Vo forme hrajúci barani porazili nezdolaný Trenčín: „Takto by mal vyzerať hokej na Slovensku,“ hovoril Országh

16.10.2017
Perfektná forma zverencov Vladimíra Országha pokračuje. Po výsledkovo jednoznačnej výhre na ľade Nitry 7:1 a domácom skalpe fínskeho majstra Tappary Tampere 5:2, prišla aj prvá prehra doposiaľ nezdolaného lídra tabuľky z Trenčína. Dukla si spod Urpína neodniesla ani jeden bod, nakoľko Banskobystričania zvíťazili o tri góly pomerom 5:2.

„Barani“ mali skvelý vstup do stretnutia. Úvodná časť hry patrila jednoznačne im, čo podčiarkla veľmi dobre pracujúca tretia formácia. Skóre totiž otvoril Miloš Bubela po prihrávke Casona Hohmanna, pri druhom presnom zásahu si táto dvojica úlohy vymenila: „Mali sme super pohyb, ktorý nám umožnil dostávať sa do šancí, ktoré sme mali. Ako formácia sme hrali veľmi dobre,“ hovoril Bubela.

Hráči HC ´05 iClinic Banská Bystrica si situáciu síce skomplikovali v prostrednej časti hry, kedy raz inkasovali, ale vždy dokázali držať súpera na rozdiel minimálne jedného gólu. Tri puky za Michalom Valentom v záverečnej tretine však o víťazovi šlágra kola nenechali pochybovať nikoho: „Odohrali sme veľmi dobrý zápas. Hlavne v prvej tretine bolo vysoké nasadenie. V druhom dejstve sme si to trochu skomplikovali. Súper hral hlavne v obrane veľmi dobre, hrozil z protiútokov. Vždy sa priblížil na rozdiel jedného gólu, no dokázali sme dosť rýchlo odpovedať, čo bolo podstatné. Záver bol hektický vďaka niekoľkým presilovkám, ale ustáli sme to. Obe mužstvá podali veľmi dobrý výkon. Chalanov chcem pochváliť, pretože išli do konca. Súper bol nepríjemný aj za stavu 5:2. Takisto chválim fanúšikov, pretože sa hralo vo vynikajúcom prostredí. Takto by mal vyzerať hokej na Slovensku,“ hodnotil na tlačovej konferencii tréner Vladimír Országh.

Na svojho kouča nadviazal aj Miloš Bubela, podľa ktorého potrebovali domáci hrať celých šesťdesiat minút na sto percent: „Bol to výborný a ťažký zápas. Všetky tri tretiny sa súper nepodal, výhru sme si museli odpracovať. Sme spokojný s výhrou, hlavne proti Trenčínu. Vedeli sme, že ešte neprehral, ale my sme sa v posledných zápasoch rozjazdili, takže tiež sme mali dobrú formu. Bolo veľmi dôležité, že sme rýchlo odpovedali na góly súpera, pretože po nich vždy majú tlak a ak neodpovieme, tak sa ich tlak môže prejaviť viac a viac,“ hodnotil šikovný útočník, ktorý prezradil aj recept na úspech: „Snažili sme sa byť v pohybe, čo je základ našej hry. Potom tvrdosť, dohrávanie súbojov, získavanie pukov, tlačenie sa do brány...“

„Už tie posledné zápasy sme hrali veľmi dobre. Som preto veľmi rád, že sme si preniesli aj niečo s domáceho zápasu proti Tappare a že sme zdolali prvé mužstvo tabuľky. Bola to perfektná robota od každého jedného hráča. Od prvého do posledného chlapca. Podali sme tímový výkon. Teraz máme už len jediný cieľ, dostať sa na vrchol tabuľky. Musíme pokračovať takýmto štýlom a ja verím, že to zvládneme. Stále to záleží len od nás,“ rozprával strelec rozdielového presného zásahu Marek Bartánus, ktorý využil prihrávku Tomáša Surového v hre štyroch proti štyrom: „Vždy sa snažím odviesť kusisko roboty. Gól je iba čerešničkou na torte. Som rád za každý, ktorý pomôže chlapcom k víťazstvu.“

Spokojnosť na banskobystrickej strane môže byť aj napriek tomu, že Vladimír Országh pre choroby, tresty a zranenia nemal k dispozícii hneď štyroch dôležitých útočníkov. Chýbali Josh Brittain, Eric Faille, Mário Lunter a Dalibor Bortňák: „Je to súčasťou hokeja. V každom tíme sa nejaká choroba alebo zranenie vyskytne. Ja som rád, že chalani, ktorí dostali šancu, tak sa jej chytili. Každý jeden hráč, ktorý nastúpil, odviedol to, čo sa od neho očakáva,“ spokojne konštatoval tréner.

Novovytvorená bola hlavne elitná formácia v zložení Andrisík – Surový – Lamper, štvrtá zas vznikla z hráčov, ktorí miesto v zostave garantované nemajú: „Všetci sme od prvej minúty bojovali. To, čo sme si povedali v šatni, tak to sme plnili do bodky,“ tešil sa po stretnutí Matej Giľak: „Bol to pre nás veľmi ťažký zápas. Trenčín ešte neprehral a inkasuje málo gólov. Snažili sme sa na to pripraviť a sme radi, že sme dokázali toľkokrát skórovať. Chceli sme byť prví, kto ich porazí,“ dodal Mário Róth. Dvom posledne menovaným hráčom na centri štvrtej päťky pomáhal Peter Valent.

Matej Kubove

HC ´05 iClinic B. Bystrica - Dukla Trenčín, 15.10.2017