V Lugane sme doplatili na vylúčenia, proti Jyväskyle potrebujeme lepší štart

8.9.2018
Po úvodnom domácom dvojzápase Ligy majstrov proti JYP Jyväskylä a HC Lugano sme cestovali na ďalšie dve stretnutia proti rovnakým súperom. V piatok sme trip začali u švajčiarskeho súpera, ale na výhru z banskobystrického prostredia sme nedokázali nadviazať.

Súper na nás vyletel už od prvých sekúnd a strelil rýchle dva góly, ktoré sa nakoniec ukázali ako jeden z dvoch najkľúčovejších momentov stretnutia: Zle sme začali zápas. Inkasovali sme dva rýchle góly. Možno v tom zohralo rolu aj cestovanie lietadlom a následne autobusom. Dostali sme sa tak do ťažkej situácie, ale postupne sme si začali vytvárať šance a jednu sme aj premenili,“ povedal na margo začiatku duelu tréner Dan Ceman. Znížiť dokázal Róbert Varga, nakoniec to bol bohužiaľ náš posledný presný zásah: „Keď sme znížili na 1:2 tak to bolo dobré. Stále to bol otvorený zápas, mali sme veľa času na vyrovnanie,“ nechal sa počuť mladý útočník.

Druhým rozhodujúcim faktorom boli naše časté vylúčenia. Koľko z nich bolo oprávnených je teraz už zbytočné riešiť. Isté však je, že výrazne ovplyvnili samotný duel, nakoľko v hre päť na päť sme boli minimálne vyrovnaným súperom: „V druhej tretine sme sa opäť dostali pod tlak kvôli oslabeniam. Snažili sme sa vrátiť späť do hry, no bolo to pre nás veľmi ťažké, keď sme takmer celú tretinu hrali v štyroch. Niektoré verdikty rozhodcov nás frustrovali. Ako to povedať pekne... niektoré nemuseli byť, nesúhlasíme s nimi. Keď hráte dvadsať minút v oslabení a len dve v presilovke, tak je to proti takémuto náročnému súperovi ťažké. Každopádne, zápas rozhodli vylúčeniami. Niektoré sme si zavinili sami, iné nie,“ vyjadril sa tréner Ceman.

Rovnaký názor mali aj jeho zverenci: „Myslím si, že sme zápas nezačali najlepšie, pretože v prvých piatich minútach sme dostali gól, ďalší po teči. Nemáme sa však za čo hanbiť, každý z nás na ľade nechal všetko. Škoda vylúčení. Či boli oprávnené alebo nie je už teraz jedno, no nedá sa hrať toľko v oslabení, berie to veľa energie a ťažko sa potom hrá. Vylúčenia a prvé dva góly súpera v podstate rozhodli, bola to dôležitá časť zápasu,“ hovorí Róbert Varga.

Hrali sme veľa oslabení, to nás stálo mnoho síl. Museli sme stále doťahovať, čo sa nám bohužiaľ nepodarilo. Mrzí ma tretí aj štvrtý inkasovaný gól. Škoda, že sme to neudržali na rozdiel jedného gólu, vyzeralo by to inak. Oni hrali príliš veľa presiloviek a to napokon o výsledku rozhodlo. Dostali sme góly v oslabeniach, v hre päť na päť sme boli vyrovnaný súper,“ zhodnotil brankár Samuel Baroš.

Ten musel ísť do brány z pozície náhradníka nečakane, v deviatej minúte, kedy ľadovú plochu opustil Stephon Williams. Nešťastne sa zrazil s Benom Marshallom: Nečakal som, že pôjdem do bránky a nedá sa ani povedať, že by som si to nejako užil. Bol som unavený z cestovania, potom som sa však do toho dostal. Okrem tej únavy to však bolo fajn,“ opísal svoje pocity muž, ktorý mužstvo niekoľkokrát podržal.

Po troch kolách sa skupinová fáza Ligy majstrov dostala do svojej polovice. HC ´05 iClinic Banská Bystrica má na konte tri body za minulotýždňovú výhru na domácom ľade proti Luganu, a tak je potrebné získať ďalšie, najlepšie už v nedeľu proti JYP Jyväskylä, no duel to bude viac než náročný. Fínsky tím u nás svoju silu ukázal dostatočne: „Nič sa nedá robiť, musíme sa sústrediť na nedeľu. Každý na ľade nechal srdce, hrali sme ako tím až do poslednej minúty. To je najpodstatnejšie,“ tvrdí Varga: „Určite musíme v ďalšom zápase proti JYP začať lepšie ako proti Luganu,“ dodal Ceman.

Matej Kubove

V Lugane sme doplatili na vylúčenia, proti Jyväskyle potrebujeme lepší štart
HC Lugano - HC ´05 iClinic B. Bystrica, 07.09.2018