V derby rozhodol v nájazdoch Faille

2.2.2018
HC ´05 iClinic Banská Bystrica – HKM Zvolen 3:2 po samost. nájazdoch (1:1, 1:0, 0:1 – 0:0)

Góly: 1. Faille (Skalický, Asselin), 31. Mihalik (Bubela, Brittain), rozhodujúci samost. nájazd premenil Faille – 5. Steen (Ross, Obdržálek), 44. Drgoň (Ross, Steen)

Vylúčenia na 2 min.: 2:3, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Vladimír Baluška, Daniel Konc st. – Jozef Tvrdoň, Lukáš Kacej, 2 841 divákov

HC ´05 iClinic Banská Bystrica: Lukáš – Ďatelinka, Kubka, Gélinas, Delisle, Mihalik, Trecapelli, Brejčák – Bortňák, Surový, Lamper – Brittain, Bubela, Hohmann – Asselin, Faille, Skalický – Kabáč, Češík, Gabor – Giľak
HKM Zvolen: MacIntyre – Ulrych, Zeleňák, Drgoň, Ross, Ťavoda, Kováčik, Dubeň, Marcinek – Puliš, Špirko, Šišovský – Coffman, Steén, Obdržálek – Flick, Kytnár, Matis – Torok, Fekiač, Síkela

V pohronskom derby sa opäť očakával vyrovnaný priebeh, tak ako doteraz v sezóne. Len predchádzajúci zápas na zvolenskom ľade sa vymykal z tradície. Na 1:8 sa tak ľahko nezabúda a Zvolenčania sa snažili potupnú prehru odčiniť. Šťastne však nezačali, už po 16 sekundách zblízka otvoril skóre s druhým najrýchlejším gólom v sezóne TL Faille, ktorý premiéru Kanaďana MacIntyreho v bránke dosť pokazil. Prvá tretina sa napokon skončila zmierlivo, aj keď na šance jednoznačne vyhrávali domáci. V 5. min využil presilovku na vyrovnanie po presnom teči Steen a odvtedy to už bolo len pretláčanie kto z koho. MacIntyre zatiahol za sebou 'roletu', v 4. min mu pomohla aj žŕdka po strele Bubelu, no inak si poriadne zachytal a zlikvidoval postupne príležitosti Hohmanna, Kabáča, Brittaina, Asselina i Delisleho.

Druhú tretinu poznačil pomerne lacný gól Mihálika v 31. min, s ľahkou strelou, v podstate nahodenou od modrej, ktorá prekvapujúco skončila pod žŕdkou. V tíme domácich nastúpili prvýkrát ďalší Kanaďan Trecapelli i Skalický zo Slovana a na ľade ho bolo aj vidieť, v 24. min nádejne vystrelil, v 28. mohol spolu s Asselinom taktiež skórovať a o minútu neskôr spálil Gabor tutovku. Účet druhej tretiny uzavrela šanca hosťujúceho Šišovského a Zvolenčania tak museli likvidovať v tretej jednogólové manko.

V 44. min po nájazde mal na hokejke v oslabení ďalší gól domácich Lamper, no vzápätí na druhej strane bomba Drgoňa od modrej v presilovke rozvlnila sieť a začalo sa odznova. Okrem MacIntyreho sa predstavil v drese Zvolena aj Kanaďan Flick, v derby menej výrazný. Hostia sa spoliehali viac na osvedčené formácie a najmä druhá v produktivite vyčnievala. V 52. min Brejčák šancu nepremenil, vyplynula z nej aspoň presilovka 'baranov', no ani ona nič závažné nepriniesla. Tri minúty pred klaksónom Asselinovu strelu odpálil, aj podľa videorozhodcu, od bránkovej čiary Matis.

Do predĺženia vstúpili domáci presilovkou štyroch na troch, no nervozita im zviazala ruky, a tak sa o rozhodujúci gól postaral až v samostatných nájazdoch v 8. sérii Faille.

Vladimír Országh (B. Bystrica): "Videli sme vyrovnaný zápas, dobre sa bránilo, pri hre päť na päť sme mali viac dobrých šancí. Zvolen lepšie zvládol presilovky, dvakrát nás potrestal a my sme v predĺžení v presilovke poriadne ani nevystrelili. To budeme musieť zlepšiť, inak sme celkove podali veľmi dobrý výkon proti ťažkému súperovi, ktorý dobre bránil a bol nebezpečný v protiútokoch. Rozhodovali maličkosti, my sme si o ten jeden bodík viac zaslúžili."

Peter Mikula (Zvolen): "Bol to typický vzájomný zápas, emocionálne vypätý, divácky príťažlivý. Chceli sme viac, aj keď sme vďační za jeden bod, len sme nepremieňali šance, neuspeli sme ani v nájazdoch, s týmto som nespokojný."autor: TASR
foto: Gabriela Ganzová

HC ´05 iClinic B. Bystrica - HKM Zvolen, 02.02.2018