„Súper bol vynikajúci,“ hodnotili Bystričania prehru s najlepším európskym tímom

31.8.2018
Vstup do Ligy majstrov zverencom Dana Cemana nevyšiel. Na domácom ľade sme prehrali s aktuálne najlepším európskym tímom, víťazom poslednej edícii CHL, ktorým je fínsky tím JYP Jyväskylä a to pomerom 1:6.

Na úvodný presný zásah hostí ešte dokázal odpovedať Ján Sýkora. Ten to skúsil z kruhu backhandom a trafil presne do rohu brány, čím prekvapil gólmana súpera: „Trafil som to bekhendom, brankár súpera išiel dole a prešlo mu to nad ramenom, alebo sa to od jeho ramena odrazilo,“ opisoval moment. Odvtedy však končili už puky iba za Stephonom Williamsom. Bolo ich nakoniec šesť: „Treba sa na to pozrieť reálne. Hrali sme proti jednému z najlepších mužstiev v Európe. Ukázalo sa, čo nám ešte chýba, aby sme sa priblížili k európskej kvalite. Mali sme aj dobré pasáže, no musíme sa pozrieť na to, proti komu sme dnes hrali. Vieme aspoň na čom všetkom máme pracovať, aby sme sa posunuli viac a viac k poprednému európskemu hokeju. Súper hral celý zápas veľmi dobre korčuliarsky, aj fyzicky, dobre si hádzali puky. My musíme proti takémuto mužstvu podať stopercentný výkon, aby sme uspeli, teda nerobiť chyby v obrane, ktoré potom potrestajú,“ hodnotil stretnutie kapitán Tomáš Surový.

Slová chvály na súpera nachádzal veľmi jednoducho i Ján Sýkora. Ten si vyčítal chybu v presilovke, kedy zle prihrával na modrú Surovému a z následného brejku strelili hokejisti JYP v druhej tretine jeden z gólov v stretnutí: Súper bol vynikajúci. Vedeli si to hostia hodiť, videli sa na slepo, vedeli kde budú, vlani túto súťaž vyhrali. Bol to jeden z top tímov v Európe, ťažko proti takémuto mužstvu hrať, keď odskočí o dva góly. Mňa mrzí chyba v presilovke, keď som to dal Surovému na bekhend a na modrej mu preskočil puk a oni to využili. Padla potom na nás deka. Vravím, títo Fíni sú herne, rýchlosťou i vytrvalosťou niekde inde,“ hovorí šikovný krídelník, ktorý bude v sobotu niesť dres s nápisom „Top scorer“ na chrbte.

V prvej formácii po boku kanadských útočníkov Failleho a Asselina znova nastupoval mladý Alex Tamáši a zase nesklamal, no ako sám hovorí, niekoľko ponúknutých príležitostí musí využívať: „Mal by som také šance, aké som mal, premieňať. Nepodarilo sa mi to no, snáď to bude lepšie v sobotu proti Luganu. Vedeli sme, že JYP je kvalitný tím a že budú dobre korčuľovať, napádať nás. Prehrali nás v niektorých situáciách. Stratili sme veľa pukov na modrých čiarach a dostali sme z toho góly. Musíme sa poučiť z chýb a ísť ďalej,“ hodnotil duel 20-ročný Rimavskosoboťan.

Tréner Dan Ceman prijal prehru ako fakt a vyzdvihol nespornú kvalitu súpera, s ktorým sa hralo nesmierne ťažko: „Bol to divácky veľmi dobrý zápas. Vedeli sme, že súper je rýchly, no my sme ešte pred začiatkom sezóny a proti takémuto dobrému súperovi sme ešte nehrali. Mali sme problémy hlavne s jeho rýchlosťou. Hostia veľmi dobre korčuľovali a forčekovali, hrali fantasticky. Nám sa nedarilo dlhšie držať puk, musíme si na takúto hru ešte navyknúť,“ vyjadril sa na tlačovke po stretnutí kanadský tréner.

Na úvod to síce nevyšlo, ale šancu získať prvé body v základnej skupine Lige majstrov budeme mať už zajtra, v sobotu 1.9.2018, kedy o 19:00 privítame švajčiarsky celok HC Lugano. Opäť to však bude nesmierne náročný duel.

Matej Kubove

Alex Tamáši - CHL
HC ´05 iClinic B. Bystrica - JYP Jyväskylä, 30.08.2018