V náročnom programe Memoriálu Pavla Zábojníka chce nájsť tréner Ceman hernú tvár tímu pre Ligu majstrov

14.8.2018
Po úvodnom prípravnom stretnutí s Detvou sa naši „barani“ stretnú za tri dni s tromi rôznymi súpermi v rámci zvolenského Memoriálu Pavla Zábojníka. Postupne nás čakajú rakúske celky Graz 99ers a EC KAC Klagenfurt, turnaj uzavrieme súbojom s poľským GKS Tychy.

Hlavný tréner Dan Ceman pocestuje do neďalekého mesta s jasnou víziou a plánom, ako sa postupne ideálne čo najlepšie pripraviť na blížiace sa stretnutia v Lige majstrov: „Rozhodne sa musíme dostať do toho, aby sme hrali presne taký štýl hry, aký chceme predvádzať v Lige majstrov. Čakajú nás tímy na vysokej úrovni. Graz získal počas leta niekoľko nesmierne kvalitných hokejistov, takže vyzerá dobre a taktiež Klagenfurt je nesmierne silný. Budeme hrať trochu odlišný štýl, akým by sme sa chceli prezentovať v ligovom ročníku. Taktiež chceme pracovať na defenzíve, aby sa nám darilo držať na puku dlhšie. Pracujeme na istom progrese, takže chceme hrať lepšie, ako v zápase s Detvou a pribúdajúcimi stretnutiami sa ešte zlepšovať. Potrebujeme zlepšiť nejaké malé detaily v našej hre. Tieto zápasy sú presne na to určené,“ hovorí 45-ročný kouč.

Zároveň si uvedomuje, že mužstvo čaká nesmierne náročný program: „Turnaj skončí v sobotu a už v pondelok nás po jednom dni voľna doma čaká Viedeň. Samozrejme, nie každý hráč bude hrať každý jeden zápas. Musíme si ešte sadnúť a porozprávať sa o tom, kto dostane koľko času v týchto stretnutiach. Fyzická stránka bude tento týždeň nanajvýš dôležitá. Musíme si na to dávať veľký pozor. Nik nepôjde na ľad, ak by tam kvôli vyťaženosti ísť nemal. Budeme hrať na štyri lajny v každom stretnutí, čo je obvyklé. Zámerom teda je pracovať na malých detailoch a zároveň udržať každého jedného hráča zdravého počas týchto duelov. Verím, že odohráme dobré stretnutia,“ prezrádza Ceman.

Graz 99ers

Rakúsky klub funguje od roku 1999, kedy vznikol z predošlého EHC Graz. Hneď pri svojom premiérovom ročníku vyhral druhú tamojšiu súťaž, postúpil do najvyššej a odvtedy z nej nespadol. Tri sezóny po sebe Graz vypadol vo štvrťfinále play-off, v roku 2003 sa súťaž premenovala na terajšiu EBEL ligu. Hneď v prvom ročníku sa tím dostal až do semifinále, lenže z následných štrnástich sezón sa mu až v deviatich nepodarilo postúpiť do play-off a vo zvyšných piatich z toho bolo vypadnutie vo štvrťfinále. V sezóne 2009/10 na lepšie umiestnenie nestačilo ani víťazstvo v základnej časti. V minulej sezóne hrali za Graz 99ers aj v Banskej Bystrici veľmi dobre známi hráči. Švédsky obranca Jonathan Carlsson, ako aj útočník Brock Higgs získali v našom drese historický majstrovský titul. Kanaďan dohral ročník vo švajčiarskom HC La Chaux-de-Fonds, momentálne je už späť u nás. Carlsson je po skončení sezóny bez klubu. V histórii sme sa s týmto súperom ešte nikdy nestretli.

„Vždy, keď hráte proti svojmu bývalému klubu tak je to zaujímavé a zábavné. Po nejakom čase uvidím niekoľko kamarátov, s ktorými som v minulej sezóne pôsobil. Bude pekné znova si zahrať proti Grazu. V podstate viem ako hrajú, aký systém používajú. Je super, že som bol súčasťou oboch organizácií. Budem sa snažiť čo najviac, aby sme vyhrali. Celá liga je veľmi dobrá, takže to bude náročný zápas. Určite sa bude hrať dosť rýchlo. Rozhodne sa môžeme tešiť na dobrý test. Zistíme, ako sme na tom, pretože tento súper je naozaj silným kalibrom,“ hovorí na margo rakúskeho oponenta Brock Higgs: „Pamätám si na zápasy s Grazom, v ktorých hral môj súčasný spoluhráč Brock Higgs. Ten tam vtedy vynikal,“ povedal obranca Marek Biro.

Momentálne je v tíme Grazu niekoľko zaujímavých mien, z ktorých ale vytŕča Kanaďan Dwight King. 29-ročný krídelník má na konte 440 duelov v NHL, dvakrát vyhral s Los Angeles Kings prestížny Stanley Cup. Na tohto hokejistu sa už teší Gilbert Gabor: „Je to silový útočník, takisto ako ja. Bude skvelé stretnúť sa s ním na ľade, ísť s ním do súbojov. Teším sa na to,“ hovorí mladý Švéd, ktorý však „poľovať“ na neho nebude: „Určite by bolo super, keby sa mi ho podarilo trafiť nejakým hitom, ale tie si šetrím hlavne na Ligu majstrov, kde mám vytipovaného Linusa Klasena z Lugana. Je to Švéd a veľmi šikovný hokejista,“ usmieva sa Gabor.

EC KAC Klagenfurt

Druhý tím z rovnakej susednej krajiny, s ktorým sa stretneme, má oveľa bohatšiu históriu. Je najúspešnejším mužstvom Rakúska. Založený bol už v roku 1909 a odvtedy stihol získať až tridsať majstrovských titulov. Prvý prišiel v roku 1934, posledný zatiaľ v 2013. V rokoch 1964 až 1974 ich získal dokonca jedenásť v rade. Domáce zápasy hráva na štadióne Stadthalle, ktorý má kapacitu cez päťtisíc divákov. Novým trénerom tímu sa stal 51-ročný Fín Petri Matikainen, ktorý v sezóne 2014/15 viedol aj Slovan Bratislava v KHL a taktiež bol pri dvoch MS v pozícii asistenta hlavného trénera Fínska. V roku 2011 získal na Slovensku zlato. S Klagenfurtom si HC ´05 iClinic Banská Bystrica zmerala sily dvakrát. Najskôr 30. augusta 2016, kedy sme po góloch Bortňáka, Andrisíka a Petra Mikuša vyhrali 3:1, Jason Bacashihua inkasoval iba raz. Pred rokom, 11. augusta 2017, sme ale tomuto súperovi v bráne s Teemum Lassilom nestačili a prehrali 3:5. Presadili sa Peter Valent, Brittain a Belluš.

„Tímy z EBEL ligy hrajú ofenzívny hokej, hráči výborne korčuľujú. V samotných zápasoch padá veľmi veľa gólov, často to končí výsledkom 6:5 alebo 5:4. Tie stretnutia sú dosť tesné, prakticky každý môže poraziť každého,“ zaspomínal si na svoje pôsobenie v EBEL lige Gilbert Gabor, ktorý ročník 2016/17 odohral v tejto súťaži za slovinský tím HDD Olimpia Ľubľana: „Určite to budú ťažké zápasy. Graz aj Klagenfurt sú nároční súperi, majú výborných hráčov. Budú hrať ofenzívne, ale je začiatok sezóny, vymenilo sa tam mnoho hráčov, možno ešte nebudú takí zohratí. Zo Znojma si spomínam, že v lige boli oba tímy silnými súpermi a mali sme s nimi problémy,“ doplnil Marek Biro.

GKS Tychy

Poľský tím sa stal v minulom ročníku 2017/18 tretíkrát v histórii majstrom svojej krajiny, čím si zároveň zabezpečil účasť v skupinovej fáze Ligy majstrov. Predtým triumfoval v rokoch 2005 a 2015. Deväťkrát prehral finále, šesťkrát skončil na treťom mieste. Vo ôsmich prípadoch zvíťazil v tamojšom Poľskom pohári. Klub bol založený v roku 1971, súčasný názov GKS Tychy používa od roku 1999. Je súčasťou športovej značky, ktorá pod rovnakým názvom zastrešuje aj futbal a basketbal. Hokejisti HC ´05 iClinic Banská Bystrica sa s Tychy stretli dvakrát. 17. august 2013 sme vyhrali 4:2. V bráne bol ešte Andrej Košarišťan, góly strieľali Chovan, Macík, Rosandič a Michal Hudec. Druhýkrát to bolo 16. augusta 2014 a taktiež sa zrodila výhra, tentoraz 6:3. Medzi žrďami znova stál Košarišťan, dvakrát sa presadil Patrik Lamper, po jednom zásahu pridali Hayes, Block, Kudrna a Larson.

Program HC ´05 iClinic Banská Bystrica na Memoriáli Pavla Zábojníka

16.08.2018 12:00 Graz 99ers - HC ´05 iClinic Banská Bystrica

17.08.2018 15:30 EC KAC Klagenfurt - HC ´05 iClinic Banská Bystrica

18.08.2018 15:30 GKS Tychy - HC ´05 iClinic Banská Bystrica

Matej Kubove

V náročnom programe Memoriálu Pavla Zábojníka chce nájsť tréner Ceman hernú tvár tímu pre Ligu majstrov