Na úvod s Mikulášom rozhodli nájazdy

14.9.2018
HC ´05 iClinic Banská Bystrica – MHk 32 Liptovský Mikuláš 4:5 sn (1:1, 1:0, 2:3 – 0:0)

Góly: 3. Zigo (Faille, Higgs), 34. Miller (Sloboda, Sýkora), 50. Sýkora (Surový, Sloboda), 51. Marshall (Asselin, Higgs) – 5. Ró. Huna, 44. Nemec (Lichanec, Horváth), 57. Uhrík (Sukeľ, Suchý), 59. Ri. Huna (Kriška, Sukeľ), rozhodujúci samost. nájazd premenil Uhrík
Vylúčenia na 2 min.: 8:7, presilovky: 3:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Róbert Mullner, Ondrej Kalina – Martin Smrek, Martin Jobbágy, 2 356 divákov

HC ´05 iClinic Banská Bystrica: Williams – Mihalik, Marshall, Miller, Kubka, Ďatelinka, Sloboda, Biro – Tamáši, Faille, Asselin – Zigo, Higgs, Šťastný – Varga, Surový, Sýkora – Gabor, Češík, Belluš – Giľák
MHk 32 Liptovský Mikuláš: Kislitsyn – Mezovský, Nádašdi, Kuráli, Suchý, Nemec, Horváth, Bača, Korim – Ri. Huna, Ró. Huna, Kriška – Miika, Piatka, Sukeľ – Lichanec, Lištiak, Števuliak – Žiak, Uhrík, Vybíral

Úradujúci slovenský hokejový majster HC '05 iClinic Banská Bystrica vstúpil neúspešne do nového ročníka Tipsport Ligy, keď v piatkovom súboji 1. kola na domácom ľade prehral s MHK 32 Liptovský Mikuláš 4:5 po samostatných nájazdoch.

Pred zápasom odhalená zástava pripomínajúce slávne chvíle majstra v minulej sezóne síce jasne napovedala, kto je favoritom, no 'barani' to nemali vôbec jednoduché. Na vine mohol byť aj rozpačitý začiatok zapríčinený množstvom vylúčení. Padli síce v ňom dva góly, oba v presilovkách, v 3. min Zigov a v 5. Róberta Hunu, zhodne po strelách zblízka, no hra bola rozkúskovaná a dosť chaotická. Liptáci si zvolili účinnú taktiku, s pozorným bránením a rýchlymi protiútokmi, mali dobrý pohyb a slabšie chvíle úspešne zakrývali aj veľkou bojovnosťou.

V 24. min nastrelil Žiak žŕdku, v 40. min mali blízko k vyrovnaniu Lichanec i Števuliak. Domáci sa dostali v 2. tretine do vedenia po presilovkovom góle Millera, na ktorom sa podpísala hrubá chyba brankára Kislicyna. Vytrhol ich zo streleckej biedy, ktorá bola miestami dosť vypuklá. Najmä v prostrednej časti hry sa pri nepremenených šanciach vystriedali viacerí, či už Asselin v 26. min, potom Tamáši, Belluš, Marshall i Sýkora, v 37. min Gabor v oslabení úplne voľný brankára Kislicyna taktiež neprekonal.

V úvode 3. tretiny zaváhanie domácej obrany takmer využili bratia Hunovci, v 44. min po skončení presilovky Liptákov však už brankár Williams pustil do siete pomerne lacný puk po slabšej strele Lichanca od modrej a teči Nemca. V 49. min Asselin spálil v presilovke veľkú možnosť posunúť domácich do vedenia, v 50. min sa však pri početnej prevahe Sýkora narodeninovým gólom nemýlil. O 38 sekúnd neskôr využil v zápase už štvrtú presilovku bombou od modrej Marshall, no z dvojgólového vedenia opäť v presilovke ubral po dorážke Uhrík. V dramatickom závere hostia odvolali 84 sekúnd pred koncom brankára a dočkali sa aj efektu po vyrovnaní Richarda Hunu o 14 sekúnd neskôr z bezprostrednej blízkosti. V predĺžení troch proti trom nepremenil šancu v 65. min po prieniku Róbert Huna, a tak sa rozhodlo až v samostatných nájazdoch po góle Uhríka v 5. sérii.

Dan Ceman (B. Bystrica): "Mali sme problémy pred bránkou, súper bol pred našou lepší. Slabí sme boli bez puku, neuvoľňovali sme sa, chýbal väčší pohyb. Odohrali sme predtým ťažké zápasy v Lige majstrov, no nemôžeme si dovoliť relaxovať. Súper hral dobre, rýchlo a uštedril nám lekciu, z ktorej sa musíme poučiť."

Anton Tomko (L. Mikuláš): "S výsledkom sme samozrejme spokojní, no doplatili sme na vylúčenia, a to nie je dobré. Za stavu 1:1 sme nastrelili žŕdku, potom sme inkasovali, no stále sme si verili, aj pri dvojgólovej strate. Z víťazstva na ľade majstra sa radujeme, hlavne preto, že domáci hrali pekný kombinačný hokej. Dnes zvíťazila bojovnosť a nasadenie našich hráčov."

autor: TASR
foto: Gabriela Ganzová