Dvojgólový Faille pri víťazstve nad Košicami

13.2.2019
HC ´05 iClinic Banská Bystrica – HC Košice 5:1 (0:0, 2:0, 3:1)

Góly: 29. Faille (Higgs, Selleck), 38. Marshall (Faille, Mihalik), 49. Bartánus (Higgs, Sloboda), 57. Sloboda (Lunter, Bartánus), 60. Faille (Mihalik, Selleck) – 51. Sherbatov (Ignatushkin, Kafka)
Vylúčenia na 2 min.: 4:4, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Vladimír Baluška, Vladimír Fridrich – Roman Výleta, Martin Krajčík, 2 691 divákov

HC ´05 iClinic Banská Bystrica: Lisutin – Mihalik, Marshall, Southorn, Sloboda, Ďatelinka, Kubka, Nemčík, Glenn – Selleck, Faille, Asselin –Lunter, Higgs, Bartánus – Zigo, Surový, Šoltés – Matoušek, Šťastný, Koper
HC Košice: Habal – Dudáš, Šedivý, Slovák, Koch, Čížek, Derliuk, Petráš, Pulli – Spilar, Brophey, Suja – Haščák, Ignatushkin, Sherbatov – Sýkora, Galamboš, Kafka – Hričina, Klíma, Lušňák

Benefičný podtón zápasu vyplýval z akcie, ktorú už druhý rok organizuje domáci klub. Podporuje myšlienku AVONu a jej kampaň v boji proti rakovine prsníka.

Úvodné buly vhodil Vladimír Moravčík, viacnásobný majster sveta v thajskom boxe a kickboxe. HC'05 iClinic venoval do dražby špeciálnu sadu dresov, v ktorej nastúpil a všetok zisk putoval na verejnú zbierku AVON Pochod 2019. Úvodná tretina bola v znamení prevahy 'baranov', ktorá sa prejavila aj v počte šancí. Už v 2. min mohol otvoriť skóre Bartánus, po ňom Surový a Mihálik so slabšou strelou. Ďatelinkovi sa síce v 15. min vydarila, no Habal skvele zakročil, rovnako aj v 19. min, keď vychytal Higgsa. Hostia sa v ofenzíve presadili menej a Lušňákovo zakončenie v 2. min i dve strely Kocha v 7. min, keď skočil na ľad z trestnej lavice, nenarobili Lisutinovi v bránke väčšie problémy. V rýchlych brejkoch sa prejavil aj Ignatuškin strelou vedľa v 16. min, o minútu neskôr zasa zaujala technická šikovnosť Sýkoru, ktorej chýbalo hlavne dôraznejšie a presnejšie zakončenie.

V druhej tretine premárnil šancu v prečíslení Lunter, na druhej strane v 26. min s nepresnou muškou Sýkora. Skóre otvoril až v 29. min v presilovke Faille po tom, čo si prevzal puk na stredovej čiare a strelou cez hráča prekonal Habala. Hostia ukázali svoje prednosti v presilovke od 34. min, no práve v nej po kikse brankára Habala mohli asj pykať. V 38. min zakončil spoluprácu s Asselinom presnou strelou bez prípravy Marshall a 'barani' vykročili už jasnejšie za piatym víťazstvom vo vzájomných zápasoch v sezóne.

K jeho poistke mal blízko v 42. min navrátilec do zostavy Šťastný, korčuľoval sám na bránku, no s jeho strelou si Habal poradil. Hostia už priebeh nezdramatizovali, v šanci neuspel Kafka, od 43. min premárnili presilovku a prišiel aj trest. Svoje 32. narodeniny oslávil po brejku gólom Bartánus a zvýraznil skóre. Oceliari menšiu zápletku pripravili ešte v presilovke po góle Šerbatova v 51. min, viac im už domáci brankár Lisutin nedovolil, navyše v 57. min prikrášlili výsledok s prehľadom úplne voľný Sloboda a dve sekundy pred sirénou zblízka Faille.

Dan Ceman (B. Bystrica): "Cez reprezentačnú prestávku sme veľa hovorili s hráčmi, aké sú naše možnosti a čo musíme urobiť. Potrebujeme štyri päťky meniť v krátkych striedaniach a hrať to, čo si povieme. Aj sme to urobili, asi to bol najlepší náš zápas v sezóne čo sa týka celých 60 minút. Splnili sme v ňom naozaj všetko, čo sme si povedali na začiatku."
Roman Šimíček (Košice): "Ani neviem, čo povedať, z našej strany to bola tragédia, prepadli sme v obrane i v útoku. Bol to jeden z najhorších zápasov, čo sme odohrali. Mrzí nás to po tých dvoch vydarených, no nenaskočili sme po prestávke do rovnakej formy. Dátum trinásteho bol pre nás so všetkým nešťastným, no v piatok hráme ďalší zápas, a ten chceme zvládnuť a predstaviť sa po dlhšom čase divákom víťazne."


autor: TASR
foto: Gabriela Ganzová