Trenčiansku horkosť barani pretavili na trojbodovú oceľ, Košice zatavil Brittain

18.9.2017
Hokejisti HC ´05 iClinic Banská Bystrica v treťom a štvrtom kole zopakovali rovnaký bodový zisk, ako v prvých dvoch stretnutiach novej sezóny. Po prehre, ktorá prišla v predĺžení, na ľade Dukly Trenčín, sa doma zrodilo víťazstvo nad silnými Košicami.

V nedeľu banskobystrický zimný štadión explodoval už po päťdesiatichdvoch sekundách hry, kedy sa gólovo dokázal presadiť Cason Hohmann: „Predchádzala tomu skvelá práca Patrika Lampera, ktorý mi prihral puk. Dostal som sa do situácie jeden proti jednému a v poslednej chvíli som vystrelil a trafil do ľavého rohu,“ hovoril po stretnutí šťastný autor presného zásahu. Po strelenom góle sa ale nespustila lavína ďalších, nakoľko spomínaný moment hre paradoxne uškodil: „Bol to boj. Vyšiel nám začiatok. Držali sme Košice na dištanc. V druhej tretine sme sa zlepšili, mali sme veľa šancí, ale nevyužili sme to,“ hodnotil kapitán Ivan Ďatelinka.

Najtesnejší rozdiel v skóre platil až do 44.minúty, potom v powerplay udrel už tradičný strelec Josh Brittain. Ten bol úplne voľný medzi kruhmi, kde vedel, čo má robiť. Puk upratal nad rameno Lundströma: „Dostal som perfektnú prihrávku, potom som namieril a vystrelil. Je skvelé, že sme využili presilovú hru a dali druhý gól, ktorý sme v tej fáze hry rozhodne potrebovali,“ opísal moment v tomto ročníku trojgólový hráč.

Následne sa ale do hry dostali hostia. Košičania mali niekoľko príležitostí, aby s výsledkom niečo urobili: „Záver bol pre nás veľmi náročný. Najprv sme hrali oslabenie troch proti piatim, kde sme dostali gól. Našťastie sme ale dostali len jeden a dotiahli duel do víťazstva,“ povedal brankár Teemu Lassila, ktorý musel puk zo svojej brány loviť len po presnom zásahu Ladislava Nagya v presilovej hre Košíc o dvoch hráčov: „Za stavu 2:0 sme si to zbytočne začali komplikovať vylúčeniami. Dali sme súperovi šancu na zvrat. Našťastie ju nevyužil, aj keď to tam horelo,“ doplnil Országh.

Duel mohli hostia poslať do predĺženia hlavne v posledných chvíľach, pretože sedem sekúnd pred koncom prišlo vylúčenie Hohmanna a obrovský tlak zverencov Milana Jančušku. Defenzíva „baranov“ s vypätím všetkých síl odolala: „V tretej tretine sme využili presilovku, ale potom sme súpera zbytočnými faulmi dostali na koňa a ten nás v závere pritlačil,“ uvedomoval si Ďatelinka.

„Určite sme videli zaujímavý a bojovný zápas. Bolo v ňom plno osobných súbojov. Sme veľmi vďační za toto víťazstvo, pretože sme ho potrebovali. Šancí bolo dostatok na obidvoch stranách. Sme radi, že sme to zvládli, pretože tento zápas sme potrebovali vyhrať,“ zhodnotil hlavný tréner Vladimír Országh.

Spokojný mohol byť po stretnutí aj fínsky gólman Lassila: „Z pohľadu defenzívy to bol podľa mňa najlepší zápas v sezóne. Chalani predo mnou mi poriadne uľahčovali prácu. Blokovali strely,“ chválil kolegov: „Sme veľmi šťastní za tieto tri body. Hlavne po poslednom zápase je to pre nás dôležité víťazstvo. Ukázali sme našu silu, ale musíme naďalej pracovať.“

V podobnom duchu pokračovali aj jeho spoluhráči: „Bol to skvelý zápas. Celý tím vydal zo seba to najlepšie a spoločne sme sa zaslúžili o to, že sme zdolali jeden z najlepších tímov celej ligy, čo je skvelé. Myslím si, že môžeme veľa vecí hodnotiť pozitívne. Hrali sme ako celok. Po prehre v Trenčíne je to pre nás dôležité víťazstvo,“ spokojne sa vyjadril Josh Brittain, na ktorého nadviazal Cason Hohmann: „Hrali sme veľmi dobre. Bol to veľmi náročný zápas, museli sme tvrdo pracovať. Podstúpili sme veľa osobných súbojov a mali sme oporu v bránkovisku. Teemu nás niekoľkokrát podržal. Odohrali sme veľmi dobrý tímový zápas a to sa nám vyplatilo.“

Kabína si za najužitočnejšieho hráča stretnutia zvolila autora víťazného gólu Josha Brittaina: „Mohol ním byť ktokoľvek z tímu, pretože, ako som povedal, všetci hrali veľmi dobre. Každopádne je pekné, že moji vlastní spoluhráči uznali, že to mám byť ja. Hlavne po tom, ako sme zvíťazili,“ tešil sa kanadský útočník sediaci na svojom mieste v šatni s modrou prilbou na hlave. Práve to bol znak jeho ocenenia.

Autor: Matej Kubove

Rozhovory po 4. kole (HC ´05 iClinic - HC Košice)