V nervóznom zápase víťazstvo Popradu

21.12.2018
HK Poprad – HC ´05 iClinic Banská Bystrica 5:2 (0:0, 3:2, 2:0)

Góly: 30. Mlynarovič (Paukovček, Svitana), 34. Zagrapan (Abdul, Takáč), 37. Takáč (Česánek, Abdul), 45. Takáč (Zagrapan, Abdul), 60. Macík24. Bartánus (Matoušek, Zigo), 40. Asselin (Marshall, Faille)

Vylúčenia na 2 min.: 7:10, navyše Ťavoda, Petran – 10 min hrubosť, Belluš (všetci Poprad) – 5 + 10 + do konca stretnutia hrubosť, Ďatelinka – 10 min nešportové správanie, Selleck – 10 min hrubosť + do konca stretnutia nešportové správanie, Nemčík – 10 min hrubosť, Southorn (všetci B. Bystrica) – 5 + 10 + do konca stretnutie hrubosť, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Miroslav Štefik, Miroslav Valach – Michal Orolin, Miroslav Kollár, 1 831 divákov

HK Poprad: Vošvrda – Petran, Salija, Fabian, Ťavoda, Ervig, Karalahti, Česánek – Bondra, Mlynarovič, P. Svitana – Abdul, Zagrapan, Takáč – Belluš, Paukovček, Macík – R. Svitana, Heizer, Kundrik
HC ´05 iClinic Banská Bystrica: Baroš – Southorn, Marshall, Nemčík, Sloboda, Ďatelinka, Kubka, Biro – Selleck, Faille, Asselin – Matoušek, Šťastný, Bartánus – Varga, Zigo, Tőrők – Kabáč, Češík, Gabor – Sojka

Hneď úvodná minúta zápasu Popradu s "baranmi" naznačila, v akom duchu sa ponesie celé stretnutie. Po šarvátke Mlynaroviča s Asselinom sa ale domáci v presilovke rozbiehali veľmi pomaly. V 9. minúte dvakrát pohrozil Patrik Svitana, Barošovi pomohla i konštrukcia bránky. V 14. minúte putoval na trestnú lavicu hosťujúci obranca Ďatelinka a "kamzíci" Banskej Bystrici poriadne podkúrili. Najprv po prihrávke Zagrapana minul odkrytú časť brány Salija, aby vzápäti jeho strelu zastavila pravá žrď. V čase 16:33 po náraze Belluša do Šťastného nevydržalo plexisklo, na ktorom sa v oblasti krku hosťujúci útočník poranil. Na ľade tak zasahovali záchranári a Šťastný skončil v nemocnici.

Posledné minúty sa preto dohrávali po prestávke. Poprad mal miernu prevahu, ale skóre otvárali hostia z Banskej Bystrice. V 24. minúte sa v neprehľadnej situácii pred Vošvrdom najlepšie zorientoval Bartánus a puk upratal do siete - 0:1. V 27. minúte predviedol pekné sólo cez celé klzisko Abdul, ale na gólové zakončenie mu už neostali sily. Poprad vyrovnal v presilovej hre. Mlynarovič napriahol a jeho strela sa obtrela o betón bystrického brankára. Abdul si všetko vynahradil na začiatku 30. minúty, keď zatiahol puk z rohu pred Baroša a dorážajúci Zagrapan už mal ľahkú úlohu - 2:1. Rýchly obrat skóre domácich dokonal v 37. minúte Samuel Takáč, ktorý šikovne tečoval Česánekovu strelu. Minútu pred druhou prestávkou sa hostia dostali do vyloženej šance. Selleck bol však faulovaný a následne sa na ľade strhla veľká bitka. Hostia stihli v nariadenej presilovej hre znížiť gólom do šatne. Jeho autorom bol kanonier Asselin.

"Kamzíci" reagovali hneď po druhom návrate zo šatní. Na konci peknej kombinácie sa prezentoval strelou z prvej Takáč a svojim druhým gólom v zápase vrátil na domáce hokejky potrebný pokoj. Hostia hrozili nebezpečnými kontrami. V jednej z nich sa chybe Česáneka, ktorý zlomil hokejku, ocitol Češík. Vošvrda však zázračne puk vytlačil mimo priestoru bránky zákrokom maskou. V polovici tretej tretiny sa udial ďalší neuveriteľný moment. Na pästnom súboji sa totiž dohodol domáci Belluš s novicom v bystrickom drese Southornom. Bitku lepšie zvládol popradský útočník, pre oboch hráčov ale zápas predčasne skončil. Pod sprchmi za nimi vzápätí putoval aj premotivovaný Selleck, ktorý od rozhodcov pre nešportové správanie inkasoval druhý osobný trest v zápase. Stretnutie s pribúdajúcimi minútami gradovalo. Obe lavičky si v závere vyžiadali oddychové časy. "Barani" navyše siahli po hre bez brankára, v ktorej konečný výsledok upravil na 5:2 zásahom do prázdnej bránky Macík.

Roman Stantien (Poprad): "Po nie úplne 100-percentnom výkone proti Liptovskému Mikulášu sme podali výborný výkon. Tak sa hrá moderný hokej, tento zápas mal všetky jeho atribúty. Myslím si, že kto na zápase nebol, prišiel o veľa. Hra spĺňala všetky kritériá - nasadenie, korčuľovanie, súboje, akcie. Za celý svoj život som ale nezažil také zranenie, aké sa stalo Andrejovi Šťastnému. Našťastie je v poriadku. V sobotu ho pôjdeme s chlapcami pozrieť, držíme mu palce, aby sa z toho skoro vyliečil."

Dan Ceman (B. Bystrica): "Domáci boli vo všetkom lepší ako my takmer polovicu zápasu. Dominovali vo všetkých ukazovateľoch. My sme síce doteraz ťahali viťaznú šnúru, ale proti Popradu sa nám nedarilo. Poprad vyhral zaslúžene. Oceňujem prístup popradských hráčov, ktorí hneď na ľade vyhodnotili nebezpečnosť celej situácie pri Šťastného zranení a privolali okamžite pomoc. Chcem im za to poďakovať rovnako ako aj lekárom a záchranárom."

autor: TASR

V nervóznom zápase víťazstvo Popradu