V Martine budeme bojovať o prvé miesto v skupine Tipsport Kaufland Cupu

13.9.2020
V pondelok večer o 18:00 aj v priamom prenose RTVS odohráme posledný skupinový zápas Tipsport Kaufland Cupu. V Martine to bude boj o prvé miesto, keďže s týmto tímom máme zhodný počet štyroch bodov.

HC ´05 Banská Bystrica je teda po dvoch zápasoch základnej A-skupiny v Tipsport Kaufland Cupe na prvom mieste, vlastní štyri body, keďže proti Liptovskému Mikulášu vyhrala 4:0 v riadnom hracom čase a potom získala bod za remízu v Detve. Tá síce vyhrala v Martine, lenže po predĺžení, čiže má dokopy tri body a je až tretia, nakoľko Martin v utorok porazil Liptákov, čím si uchmatol tri body, pridal k nim jeden z prehry po predĺžení s Detvou. Posledný Liptovský Mikuláš je stále na nule a prišiel o šancu postúpiť.

Naše posledné stretnutie v Detve prinieslo veľkú drámu. Skóre otváral už v tretej minúte Lukáš Lunter, v tejto fáze sme súpera tlačili v jeho pásme. Potom sa ale na niekoľko minút hra obrátila, lenže paradoxne v oslabení po chybe Welsha ušiel Rastislav Gašpar. Po skvelej prihrávke Mateja Češíka nás síce dostal späť do vedenia Miloš Fafrák, avšak potom trikrát po sebe udreli domáci. Po akcii Jána Sýkoru vyrovnal Viliam Čacho. Hrdinom sa takmer stal Peter Valent. Ten dostal Detvu prvýkrát do vedenia v 44. minúte. Následne 62 sekúnd pred konečnom sirénou zvýšil do prázdnej bránky už na 4:2. Napriek tomu sme sa nevzdali. Individuálnu akciu Adama Žiaka zakončil Alex Tamáši a iba dve sekundy pred koncom vyrovnal Ivan Ďatelinka. Predĺženie prinieslo veľké množstvo šancí na oboch stranách, tímy držali nad vodou brankári. V doplnkových nájazdoch sa spomedzi desiatich strelcov presadil iba domáci obranca River Rymsha.

HK Martin je ambicióznym účastníkom SHL, znova sa však bude chcieť vrátiť medzi slovenskú elitu, kde klub z Turca patril mnohé roky. Teraz tri roky chýbal a v nižšej lige bude ešte minimálne rok. Posledné súťažné stretnutie odohrali „Barani“ proti Martinu v sezóne 2016/17 počas semifinále play-off, v tom sme nakoniec získali náš historicky prvý titul. Každopádne, v päťzápasovej sérii vyhrali Banskobystričania prvé dve stretnutia (6:3, 5:1), potom sme prehrali (1:4) a nakoniec rozhodli o postupe po dvoch ďalších víťazstavách (7:0, 6:2). Počas základnej časti v spomínanom ročníku sme sa s Martinom stretli šesťkrát a v piatich prípadoch uspeli.

Momentálne mužstvo vedie ako hlavný tréner Miroslav Mosnár. Brankárskou jednotkou by mal byť 22-ročný Branislav Bernát. Defenzíva je veľmi mladá, výnimku tvorí 40-ročný Ján Tabaček. Celý káder je zložený z odchovancov a rodákov z Martina, tých je v mužstve až osemnásť. Ofenzívnymi oporami majú byť Daniel Babka, Matej Dírer, Michal Murček, Tomáš Pokrivčák, František Poliaček či americký hokejista Ryan Marker. Ten sa však po prílete na Slovensku musel vrátiť z osobných dôvodov naspäť za „veľkú mláku“ a o niekoľko dní príde druhýkrát.