V Jyväskyle sa pokúsime prekvapiť, musíme však zachytiť úvod

9.9.2018
Po troch kolách sa skupinová fáza Ligy majstrov dostala do svojej polovice, Banskobystričania majú stále šancu na postup medzi šestnásť najlepších tímov.

HC ´05 iClinic Banská Bystrica má na konte tri body za minulotýždňovú výhru na domácom ľade proti Luganu, a tak je potrebné získať ďalšie, najlepšie už v nedeľu proti JYP Jyväskylä, no duel to bude viac než náročný.

Fínsky tím u nás svoju silu ukázal dostatočne, vyhral 6:1. Odvtedy však tento celok nezískal ani bod, pretože dvakrát nestačil na HC Plzeň. Najskôr podľahol na jej ľade 2:4, potom doma dokonca až rozdielom štyroch gólov a síce 2:6. „Barani“ spravia určite všetko pre to, aby sa postarali o malú senzáciu, avšak najdôležitejšie bude zachytiť úvodných desať – pätnásť minút stretnutia, pretože súper na nás rozhodne vyletí a taktiež si musíme dávať pozor na vylúčenia.

Aktuálna tabuľka skupiny H

    1. HC Plzeň 9 bodov
    2. JYP Jyväskylä 3 body
    3. HC Lugano 3 body
    4. HC ´05 iClinic Banská Bystrica 3 body

Najproduktívnejší hráči: Éric Faille & Guillaume Asselin (1+2)

Najlepší strelec: Tomáš Zigo (2 góly)

Najviac asistencií: Éric Faille, Brock Higgs & Guillaume Asselin (po 2 asistencie)

Najproduktívnejší obranca: Ben Marshall (1+1)

Najtrestanejší hráč: Brock Higgs (12 trest. minút)

Brankári: Stephon Williams 129 minút, 4,65 g/z, 80,77% & Samuel Baroš 51 minút, 2,35g/z, 90%
JYP Jyväskylä

Klub založený v roku 1923 ako Jyväskylän Palloilijat, v roku 1977 premenovaný na terajší názov, sídli v zhruba stoštyridsaťtisícovom meste v Stredofínskom regióne vedľa Fínskeho „sújazeria“, o ktorom pochádzajú prvé zmienky z roku 1539. V meste je až 328 jazier. To sa nachádza 147 kilometrov od Tampere, 270 od Helsínk. Samotná Jyväskylä bola založená 22.marca 1837 a je jedným z najrýchlejšie rastúcich miest krajiny, čo sa týka populácie. Fínsky filozof Elias Lönnrot dal mestu prezývku „Atény Fínska“ kvôli niekoľkým univerzitám, ktoré sa tam nachádzajú. Mesto zdobia aj výzdoby od najslávenejšieho fínskeho architekta Alvara Aalta. Jyväskylä je dôležitým uzlom v armáde. Neďaleko, v Tikkakoski, sa nachádza centrálna leteckých síl, ktorá má tradične dôležitý význam pre vojenské operácie. Počas oboch svetových vojen sa tam vyrábali aj strelné zbrane, guľomety a munícia. V spomínanom Tikkakoski je situované najbližšie letisko. Od roku 1951 sa tu tradične jazdí automobilové Rely Fínska, ktorá je zaradená do Svetového pohára rely. Z nášho pohľadu je nesmierne zaujímavý fakt, že Jyväskylä bola v roku 2006 jedným zo sesterských miest Banskej Bystrice.

Samotný klub JYP Jyväskylä je dvojnásobnom majstrom krajiny, triumfoval v rokoch 2009 a 2012, v rokoch 1989 a 1992 JYP prehral vo finále Liigy, predtým nazývanej SM-Liiga, päťkrát získal bronz. Prvýkrát sa do najvyššej súťaže prebojoval v ročníku 1984/95. Pôvodne značka JYP zastrešovala viacero športov, okrem hokeja aj futbal, bandy, či basketbal, v spomínanom roku 1977 kvôli finančným problém ostal iba hokej. Taký futbal je ešte aj dnes známy ako JyP-77 alebo JJK Jyväskylä. V roku 2010 vznikla spolupráca medzi JYP a Bostonom Bruins, v ktorej išlo o prestupy hráčov medzi týmito klubmi a taktiež vzájomnú pomoc pri tréningoch či zlepšovaní práce s mládežou. Na európskej scéne má JYP dve trofeje. Okrem minulosezónneho víťazstva v Lige majstrov tento tím triumfoval aj v roku 2013, kedy vyhral už neexistujúcu súťaž o Európsku trofej. Domáce zápasy hrá tento celok v zhruba 4 a pol tisícovej Synergia arene, alebo v LähiTapiola Areena, čo je jej starší názov. V minulosti za tento tím nastupovali hráči ako Michal Nylander, Jaroslav Bednář, Jarkko Immonen, Sami Vatanen, Yohann Auvitu, Antti Pihlström, Mika Noronen či Juha-Pekka Hytönen.


Matej Kubove
V Jyväskyle sa pokúsime prekvapiť, musíme však zachytiť úvod