Na záver prípravy víťazstvo, hviezdami večera Brittain aj Sedlák

23.8.2017
Hokejisti HC ´05 iClinic Banská Bystrica ukončili prípravné obdobie pred štartom sezóny 2017/18 úspešne, keď doma porazili HK 32 Liptovský Mikuláš presvedčivo 4:1 a výborne sa naladili na blížiacu sa porciu štyroch stretnutí v Lige majstrov.

„Bol to náš posledný prípravný zápas. Mali sme trošku pomalší štart, ale potom sme boli lepší a výsledok zodpovedá priebehu hry,“ zhodnotil tréner Vladimír Országh. Jeho tím otvoril skóre stretnutia v druhej tretine, kedy sa presadil Josh Brittain a zakrátko pridal aj svoj druhý gól: „Ako minulé zápasy, tak aj teraz sme hrali ako tím a preto sme vyhrali,“ povedal autor siedmich presných zásahov v piatich prípravných dueloch. Dokopy má Brittain na konte trinásť kanadských bodov, ale na hattrick ešte nedosiahol: „Snažím sa o to. Už mi to chlapci v šatni hovorili. Dúfam teda, že príde možno už budúci zápas a budem sa tešiť z troch gólov,“ želá si 27-ročný kanadský krídelník, ktorý zažil dvojgolové merania síl proti Krakovu, Slovanu a práve Liptovskému Mikulášu. Raz sa presadil do siete Klagenfurtu.

Na 3:0 ešte do konca prostrednej časti hry zvýšil Mário Róth, aby hosťujúci Michal Kabáč síce skorigoval priebežný rezultát, lenže posledné slovo, rovnako ako proti Slovanu Bratislava, patrilo Daliborovi Bortňákovi: „Bola to naša generálka pred Ligou majstrov, takže sme si chceli vyskúšať všetky herné situácie, čo sa nám aj podarilo. Zápas splnil svoj účel, pretože sme vyhrali a diváci sa bavili. Sme za to radi. Chceli sme hrať kombinačný hokej, napádali sme súpera a z toho pramenili aj ich fauly. Predviedli sme niekoľko pekných akcií, môžeme byť teda spokojní,“ skonštatoval šikovný útočník.

Vrchol zápasu ale prišiel až v doplnkových nájazdoch a postaral sa oň český obranca Adam Sedlák. V piatej sérii, za stavu 1:1, sa rozhodol, že to pôjde skúsiť, aj keď ho nik v tejto činnosti nečakal. O to väčšia eufória nastala, keď sa mu podarilo premeniť, prekonať Andreja Košarišťana a rozhodnúť v prospech domácich aj nájazdy: „Som nečakaný strelec, ale dal som gól, takže som potešil seba aj fanúšikov a pobavil chlapcov,“ povedal Adam, ktorý možno ani sám nedúfal, že sa mu tejto cti ujde: „Vyvolal som sa sám a na moje prekvapenie to tréner počul, tak povedal, aby som išiel,“ smial sa 25-ročný zadák.

Tí, ktorí si však mysleli, že to zoberie silou, tak sa mýlili, pretože rodák z Ostravy ukázal niečo zo svojho hokejového kumštu: „Spravil som klasický ruský blafák. V tej chvíli ma nenapadlo, že by som to naviedol medzi kruhy a vypálil, ale ja mám vlastne na nájazdy iba dva-tri pohyby. Vyskúšal som ten prvý a vyšiel,“ spokojne a úsmevom na tvári konštatoval: „Ja som snáď ešte nikdy na nájazdoch ani nebol,“ neprestával sa baviť Sedlák: „Som rád, že som si to mohol vyskúšať nie len v tréningoch, ale aj v zápase.“

Fanúšikov môže tešiť aj fakt, že jeden z trojice zranených útočníkov sa už čoskoro zapojí do herného diania: „Miloš Bubela sa pomaly vracia, ale dosť dlho netrénoval, takže má za sebou len dva ľahšie tréningy a pomaly ho budeme zapájať. Uvidíme, ako na tom bude pred zápasmi Ligy majstrov,“ ozrejmil situáciu hlavný tréner „baranov“ Vladimír Országh. Trochu jasnejšie už je i ohľadom kapitána Tomáša Surového: „Dúfam, že stihnem prvý ligový zápas,“ vyjadril sa „Suro“.

Hráči HC´05 iClinic Banská Bystrica majú teda za sebou kompletnú porciu naplánovaných prípravných stretnutí. Z piatich zápasov vyhrali štyrikrát a iba raz na svojho protivníka nestačili. Tešiť môže aj pozitívne skóre 24:14. V priemere zverenci Vladimíra Országha strelili takmer päť gólov na zápas a inkasovali skoro tri (4,8:2,8). Najproduktívnejším hráčom sa jednoznačne stal Josh Brittain (7+6). Gólovo sa presadilo jedenásť hráčov, aspoň jeden kanadských bod ich má dokopy šestnásť.

Čo sa týka brankárov, tak z porcie rovných tristo minút riadnej hracej doby najviac odchytal Teemu Lassila, rovnú polovicu a inkasoval osemkrát. Deväťdesiat minút strávil na ľade Jan Lukáš, dostal štyri góly a na hodinu nastúpil Daniel Gibl, ktorý dvakrát lovil puk zo svojej svätyne.

„Barani“ sa nechali v piatich stretnutiach na dve minúty vylúčiť celkovo dvadsaťjedenkrát, vyššie tresty dostali Mihalik s Bellušom, po jednom. Naopak, súperi sedeli na trestnej lavici dvadsaťpäťkrát, jedine Smoleňák dlhšie, ako obligátne dve minútky. Banskobystričania sa v početnej prevahe presadili šesťkrát, súperi tri razy. V domácich stretnutiach prišlo na štadión 5761 divákov.


Všetky prípravné zápasy pred začiatkom sezóny 2017/18

HC '05 iClinic Banská Bystrica - Comarch Cracovia Krakow 9:4 ( 2:0, 5:2, 2:2 )

Góly: 1. Gabor (Lamper), 15. Ďatelinka (Tamáši, Valent), 21. Gabor (Lamper, Bortňák), 22. Giľak (Valent), 24. Ďatelinka (Valent, Dame-Malka), 25. Mihalik (Gabor, Bortňák), 39. Brittain (Giľak), 51. Brittain (Faille), 53. Róth (Faille) - 26. Sýkora (Zygmunt), 39. Šinagl (Dziubinski), 59. Šinagl (Domogala, Dziubisnki), 60. Kapica

KAC Klagenfurt - HC '05 iClinic Banská Bystrica 5:3 ( 3:0, 1:1, 1:2 )

Góly: 2. Bischofsberger, 5. Harand, 8. Ganahl, 21. Brucker, 48. Lundmark - 25. Valent (Gabor, Brittain), 30. Brittain (Belluš, Faille), 54. Belluš (Gélinas, Brittain)

EC Villacher SV - HC '05 iClinic Banská Bystrica 2:3 ( 0:1, 2:1, 0:1 )

Góly: 33. Sarauer, 33. Platzer - 8. Dame-Malka (Brittain), 21. Belluš (Bartánus, Gélinas), 48. Dame-Malka (Lamper, Mihalik)

HC '05 iClinic Banská Bystrica - HC Slovan Bratislava 5:2 ( 2:2, 2:0, 1:0 )

Góly: 13. Faille (Brittain, Belluš), 20. Brittain (Faille), 25. Brittain (Mihalik), 31. Ďatelinka (Belluš, Brittain), 60. Bortňák - 17. Hecl (Ebert, Hlinka), 18. Genoway

HC '05 iClinic Banská Bystrica - MHk 32 Liptovský Mikuláš 4:1 ( 0:0, 3:0, 1:1 )

Góly: 25. Brittain (Faille, Mihalik), 36. Brittain (Belluš), 37. Róth (Češík, Gélinas), 49. Bortňák (Faille, Brittain) - 44. Kabáč (Pacalaj, Uhrík)


Kanadské bodovanie

1. Josh Brittain 7+6

2. Éric Faille 1+6

3. Martin Belluš 2+4

4. Dalibor Bortňák a Gilbert Gabor 2+2

5. Vladimir Mihalik a Peter Valent 1+3

6. Ivan Ďatelinka 3+0

7. Olivier Dame-Malka 2+1

8. Patrik Lamper a Guillaume Gelinas 0+3

9. Mário Róth 2+0

10. Matej Giľak 1+1

11. Alex Tamáši, Marek Bartánus a Matej Češík 0+1

Autor: Matej Kubove

HC ´05 iClinic - MHk 32 L. Mikuláš, 22.08.2017