadský odborník Dave Cameron. Tri a pol sezóny pôsobil v Ottawe Senators ako asistent trénera, rok a pol bol dokonca hlavným kormidelníkom tohto mužstva NHL! Následne sa ako asistent pri kormidle Kanady dostal na MS 2016, odkiaľ má zlato, posledné dve sezóny robil asistenta v Calgary Flames. Na dvoch MSJ vykonával, taktiež pri kanadskom výbere, pozíciu asistenta hlavného kouča, raz bol hlavným trénerom sám. Získal jedno zlato a dve striebra.

Matej Kubove

Súbojom s Viedňou uzavrieme náročný päťdňový program, odštartujeme sériu domácich zápasov