Trenčín sme doma vysoko zdolali, máme majstrovský mečbal

17.4.2018
HC ´05 iClinic Banská Bystrica – Dukla Trenčín 6:1 (0:1, 2:0, 4:0), stav série – 3:0

Góly: 22. Hohmann (Bartánus, Bubela), 36. Hrnka (Faille), 49. Bartánus (Surový, Hohmann), 52. Asselin (Delisle, Faille), 60. Lamper (tr. strieľanie), 60. Skalický (Češík, Brejčák) – 2. Olvecký (Bezúch)

Vylúčenia na 2 min.: 6:5, navyše Fruhauf – 10 min nešportové správanie, Gašparovič (obaja Trenčín) – 5 min + do konca stretnutia pichnutie, presilovky: 3:1, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Vladimír Baluška, Miroslav Štefik – Martin Korba, Martin Smrek, 2 841 divákov

HC ´05 iClinic Banská Bystrica: Lukáš – Ďatelinka, Kubka, Mihalik, Pretnar, Gélinas, Delisle, Brejčák – Lamper, Surový, Hrnka – Bartánus, Bubela, Hohmann – Asselin, Faille, Skalický – Brittain, Češík, Bortňák – Gabor
Dukla Trenčín: Hiadlovský – Bačik, Starosta, Cebák, Fruhauf, Bohunický, Holenda, Romančík, Gašparovič – Radivojevič, Olvecký, Sojčík – Bezúch, Sádecký, Hossa – Varga, Pardavý, Mikula – Hudec, Švec, Deveaux

Trenčanom úvod tretieho finálového zápasu vyšiel dokonale. Pomohli im však domáci, v 1. min sa nechali dvakrát vylúčiť a umožnili súperovi hrať presilovku piatich na troch. Dovedna mala trvať 91 sekúnd, no Trenčania ju skrátili, keď po 27 sekundách Bezúch naservíroval puk pred bránku voľnému Ölveckému. Tesne pred gólovou akciou mohol Češík puk aj vyhodiť, no nestalo sa a psychickú výhodu si mohli užívať hostia. Veľa počas nej nevymysleli, Lukáša v bránke takmer neohrozili a až Radivojevič v 19. min po nádejnom prieniku ho prinútil k vážnejšiemu zákroku. Domáci sa snažili čo najrýchlejšie vyrovnať, v prvej tretine sa však od nich odvrátilo aj šťastie. V 7. min Faille vo výhodnej pozícii puk netrafil, v 10. i 15. min Bubela dvakrát nastrelil žŕdku a Hiadlovského, ktorý v bránke nahradil zraneného Valenta, dokonale preveril v 15. min aj Bartánus.
Úvod druhej sa podobal prvej, len dresy sa zmenili. Najskôr v presilovke netrafil odkrytú bránku Hrnka a hneď po nej nekrytý Hohmann pred bránkou zužitkoval v 22. min presnú nahrávku Bartánusa. V 24. min mohol vrátiť vedenie hosťom v presilovke Hossa, obranný val však neprestrelil, v 32. min ho zasa v rýchlom protiútoku vychytal Lukáš. V 34. min pribudla na strane Trenčína ďalšia príležitosť v podaní Gašparoviča, popri prevahe 'baranov' to však boli len zriedkavé svetlé okamihy hostí v ofenzíve. Tretí gól zápasu sa podobal tým predchádzajúcim, v presilovke zakončoval v 36. min Hrnka po nahrávke od Failleho opäť z bezprostrednej blízkosti. Tesne pred sirénou v 40. min stihol Mikula trafiť ešte žŕdku domácej bránky a hosťom nezostalo nič iné, ako všetky sily vložiť do tretej tretiny a pokúsiť sa odvrátiť hrozbu tretej prehry v sérii.
V 44. min strelu Hrnku zlikvidoval Hiadlovský, na druhej strane mal príležitosť aj Sádecký, gólu sa však nedočkal a Trenčania neustále ťahali za kratší koniec. V 46. min Lamperov samostatný nájazd po chybe Starostu zneškodnil Hiadlovský, a potom nasledoval päťminútový trest pre Gašparoviča s jedinečnou možnosťou pre domácich pridať ďalší gól. Postaral sa oň po učebnicovej kombinácii v 49. min zblízka Bartánus a keďže onedlho v 50. min Sojčík nepremenil možnosť na kontaktný gól, 'barani' sa jasne nasmerovali na víťazstvo a mečbalovú možnosť. V 52. min sa domáci diváci po prekrásnom teči Asselina v presilovke radovali zo štvrtého gólu a na ráznejšiu odpoveď už hostia nemali sily, navyše v 60. min ich zdrvil piaty i šiesty gól domácich vďaka Lamperovi z trestného strieľania a Skalického po nájazde 11 sekúnd pred koncom.

Vladimír Országh (B. Bystrica): "Aj keď ten výsledok je jednoznačný, bol to ťažký zápas. My sme súperovi ponúkli šancu v úvode hrať presilovku piatich na troch a chvíľu nám trvalo, kým sme sa z toho dostali. Súper bol aktívny, až v druhej tretine sme lepšie dostupovali k hráčom, viac sme sa tlačili do bránky a z toho vyplynul náš tlak. Výsledok sme otočili, pomohli nám zlomové momenty, nakoniec všetko bolo o 'special' tímoch v presilovkách. Som rád, že sme góly v nich strieľali, súper v závere hru otvoril, inkasoval, no to už je jedno, rátajú sa len víťazstvá a nie výška skóre. Zajtra urobíme všetko, aby sme sériu zavreli, no nikdy nie je koniec, kým nie je koniec a všetci si to uvedomujeme."
Peter Oremus (Trenčín): "Vo finále motiváciu nepotrebujete, čaká na nás ešte zápas, ktorý by mal byť z našej strany jeden z najlepších. Nič iné nám nezostáva, len štyrikrát vyhrať. Vedeli sme, že tlak bude na nás veľký, prispôsobili sme mu spôsob hry a úvodný gól nám strašne pomohol. Mali sme aj veľmi dobré momenty, no v druhej tretine sme hneď inkasovali. Rozhodol predbránkový priestor, z neho sme viackrát inkasovali, možno keby sme vyrovnali na 2:2, a šancu sme na to mali, zápas by bol iný."

autor: TASR
foto: Gabriela Ganzová

HC ´05 iClinic B. Bystrica - Duklka Trenčín, 17.04.2018